HemaGel Banner

Inkontinence s diabetem souvisí

Inkontinence s diabetem souvisí

Nedobrovolný únik moči, neboli inkontinence, je stav, který představuje lékařský, psychologický, ale i společenský problém. Udává se, že více než polovina diabetiků tento problém již zažila.

Inkontinence se dělí podle příčiny na urgentní, stresovou nebo případně smíšenou. U mužů pak může dojít k tzv. inkontinenci paradoxní. Léčba je u každého typu inkontinence jiná.

Urgentní inkontinence

Urgentní inkontinence označuje únik moči spojený s naléhavým nutkáním na močení. Ten vzniká buď z důvodu zvýšené aktivity svalu v močovém měchýři zodpovědném za vyprazdňování moči (např. při diabetické neuropatii) nebo z důvodů zvýšené citlivosti tohoto svalu na různé podněty (např. při močové infekci, přítomnosti nádoru v močovém měchýři apod.).

Léčba urgentní inkontinence je obvykle farmakologická – používají se různé skupiny léků snižující aktivitu „podrážděného“ močového měchýře.

Stresová inkontinence

Stresová inkontinence souvisí se zvýšením nitrobřišního tlaku (např. při kašli, kýchání). Ke stresové inkontinenci přispívá obezita a zhoršená funkce svalů pánevního dna.

Léčba stresové inkontinence spočívá v režimových opatřeních (redukce hmotnosti, cvičení svalů pánevního dna), případně podávání některých léků (hormonální léčba u žen) či v chirurgickém řešení (různé typy operací, které mají za cíl „znesnadnit“ odtok moči při zvýšení nitrobřišního tlaku).

Smíšená inkontinence

Při kombinaci stresové a urgentní inkontinence hovoříme o inkontinenci smíšené.

Paradoxní inkontinence

U mužů se zvětšenou prostatou, která znemožňuje řádné vyprázdnění močového měchýře, může dojít k tzv. paradoxní inkontinenci – inkontinenci z přetékání (močový měchýř je přeplněn a „odkapává“). Léčba spočívá v uvolnění překážky – primárně obvykle zavedením močové cévky a následně pak specifickou léčbou podle příčiny.

Vyšetření u urologa neodkládejte

Vzhledem k četným možným příčinám vyžaduje inkontinence podrobné vyšetření urologem, u žen případně uro-gynekologem. Toto vyšetření zahrnuje podrobnou anamnézu, podrobné vyšetření moči (včetně vyšetření na přítomnost bakterií), sonografii, u žen gynekologické vyšetření. Základním funkčním vyšetřením je vyšetření urodynamické, které pomůže určit typ inkontinence.

Nezbytnými pomůckami při léčbě všech typů inkontinence jsou však často inkontinenční pomůcky (vložky, pleny apod.).

Noční problémy: nykturie a enuréza

Nykturie neboli noční močení, případně až enuréza (pomočování), je dalším častým problémem diabetiků. Nykturie může být způsobena různými příčinami, velmi často se na ní podílí současně přítomné srdečně-cévní onemocnění diabetiků, které vede k zadržování tekutin v průběhu dne. U starších lidí a zejména u diabetiků fungují ledviny efektivněji v průběhu spánku nebo v pozici vleže na zádech. Na nykturii se může také podílet nevhodně dávkovaná léčba (např. užívání odvodňovacích léků, tzv. diuretik na noc) či nevhodně rozložený příjem tekutin během dne.

MUDr. Ludmila Brunerová Ph.D.

2612

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku