Inspirace pro rodiče: I děti s diabetem mají mlsný jazýček! Dopřejte jim pestrou stravu

Inspirace pro rodiče: I děti s diabetem mají mlsný jazýček! Dopřejte jim pestrou stravu
I malý diabetik si může dopřát meloun. Je však potřeba hlídat zkonzumované množství kvůli sacharidům... Zdroj: Shutterstock

Diabetes I. typu obrátí život vzhůru nohama. Zejména pak tehdy, když je diagnostikován zcela nečekaně u dítěte. Pokud jste rodič malého diabetika, jistě jste se také potýkali s rozporuplnými pocity, beznadějí a dlouhým procesem smiřování. Možná také došlo na mnoho všetečných otázek ohledně stravování jako například: „Jak vysvětlím dítěti, že nemůže sladkosti, jako ti ostatní?“, „Jakou radost ze života bude mít, když mu odepřu zmrzlinu?“ Řešení ale existuje!

Snadno můžete propadnout pocitu zoufalství, když se snažíte zpočátku zorientovat v tom, co váš potomek s diabetem jíst může a co nikoliv. Načerpat vědomosti však můžete nejen v odborných publikacích, ale i u diabetologické sestry nebo výživového poradce. Mnoho si také dokážete nastudovat sami na internetu. My vám nyní krátce poradíme, na co se u jídelníčku malého diabetika soustředit.

Malý diabetik a několik stravovacích tipů

Podle Americké diabetologické asociace by měli mít děti s diabetem I. typu stejně zdravý a vyvážený jídelníček, jako ty, které se s cukrovkou neléčí. Dítko by mělo konzumovat dostatečné množství kalorií, aby se jeho organismus správně vyvíjel. U malého diabetika však mějte neustále na paměti tyto zásady:

  1. Vyhýbejte se slazeným nápojům, jako jsou limonády, džusíky a podobně. Nevhodné jsou i ty, které obsahují umělá sladidla. Ideální je samo sebou čistá neperlivá voda nebo neslazený ovocný a bylinkový čaj. Radost však uděláte svému malému diabetikovi tím, když vytvoříte svou vlastní domácí limonádu. Postačí vám k tomu pár kusů ovoce a bylinek (například čerstvá máta). Vše zalijete studenou vodou, necháte louhovat a máte na světě zdravý a chutný nápoj bez kalorií navíc!
  2. Neměli byste dovolit, aby vaše diabetické dítko vynechávalo porce jídla za den. To může způsobit, že se přejí u následujícího chodu. Děti, které hubnou kvůli nadváze či obezitě, by též neměly za žádných okolností vynechávat stravu, pouze je vhodné zmenšit porce.
  3. Vsaďte na zdravé zdroje sacharidů i vlákniny (ta dlouhodobě zasytí a pomůže s regulací glykémie), jako jsou např. celozrnné těstoviny, hnědá rýže, ovesné vločky (neslazené), čerstvé ovoce, celozrnný chléb a podobně.

TIP: Skvělým a chutným zdrojem vitamínů pro malé diabetiky bude i tzv. lyofilizované ovoce, tj. sušené mrazem (např. brusinky, jahody, rybíz, borůvky a podobně).

Školou povinný diabetik: Jaké výzvy musí pokořit?

Vzdělání je pro dítko nesmírně důležité. Umožňuje mu nejen „biflovat“ se fakta, ale také rozvíjí myšlení, inteligenci a fantazii. Je to právo ...

Ovoce a zelenina v jídelníčku malého diabetika

Pro dítě s diabetem bude žádoucí zařadit do jídelníčku čerstvé ovoce a zeleninu. Ovšem jaké druhy zvolit, aby glykémie nevystoupala do závratných výšin? Z ovoce jsou ideální variantou například jahody, hrušky, hroznové víno, bobulovité ovoce, pomeranče nebo meloun. Platí jednoduché pravidlo, čím více vody plodina obsahuje, tím lepší. Ze zeleniny pak vybírejte tu, která obsahuje méně škrobu a sacharidů. Chutnat bude jistě rajče nebo salátová okurka. Vhodná je ovšem i listová zelenina. Zeleninovým salátem tedy rozhodně nic nezkazíte, právě naopak!

Co se týká tepelné úpravy, je vhodnější konzumovat ovoce čerstvé (např. i s trochou přírodního arašídového či jiného oříškového másla, což dítka ocení). Zeleninu pak lze upravovat na různé způsoby dle preferencí dítka, tj. dusit, vařit, péct. Jako tuk k vaření je v případě DIA jídelníčku optimální olivový olej nebo máslo.

Dobrým pomocníkem při sestavování diabetického jídelníčku jsou nutriční či chcete-li kalorické tabulky (lze stáhnout na internetu). Díky nim můžete lépe sledovat množství přijatých sacharidů za den. 

Ideální svačina pro diabetika 6x jinak

Představujeme vám šest jednoduchých receptů, díky kterým si připravíte chutné a nízkokalorické svačiny do školy i do práce. Vaše cukrovka tak ...

Co dalšího může dítě s diabetem konzumovat?

Abyste do dětského organismu dostali i další potřebné vitamíny, minerální látky a stopové prvky, vsaďte též na mléčné výrobky typu neslazené jogurty, sýry a mléko (vše ideálně v nízkotučné variaci). Odepřít však nemusíte svému potomkovi s diabetem v létě ani zmrzlinu, pokud ji připravíte domácí z vhodného čerstvého a zralého ovoce + nízkotučného mléka. Skvělá bude i ovocná tříšť bez jakéhokoliv přidaného cukru. Dále preferujte tyto potraviny: vajíčka, luštěniny, nesolené a nepražené oříšky + semínka (dýňová, lněná, slunečnicová).

Pár slov na závěr: nevíte, jak sestavit podrobný stravovací plán pro malého diabetika? Nechte si poradit od výživového poradce nebo edukační diabetologické sestry! Čím více informací jako rodiče načerpáte, tím lépe. Následně pak pochopíte, že obavy nejsou na místě, a vaše dítko tak může žít zcela plnohodnotný život – nejen plný úžasných zážitků, ale i skvělých chutí!

Zdroj: myhealth.alberta.ca, diasvet.cz, childrens.com

1004

Diskuze k článku