-- reklama --

Infekce močových cest u diabetiků

Infekce močových cest u diabetiků

Diabetici jsou z níže uvedených důvodů více ohroženi infekčními komplikacemi včetně infekcí močových cest. Jejich výskyt však souvisí s kompenzací diabetu – dobře kompenzovaní diabetici mají příznakové infekce přibližně stejně často jako osoby bez diabetu.

Příčiny urologických problémů u diabetiků

Hyperglykemie

Zvýšená hladina cukru v krvi (hyperglykemie) při dlouhodobě neuspokojivé kompenzaci poškozuje mj. vegetativní nervový systém s rozvojem tzv. autonomní či vegetativní neuropatie, která může vést k různým poruchám vyprazdňování močového měchýře.

Glykosurie

Po překročení tzv. ledvinového prahu pro glukózu (glykemie cca kolem 10 mmol/l) dochází k objevení se glukózy v moči, tedy glykosurii. Glykosurie osmoticky zvyšuje objem moči a vede k různým poruchám močení (častější močení, větší objem moči).

Glykosurie, porucha vyprazdňování močového měchýře a horší imunitní funkce diabetiků predisponují k vyššímu riziku infekcí močových cest.

Dekompenzace diabetu nemoci nahrává

Při dekompenzaci diabetu je vyšší riziko rychlejšího vzplanutí infekcí močových cest a rozvoje těžších forem infekcí (např. pyelonefritidy – zánětu ledvinné pánvičky). Dlouhodobě špatná kompenzace může být spojena s chronickými záněty močových cest, které sice mohou být bezpříznakové, ale současně mohou vést ke zhoršení funkce ledvin.

Bakterie v moči

Diabetici také častěji trpí tzv. asymptomatickou bakteriurií, tedy přítomnosti významného množství bakterií v moči bez klinických projevů. Nejčastější bakterií vyvolávající infekce močových cest je Escherichia coli. Infekci však mohou způsobit další bakterie, jako chlamydie, mykoplazmata, klebsielly, enterokoky a další.

Příznaky infekce jsou bolestivé

Typické klinické projevy infekce dolních močových cest zahrnují pálení a řezání při močení, častější močení a tlaky či bolestivost v podbřišku, celkové zhoršení stavu obvykle nebývá přítomno. Infekce horních močových cest je naopak spojena s celkovým zhoršením stavu, vysokou horečkou, bolestmi v bedrech, močové obtíže nemusí být zřetelné.

Infekce močových cest se podle postižené části močových cest dělí na horní (pyelonefritida) a dolní – zánět močového měchýře (cystitida) či zánět močové trubice (uretritida), u mužů pak zánět prostaty (prostatitida).

Diagnostika je založena na vyšetření močového sedimentu a kultivační vyšetření moči na přítomnost bakterií a případně jejich citlivosti na antibiotika. U pyelonefritid se obvykle odebírá i krev a provádí se sonografie.

Léčba infekcí močových cest

Léčba infekcí močových cest spočívá ve zvýšeném pitném režimu, podávání antibiotik, případně pomocné léčbě (extrakt z brusinek, přípravky s D-manózou). Pyelonefritida je závažné onemocnění, u diabetiků obvykle vyžaduje hospitalizaci a léčbu nitrožilními antibiotiky a infuzemi. Zatímco u nediabetiků se asymptomatická bakteriurie obvykle neléčí (s výjimkou těhotných žen, osob podstupujících urologické zákroky a pacientů s poruchami imunity), u diabetiků se vzhledem k riziku možného šíření infekce antibiotická léčba doporučuje.

3935

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku