Išelské dortíčky: Cukroví, které nesmělo chybět ani na stole císaře Františka Josefa

Išelské dortíčky: Cukroví, které nesmělo chybět ani na stole císaře Františka Josefa
Tradiční išelské dortíčky pocházejí z dob Rakouska-Uherska. Zdroj: Pixabay

Zatímco samotná císařovna Sissi si nejraději pochutnávala na lineckém cukroví, její manžel – císař František Josef I. nedal dopustit na išelské dortíčky, které můžete znát také pod názvem brabantské. Jde o tradiční cukroví pocházející z oblasti Rakouska-Uherska, které vnese na váš stůl kouzlo staré monarchie. Oblíbenost tohoto cukroví je po staletí neměnná, však kdo by také odolal křehkému kakaovému těstu s ořechovou náplní...

Išelských dortíčků, stejně jako každého jiného cukroví, je několik variant. V základě se však jedná o kakaová kolečka slepená marmeládou nebo ořechovou náplní. Tyto minidortíčky se dále zdobí čokoládou a mandlemi, ořechy nebo pistáciemi. Pojďte s námi vyzkoušet tento klasický rakousko-uherský recept v odlehčené variantě.

Odkud se vzal dvojí název

Původ išelských dortíčků nalezneme u zkušených cukrářů z lázeňského letoviska Bad Ischl. Odtud tedy pochází i jejich název, pod kterým se rozšířil do celého světa. Druhý název – brabantské cukroví – je znám spíše jen okrajově a je odvozen od města Brabant, kde bylo toto cukroví v roce 1958 po dlouhé době představeno veřejnosti na světové výstavě v Belgii, a kde také získalo zlatou medaili.

Na stole monarchy

Lázeňské město Bad Ischl se těšilo největší popularitě v 19. století, kdy na své léčivé prameny lákalo nejvýznamnější hosty z celé monarchie. Mezi nimi nesměl chybět ani sám císař František Josef I., který do Bad Ischlu jezdil rád už v době svého dětství. Nakonec i svou budoucí ženu, císařovnu Sissi, potkal právě v tomto lázeňském městě. Išelské dortíčky, které se mu pokaždé nabízely v oblíbené cukrárně Zauner, si zamiloval do té míry, že si je pro sebe a celý dvůr nechával v krabicích dovážet až do Vídně.

Skořice: Objevte blahodárné účinky tohoto exotického koření

Skořice je tradiční starodávné koření, které se do Evropy dostalo za dob křižáckých válek. Nicméně v Asii i Africe bylo hojně využíváno už za dob ...

Sláva išelských dortíčků

Išelské dortíčky pocházejí od svého prvopočátku z cukrárny Zauner a pečou se ve dvou variantách. Křehká a jemná varianta, která se skládá ze dvou osmicentimetrových koleček, které se slepí lanýžovým krémem a polijí tenkou vrstvou křupavé čokoládové polevy. Celý dortík nakonec zdobí najemno nasekané pistácie. Druhou variantou je speciální vánoční verze, na kterou se používá piškotové těsto s lískovými oříšky – kolečka se slepují marmeládou, polévají čokoládou a zdobí mandlemi nebo různými vánočními figurkami.

S první zmíněnou variantou vyhrála cukrárna Zauner roku 1958 zlatou medaili na výstavě v Bruselu a dodnes se podle tohoto receptu, který je tajný a bezpečně uložený v domě zakladatele cukrárny Johanna Zaunera, slavné išelské dortíčky pečou.

Zajímavost: Išelské dortíčky se objevily i v koncertní skladbě Eugena Brixela, který na počest slavného cukroví složil valčík s názvem Ischler Törtchen.

Recept: Odlehčené išelské dortíčky

Išelské dortíčky jsou opravdovou lahůdkou, kterou si v malém množství může dopřát opravdu kdokoliv. Pamatujte však na to, že aby se chutě správně prolnuly, je dobré nechat išelské dortíčky alespoň týden odležet.

Fakt: Myslete na to, že jakékoliv cukroví v odlehčené variantě je stále cukroví plné sacharidů a tuků. Není proto ani tak důležité, jakou mouku použijete, nebo smícháte-li náhradní sladidlo s klasickým řepným cukrem, ale mnohem důležitější je hlídat si zdravé množství konzumovaného cukroví. 

Suroviny na těsto:

 • 300 g hladké špaldové celozrnné mouky
 • 200 g másla
 • 100 g sladidla
 • 80 g mandlí
 • 1 žloutek
 • 1 lžíce kakaa
 • kůra z poloviny citronu

Suroviny na krém:

 • 100 g vlašských ořechů
 • 100 g másla
 • 100 g sladidla
 • 1 lžíce kyselejšího džemu
 • 2 lžíce rumu

Na ozdobu:

 • 100 g kvalitní čokolády
 • mandle nebo ořechy

Postup:

 1. Úplně na začátek je potřeba spařit mandle, oloupat je, osušit a pomlít.
 2. Poté spojte všechny ingredience v kompaktní těsto a nechte minimálně do druhého dne odpočinout. Sladidlo zvolte podle sebe – diabetici vsadí na xylitol nebo erythritol v moučkové variantě, jinak je možné použít i třtinový cukr.
 3. Těsto vyválejte na tenký plát (nejlépe mezi dvěma potravinovými foliemi) a vykrajujte menší kolečka, která pokládejte na pečicí papír.
 4. Dejte péct na 180 °C a jeden plech pečte přibližně deset minut.
 5. Poté si vyšlehejte náplň z vlašských ořechů, másla, sladidla (opět podle sebe), džemu a rumu. Nejdříve vyšlehejte změklé máslo se sladidlem a postupně přidávejte další ingredience.
 6. Směsí slepte dvě kolečka k sobě a vrch vzniklého dortíčku namočte do kvalitní rozpuštěné čokolády s vysokým obsahem kakaa a trochou ztuženého tuku. Ještě, než čokoláda ztuhne, položte do středu půlku vlašského ořechu nebo mandle.

Dobrou chuť.

Zdroje: recept podle autorky, regiony.rozhlas.cz

25247

Diskuze k článku