Inzulin ve filmu Memento: Pomohl k úniku z kruté reality

Inzulin ve filmu Memento: Pomohl k úniku z kruté reality

Nezvládala extrémně špatnou paměť svého manžela. Tak se jím nechala zabít. S pomocí inzulinu.

Tato scéna v poslední třetině filmu Memento nepůsobí zásadně, ale zásadní je. Ukazuje zoufalost manželky Sammyho Jankise (Stephen Tobolowsky, 66 let) se zničenou krátkodobou pamětí. Tak moc Sammymu nefunguje, že si ani nepamatuje, že před pár minutami své milované ženě (Harriet (Sansom Harris, 62) píchal inzulin. A tak jí ho na její požádání píchne znovu. A znovu…

Jak vypadala scéna?

„Sammy, je čas na injekci,“ řekla svému muži, který seděl u televize.
Usmál se, vstal a do předloktí jí píchl inzulin.
„Věděla, že jí nelhal, tak si našla způsob, jak ho vyzkoušet,“ komentuje scénu hlavní hrdina Leonard, který je pojišťovacím agentem, a tak i on Sammyho poruchu už z principu zpochybňuje.
Přetočila hodinky o čtvrt hodiny zpět.
„Sammy, je čas na injekci“.
Aby nic nepoznal, nabídla k píchnutí bok.
„Vážně si myslel, že tu habaďůru skončí. Nebo už tak prostě nechtěla žít,“ opět komentuje Leonard.
Sammy se usmál, vstal a píchl jí injekci.
Znovu přetočila hodinky o čtvrt hodiny zpět.
„Sammy, je čas na injekci,“
Ochotně se zvedl a nadávkoval inzulin. „Ani to nezabolí,“ řekl a píchl jí do stehna, které poodhalila, dal pusu na rameno a šel si sednout k televizi.
Žena plakala, těžce dýchala, natáhla se na gauč a upadla do smrtelného kómatu.

Diabetoložka: Moc se jim to nepovedlo

Na diabetoložku MUDr. Denisu Janíčkovou Žďárskou, Ph.D., scéna moc nezapůsobila. Tedy co se týká důvěryhodnosti. „Ve filmu je inzulin aplikován do žíly v loketní jamce, tj. do místa, které slouží k odběrům krve či podání léků nitrožilně, což jistě neplatí pro inzulin. Scéna je spíše teatrální k dosažení vážnosti injekce,“ uvedla příklad. „Poté, co žena zkouší paměť svého muže, který ji opakovaně aplikuje inzulin, dojde k hypoglykemickému kómatu. Ve skutečnosti by k bezvědomí nedošlo ihned po podání inzulinu. Trvalo by několik desítek minut, než se inzulin vstřebá z podkoží do krevního řečiště,“ popsala další nedůvěryhodnou část filmové scény, nicméně dodala: „Je ale pravdou, že není jasné, během jakého časového úseku ve filmu byl skutečně inzulin podán.“

O zoufalství bez paměti

Ztráta paměti a záhadná vražda jsou hlavními motivy sedmnáct let starého amerického filmu. Příběh vyprávěný v opačném sledu, než v jakém se události staly, natočil režisér Christopher Nolan (47) a hlavní roli v něm hraje Guy Pearce (49). Rozrušený hrdina drží pistoli u hlavy své oběti. Z kapsy vytáhne fotografii a přesvědčí se, že muž, na nějž míří, a ten na obrázku je tentýž. Otočí fotku a nemilosrdně vykoná to, co si na ni před časem zapsal: Zabij ho! Leonard Shelby si totiž nic nepamatuje, respektive není schopen udržet v paměti nic z toho, co se odehrálo před několika minutami. Nicméně ví, kdo je, a také ví, že hledá vraha své ženy, s jejíž smrtí se pojí jeho „poslední vzpomínky“.

Tajemný a drsný je příběh třicátníka Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Z druhé strany fotek nebo po těle má orientační popisky: Moje auto nebo Nevěř mu, lže!

Propletenec dějů

Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak divák musí být pozorný, aby ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímal. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další až příliš ukecaný a podezřelý Teddy a pohledná a intrikářská barmanka Natalie (Carrie-Anne Moss, 50). Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou?

Nehrála žádná „béčka“

Ač film Memento prolétl českými kiny a televizemi spíše okrajově, obsazení tohoto mysteriózního thrilleru bylo poměrně hvězdné.

Guy Pearce
Zahrál si v mnoha nejen hollywoodských snímcích: Dobrodružství Priscilly, královny pouště (1994), Halifaxová, soudní psychiatr – Déja vu (1997), Stroj času (2002), Hrabě Monte Cristo (2002), Králova řeč (2010)

Carrie-Anne Moss
Vidět jsme jí mohli například v úspěšných filmech: Matrix (1999), Čokoláda (2000), Matrix Reloaded i Revolutions (oba 2003), Generace X (2005), Znovu se zamilovat (2009), Pompeje (2014)…

Joe Pantoliano
Blýskl se v kasovních trhácích, jako například: Rošťáci (1985), Půlnoční běh (1988), Svatba, nebo pohřeb (1992), Trable prcka Binka (1994), Mafiánský synek (1998), Mizerové II (2003), Amorův úlet (2006)…

849

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku