-- reklama --

Intimní život s diabetem: Jak předcházet možným problémům?

Intimní život s diabetem: Jak předcházet možným problémům?

Sex je nedílnou součástí partnerského života. Ovšem lidé léčící se s diabetem se mohou potýkat s obtížemi v tomto ohledu. Za vším je možné hledat dekompenzaci onemocnění a zdravotní důsledky s tím spojené. Hyperglykémie může negativně ovlivnit celou řadu fyziologických procesů v těle.

Dlouhodobě nekompenzovaná cukrovka se projeví zdravotními komplikacemi souvisejícími především s nervovým systémem a také tím kardiovaskulárním. Diabetici se tak mohou potýkat s problémy v intimním životě. Nezřídka kdy se tak objevuje u žen například porucha vzrušivosti a u mužů erektilní dysfunkce.

S jakými obtížemi v sexu se může potýkat žena diabetička?

bed, problems, man and woman

V první řadě je potřeba si uvědomit, že cukrovka jakožto chronické onemocnění jistým dílem ovlivní psychiku ženy. Podepsat se může zejména na jejím sebevědomí. Dále je z hlediska tělesných pochodů ohrožující právě hyperglykémie způsobená nedostatečnou kompenzací diabetu. Ta má negativní vliv na nervový systém. To vše způsobí následující projevy v intimní oblasti:

  • neschopnost prožít orgasmus
  • snížené libido
  • nedostatečná lubrikace vaginálního prostoru (žena prožívá bolestivý sex)

V období menopauzy se pak dámy s diabetem potýkají velmi často s hypoglykémiemi, což k příjemnému sexu taktéž nepřispívá. Důležitá je tedy kontrola glykémie před pohlavním stykem, aby nedocházelo ke zdravotním komplikacím. A v neposlední řadě by se měly ženy s cukrovkou více hlídat, co se týká rozvoje močových infekcí a cystitid, ke kterým jsou více náchylnější.

S jakými obtížemi v sexu se může potýkat muž diabetik?

Nemůžeme opomenout ani muže diabetiky, které jejich chronická nemoc v intimním životě také do určité míry ovlivňuje. Pánové s cukrovkou mohou mít obtíže s poklesem testosteronu, což způsobí snížené sexuální libido. Hlavním problémem je však onemocnění zvané erektilní dysfunkce, které se projevuje neschopností udržet erekci. Příčinou je zpravidla poškození cév, jež penis nedostatečně zásobují krví.

Možnosti řešení intimních obtíží u žen s cukrovkou

Pokud žena zaznamená potíže v sexuálním životě, měla by se nejprve zaměřit na správnou kompenzaci své cukrovky. Výkyvy glykémie totiž problémy jedině zhorší. S výhodou bude dodržování diabetické diety i pravidelný pohyb. Podstatné je pak pravidelné užívání předepsaných léků. A jaké další podpůrné metody existují pro lepší sexuální prožitek? Zde je jejich výčet:

  • Pořízení lubrikantu ideálně na vodní bázi, který pomůže zvlhčit vaginální prostor (prevence bolestivého pohlavního styku).
  • Nasazení hormonální substituční terapie, která může zlepšit libido.

Ve všech případech je však nutné konzultovat stav s lékařem/gynekologem či sexuologem, který doporučí nejvhodnější možnosti léčby.

Možnosti řešení intimních obtíží u mužů s cukrovkou

I pánové by si měli v první řadě hlídat stabilní hladinu cukru v krvi, jestliže chtějí spokojený intimní život. Dále se léčba zaměřuje především na erektilní dysfunkci, která může muže diabetika postihnout. Po poradě se sexuologem je možné předepisovat léky na zlepšení průtoku krve penisem. Tyto medikamenty ovšem nejsou vhodné pro všechny. Zejména pánové s hypertenzí a srdečními nemocemi by se jich měli raději vyvarovat.

Obecná doporučení pro spokojený sexuální život

Existují i obecná doporučení, díky kterým mohou žena s mužem zlepšit svůj sex. Zaměřená jsou především na zdravý životní styl. Jak si tedy počínat, abyste se opět mohli radovat ze spokojeného intimního života bez ohledu na cukrovku? Zde je pár rad:

  • pravidelně a zdravě se stravujte
  • nezapomeňte na pohybovou aktivitu (běh, rychlá chůze, plavání, cyklistika)
  • zařaďte do svého života i cviky na pánevní dno (ty pomohou zejména ženám)
  • snažte se udržet optimální hmotnost
  • eliminujte ve svém životě stres (relaxujte třeba u knihy, meditujte, poslouchejte hudbu)

V momentu, kdy ani úprava životního stylu nepomůže, zauvažujte o návštěvě odborníka z řad sexuologů. Ten vám nejlépe poradí, jak snížené libido anebo jiné obtíže v intimním životě řešit.

Autor: Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

3148

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku