Invazivní plevel by mohl pomoci při léčbě diabetu 2. typu

Andropogon virginicus, hustě rostoucí travina původem z Ameriky, odkud se rozšířila do Austrálie a Japonska, je považována za plevel, protože narušuje růst ostatních rostlin a je neobyčejně odolná. Jakmile se někde rozšíří, už se jí nejde zbavit. Mezinárodní tým vědců však nyní odhalil, že výtažky z této rostliny by mohly pomoci při léčbě několika nemocí včetně diabetu a rakoviny.

Invazivní plevel by mohl pomoci při léčbě diabetu 2. typu

„A. virginicus je invazivní plevel, jenž vážně ohrožuje zemědělskou produkci po celém světě. Dosud však nebyl nalezen způsob, jak tuto rostlinu účinně využít ani jak se s ní vypořádat. V naší studii zdůrazňujeme potenciální budoucí využití výtažků z A. virginicus v lécích a při léčbě chronických onemocnění, jako jsou diabetes 2. typu a leukémie, což by mohlo pomoci ochránit jak zemědělskou úrodu, tak lidské zdraví,“ uvádí autor studie Tran Dang Xuan, docent v Programu transdisciplinární vědy a inženýrství postgraduálního studia na Fakultě pokročilé vědy a inženýrství univerzity Hiroshima University.

Ve výtažcích z rostliny vědci objevili vysoké množství flavonoidů. Tyto rostlinné chemické látky mají podle docenta Xuana značné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Při testování na celé řadě buněčných kultur se extrahované flavonoidy navázaly na volné radikály, čímž zabránily poškození buněk. Co se týče kůže, tento proces vázání pomáhá zabraňovat vzniku stařeckých skvrn díky tomu, že tlumí aktivitu enzymu s názvem tyrosináza. Vazba na volné radikály rovněž pomáhá zabraňovat řetězovým buněčným procesům, které mohou vést k rozvoji diabetu 2. typu.

Vědci také použili tyto extrahované chemické látky na buněčnou kulturu chronické myeloidní leukémie (CML), což je vzácný typ rakoviny krve. Zjistili, že extrahované látky zahubily rakovinné buňky.

„Ačkoli je A. Virginicus považován za škodlivý invazivní druh bez jakékoli ekonomické hodnoty, výtažky z této trávy jsou slibným zdrojem antioxidantů, antidiabetik, protinádorových látek a inhibitorů tyrosinázy,“ dodává docent Xuan.

Zdroj: sciencedaily.com

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x