Inteligentní inzulinová náplast napodobuje funkci slinivky

Američtí vědci vyvinuli náplast, která je schopná reagovat na hladinu glykémie v těle a podle toho dodávat potřebné množství inzulínu.

Inteligentní inzulinová náplast napodobuje funkci slinivky

Jedná se o revoluční inzulínovou náplast o velikosti mince, která byla zatím testována pouze na zvířatech, konkrétně na prasatech. Během testů byla náplast schopná reagovat na změny glykemie po celých 20 hodin. Dalším krokem vývoje bude uspořádat studii za účasti diabetiků 1. typu.

Vědci si od náplasti slibují výrazné zkvalitnění života pacientů s cukrovkou 1. typu. Profesor Zhen Gu z Kalifornské univerzity uvedl: „Tato inteligentní náplast zcela odbourává nutnost neustálé kontroly glykemie za pomoci glukometru. Náplast napodobuje činnost funkční slinivky tak, aby zjednodušila léčbu diabetu.“

Součástí náplasti je spousta mikrojehliček s předplněným inzulínem, což pacientům umožňuje inteligentní a zcela pohodlnou aplikaci inzulínu. Vědci navíc předpokládají, že by tato technologie mohla být využitelná i k léčbě dalších onemocnění. Stačí, aby byly jehličky naplněny jiným druhem léku.

Vědci doufají, že náplast prokáže svou účinnost během další studie zahrnující pacienty s diabetem, což by do budoucna umožnilo její běžné užívání.

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x