Intimní život s cukrovkou

Základní komplikace diabetu najdeme ve všech statistikách. Jsou však i jiné, o kterých se hovoří méně často, nebo se vzhledem k jejich intimní povaze nezmiňují vůbec. Přesto mohou významným způsobem ovlivnit sexuální život člověka s diabetem.

Intimní život s cukrovkou

Ačkoli jsem vedoucím Dětského diabetologického centra SR v Bratislavě, kde náš diabetologický tým ošetřuje a léčí více než 750 dětí a mladistvých, mám v péči také 950 dospělých diabetiků ve specializované ambulanci pro mladé dospělé. Až 90% z nich jsou diabetici 1. typu a zbývajících 10% představují pacienti s 2. typem cukrovky, zejména s typem MODY. Vzhledem k tomu, že v této specializované ambulanci je většina pacientů ve věku od 19 do 40 let, slýchám téměř denně alespoň od jednoho pacienta stesky na problémy v sexuálním životě.

ŽENY JSOU BEZPROSTŘEDNĚJŠÍ

Dlouhé roky tvrdím, navzdory tomu, že jsem muž, že mladé ženy dokáží mnohem snáze a bezprostředněji informovat lékaře, když se nějaký problém objeví. Možná i proto, že je často spojený s nepříjemným a ženu obtěžujícím výtokem či silným vaginálním svrběním. Pokud bych však vzal absolutní čísla, tak by jasně převažovali ve výskytu problémů v této oblasti muži. Je to opravdu tak, nebo je to jen situace u nás? Po prostudování dostupné literatury si dovolím s jistotou tvrdit, že různorodost problémů v oblasti intimního života je u mužů, respektive u chlapců výrazně pestřejší.

BALANITIDA (Zánět předkožky)

Akutní balanitida, resp. balanopostitida je bakteriální onemocnění, které může být lokalizované buď jen na vnitřním listu předkožky, nebo při jeho pozdějším záchytu a pozdní léčbě se může rozšířit až na žalud. Běžně se s ním setkáváme při nově diagnostikovaném diabetu, zejména 1. typu, ale výjimkou není ani u 2. typu diabetu. Věk nehraje žádnou roli, a proto je nutné při vyšetření i malého chlapce s nově manifestovaným diabetem nezapomenout na důsledné vyšetření i této části těla. Balanitida se však může vyskytnout u mužů a chlapců kdykoliv v průběhu trvání diabetu.

Pokud je zánět lokalizován jen na vnitřním listu předkožky, nemusí zpočátku způsobovat velké problémy. Projeví se začervenáním předkožky a mírným svrběním. Pokud tento stav neléčíme, zánět postupuje dál a rozšíří se i na sliznici žaludu. Tady tvoří povlak, který často nepříjemně zapáchá a při krytí žaludu předkožkou může vyvolat i tvorbu hnisavého výtoku z místa zánětu. Chlapci v období dospívání se s tímto problémem většinou nechtějí svěřovat rodičům (existují výjimky, ale není jich moc), ale všimnout si toho může i starostlivá matka, která vidí při praní na spodním prádle syna našedlé skvrny.

Pokud je zánět na začátku, stačí k léčbě pár koupelí penisu v odvaru řepíku. Pokud se již objevil výtok, doporučuje se začít 2–3 koupelemi v hypermanganu (slabě růžový roztok) a potom pokračovat v řepíkových koupelích 2x denně po cca 3–4 dny. K bakteriálnímu základu se často přidruží i plíseň, která zásadně ovlivní léčbu. V tomto případě přidáváme ke koupelím i antimykotickou (protiplísňovou) mast, kterou ve velmi tenké vrstvě natíráme na žalud a vnitřní list předkožky, vždy na noc před spaním po dobu 3–5 dní.

FIMÓZA (Zúžení předkožky)

bed, problems, man and woman

Jde o stav, kdy není možné stáhnout předkožku přes žalud. Tento problém může trvat od narození, ale je také možné, a to zejména u chlapců a mužů s cukrovkou, že se vytvoří až sekundárně na základě opakovaných zánětů (balanitid či balanospostitid). Vznik tohoto onemocnění usnadňuje vylučování cukru močí. Po vymočení není vždy možná důsledná hygiena (tedy umytí žaludu čistou vodou), případně odsátí poslední kapky moči toaletním papírem (problém je zejména ve škole u dospívajících). V takovém případě stačí jedna kapka moči s obsahem cukru, která se dostane za žalud a pod předkožku. Předkožka působí jako obal a vytváří teplejší prostředí, kde začíná cukr kvasit. Vznikne zánět, při kterém předkožka mírně opuchne.

Je přirozeným jevem, že erekce (zejména ta ranní) se objevuje i u malých chlapců. Tímto mechanismem dochází ke spontánnímu stahování opuchlé předkožky, tvoří se na ní praskliny (ragády), které se při hojení stáhnou a vytvářejí zúžení otvoru předkožky někdy až do takové míry, že vůbec nejde stáhnout ani na části žaludu. Pokud se tento problém vyskytne poprvé, nebo se opakuje velmi zřídka, postačí konzervativní léčba, kterou jsem popsal výše. Pokud však u chlapců či mužů dochází k pravidelnému opakování daného stavu, je velmi vhodné provést operační zákrok – tzv. kompletní obřízku. Je to sice zákrok, kterému se mnozí chlapci a muži snaží vyhnout, ale pokud se jim celý zákrok vysvětlí a uklidní se jejich obavy, nechají si ho provést a v budoucnu lékaři poděkují.

VARIKOKÉLA (Křečová žíla v šourku)

Jde o vytvoření tzv. křečové žíly v šourku v převážné většině nad levým varletem. Příčina je většinou nejasná – může jít o následek nevýznamného úrazu (úder míčem do genitálií při sportu, úder o tyč při nasedání na kolo apod.), ale může vzniknout i bez jasné příčiny. V případě, že varikokéla není velká, neměla by působit žádné problémy, je nutné ji pouze sledovat. Pokud vznikne před pubertou, je velká pravděpodobnost, že se bude během vývoje zvýrazňovat. Může se však objevit v jakémkoliv věku.

Pokud se žíla obtáčí kolem varlete, krev, která jí protéká, ho neustále přehřívá, čímž postupně narušuje tvorbu zdravých spermií. Oteplení při neřešení stavu přechází z levé strany šourku na pravou a tím kompletně naruší schopnost potence. Proto se radí, že pokud je velikost varikokély významnější, provést operační zásah – plastiku, a tím předejít nežádoucím komplikacím. Dosud se nepodařilo objasnit, proč se varikokéla vyskytuje u mužů s diabetem častěji než v běžné populaci.

EREKTILNÍ DYSFUNKCE (Poruchy erekce)

Tato zdravotní komplikace je v souvislosti s cukrovkou popisována nejčastěji. Jde o narušení schopnosti udržet erekci (ztopoření penisu) během celého pohlavního styku, případně o absolutní neschopnost dosáhnout plné erekce v relativně mladém věku. Pod vznikem tohoto stavu se jednoznačně podepisuje špatná kompenzace cukrovky v průběhu její léčby.

Erektilní dysfunkce se vyskytuje u mužů s diabetem 2–3x častěji než v ostatní populaci. Příčinou je zejména autonomní diabetická neuropatie (poškození nervů) ve spojení s poruchami v cévním zásobování. Někdy může být příčinou vzniku erektilní dysfunkce i rakovina prostaty. Až 20% případů erektilní dysfunkce je pak psychogenního původu, proto je často už otevřený a upřímný rozhovor s lékařem prvním léčebným krokem.

Odhalení tohoto stavu je v první řadě na samotném pacientovi. Jeho podezření je možné potvrdit několika speciálními vyšetřeními, které provádí většinou urolog specializovaný v oboru andrologie ve spolupráci s neurologem, který vyšetří možnou autonomní neuropatii.

Při léčbě je nutné odstranit negativní vlivy – některé léky (antihypertenziva, antidepresiva, antipsychotika a část antiarytmik), koření, alkohol apod. Poté je možné nasadit léky či různé preparáty, které zvyšují přítok krve do penisu – sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) a vardenafil (Levitra). Je vhodné neužívat preparáty propagované v médiích, které neprošli přes Státní ústav pro kontrolu léčiv.

RETROGRÁDNÍ EJAKULACE (Výron semene do močového měchýře)

pregnancy, man and woman, happy, baby

Jde o stav, který se projevuje výrazným snížením množství ejakulátu vystříknutého z penisu při orgasmu. Není při něm problém s erekcí, muž dosáhne vyvrcholení, pociťuje završení výstřikem spermatu, ale dochází k výstřiku jen jedné resp. dvou či tří nepatrných kapek. Tento stav je následkem rozvinuté diabetické neuropatie, kdy se objevuje poškození nervového zásobení svěračů v močovém měchýři, a sperma, které by za normálních okolností bylo vystříknuté skrz ztopořený penis, se dostává kratší cestou do močového měchýře. Část ejakulátu může být pozorována v první moči po pohlavním styku, resp. masturbaci a viditelná jako bílkovinná vlákna. Bohužel, řešení tohoto stavu není možné ani konzervativně, ani operačně. Jednoznačně se pod jeho vznikem podepisuje předchozí špatná kompenzace diabetu a vzpomínaný rozvoj diabetické neuropatie.

V případě, že má muž tento problém, je vhodné vyšetření u urologa se specializací v oboru andrologie. Pokud by si chtěl založit rodinu a mít děti, je možný odběr semene umělou cestou a vložení spermií do vajíčka partnerky.

VAGINÁLNÍ MYKÓZA (Kvasinková infekce)

Relativně častý problém žen s diabetem. Vzniká na podobném základě jako balanitida u mužů. Vzdálenost močové trubice od vagíny je malá, proto může dojít k zavlečení infekce přímým přenosem. Nutné je navštívit gynekologa a poradit se s ním o nejvhodnější léčbě. V domácím prostředí se doporučují jako doplněk léčby vaginálními čípky či tabletami a antimykotickou mastí, také sedací koupele v řepíku. Čím je kompenzace diabetu horší, tím častěji se může mykóza vyskytnout.

SNÍŽENÁ VAGINÁLNÍ LUBRIKACE (Nedostatečné zvlhčení poševní sliznice)

Výrazné snížení produkce vaginálního sekretu je velmi vzácný stav, který vzniká při rozvinuté diabetické neuropatii. Tento stav může při shodě nešťastných okolností vyústit do kritické, život ohrožující situace. Pokud má žena při těchto problémech pohlavní styk s novým partnerem, který disponuje větším a zejména hrubším penisem, může v krajním případě dojít k prasknutí vagíny a k velmi silnému krvácení, které se nedá v domácích podmínkách zastavit. Je nutný okamžitý převoz do nemocnice, kde musí být podaná krevní transfúze k doplnění ztracené krve. Naštěstí je výrazné snížení vaginální lubrikace velmi vzácný stav – za 35 let praxe jsem se s ním setkal pouze jednou.

NEBOJTE SE O SVÝCH PROBLÉMECH MLUVIT S LÉKAŘEM

Na závěr jedno doporučení. Nebojte se o těchto problémech hovořit se svým diabetologem, i když je jiného pohlaví než vy. My lékaři jsme vázáni dodržováním lékařského tajemství a o získaných informacích se určitě nebudeme bavit s jinými. Na druhé straně vám můžeme pomoct pouze tehdy, pokud o vašich problémech budeme vědět. V obou ambulancích, kde pracuji (dětské i dospělé), nemám problém se svými pacienty o těchto, často tabuizovaných, tématech, hovořit. A věřte, že při našem vzájemném vztahu s pacienty nejsem často já první, kdo toto téma načne.

Autor: MUDr. Ľubomír Barák, CSc.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x