Indie zažívá extrémní nápor: zemi hrozí, že se u více než poloviny populace rozvine diabetes

Indie si drží mnoho prvenství. O takové, kterému se dnes budeme věnovat, však určitě nestála. Nárůst diabetiků je v této zemi enormní a křivka dále eskaluje. Dokonce se předpokládá, že více než polovina případů je nediagnostikovaných, a to zejména na vesnicích. Co může za to, že je v Indii tolik diabetiků? A kolik zajímavostí o Indii dokážete vyjmenovat, než vám několik z nich prozradíme?

Indie zažívá extrémní nápor: zemi hrozí, že se u více než poloviny populace rozvine diabetes
Nízká dostupnost zdravotní péče v indických vesnicích léčbu cukrovky velmi ztěžuje Zdroj: Shutterstock

Indie je sedmou největší zemí na světě a druhou nejlidnatější. Prvenství si stále drží Čína, ačkoliv existují predikce, že do několika let by Indie mohla Čínu dohnat. Původní byly, že to bude právě letos. Aktuálně se počítá s rokem 2050. Země je však už teď pod těžkým břemenem přelidnění, zahrnuje zhruba pětinu celé světové populace. Je to země, kde je extrémní chudoba, nevzdělanost a nedostatek lékařských zařízení. Lidé trpí hladem, mnoho dětí umírá v mladém věku. Chudí rodiče často rodí více dětí právě proto, že nemusí všechny přežít. Ruce k práci jsou však potřeba…

Inspirativní podcasty o diabetu: Relax, edukace i pocit, že v tom člověk není sám

U nás se podcasty rozšířily během pandemie koronaviru, kdy přibylo nejvíce nových tvůrců. Dnes je tato forma sdělení atraktivní i pro firmy, a ...

Pestrá země, která nabídne mnohé…

Indii nalezneme na indickém subkontinentu v jižní Asii. Někdy je také označována jako největší demokracie světa. Hned po Číně vykazuje největší ekonomický nárůst na světě. Do roku 2030 by se měla stát třetí největší ekonomikou na světě. Sousedí s Bangladéšem, Barmou, Čínou, Bhútánem, Nepálem a Pákistánem. Nedaleko ní leží turisticky oblíbená Srí Lanka. Je také kolébkou několika světových náboženství, jako je hinduismus, džinismus, sikhismus a buddhismus. Hinduismus do teď v Indii převládá. Krávy jsou v této zemi považovány za posvátné, zabití tohoto zvířete je podle Ústavy zločinem. Je to nejmokřejší místo na zeměkouli a indická vesnice Meghalaya je dokonce zapsána z tohoto důvodu v Guinessově knize rekordů.

Země se také pyšní více než dvěma miliony hinduistických chrámů. Některé jsou dokonce slavné po celém světě. Indie je kromě jiného proslulá i svou skvostnou architekturou. Nachází se zde například tzv. Ladakská silnice, která je nejvýše položenou silnicí pro motorová vozidla na světě. Mezi další zajímavosti o této zemi bezesporu patří to, že je vůbec prvním místem na světě, kde se začaly těžit diamanty. Má 22 uznávaných jazyků, mezi které patří například santalština, kašmírština, bengálština nebo urdština. Úředními jazyky jsou však angličtina a hindština.

Možná vás překvapí, že většina Indů jí pouze prsty, a to včetně rýže či omáček. Indická kuchyně se stala jednou z nejrozšířenějších na světě, milují ji v mnoha státech. Má také nejvyšší populační číslo vegetariánů. Pokud toužíte vidět proslulý Tádž Mahal, měli bystě vědět, že postupně mění v důsledku smogu svou barvu. Jeho stěny se z bílé zbarvují do žluta.

Aby nebyl Tádž Mahal během druhé světové války nikdy zasažen, Indové ho maskovali jako sklad bambusu. Povedlo se a památka zůstala uchráněna.

Frederick Banting: Dokonalý amatérský malíř, který se zasloužil o objevení inzulinu

Ačkoliv je jednou z důležitých osobností medicíny, svou slávu si Banting nikdy neužíval. Tlak na něj byl tak obrovský, že mnohokrát uvažoval o ...

Do dvaceti let by se měl počet diabetiků v Indii zdvojnásobit

V Indii žije více než 77 milionů lidí s diabetem. Vědci předpokládají, že do roku 2045 by se tento stav měl až zdvojnásobit. To jsou alarmující čísla, na která není indický zdravotní systém zdaleka připraven. Ačkoliv jsou čísla velmi vysoká, předpokládá se, že až 57 % případů zůstává v této zemi nediagnostikováno. Tím se extrémně zvyšuje riziko rozvoje komplikací spojených s neléčeným diabetem. Důvodů, proč je v Indii cukrovka tak častým onemocněním, je hned několik:

  • Jedna z prvních teorií uvádí, že lidé jihoasijského typu mívají vyšší poměr tuku oproti svalům. Na vysvětlenou: když mají lidé méně svalů než tuku, zvyšuje se množství inzulínu v krvi (vzniká tzv. hyperinzulinémie, která je spojená obvykle s inzulinovou rezistencí).
  • Problémem může být i to, že konzumace cukrů a tuků se v Indii neustále zvyšuje. Obecně v zemi roste obliba rychlého občerstvení.
  • Dalším rizikovým faktorem pro rozvoj diabetu je nízké podvědomí o léčbě cukrovky či dokonce o její existenci. Ve studii z roku 2017 dotazovaní uváděli, že zdravotní prohlídky v Indii jsou tak rychlou záležitostí, že je to až odrazuje ptát se na to, co by pro ně bylo z hlediska zdravotní péče důležité.

Indové však mnohdy nemají přístup k tolika zdrojům, jak jsme zvyklí my, a tak jsou pro ně informace od lékařů velmi významné. V Indii funguje také systém spravedlivých cen, který nabízí venkovským komunitám levné potraviny pro zlepšení jejich nutričního zdraví. Mezi takové patří například bílá rýže, cukr nebo pšenice. Neúmyslně tak tento systém povzbuzuje zemědělce, aby pěstovali komerčně životaschopnější potraviny. Místo těch tradičních tak Indové konzumují ty, které jsou zkrátka dobře finančně dostupné.

Kontroverzní osoba podnikatele Ivana Jonáka znovu ožívá: Vinu za smrt manželky nikdy nepřiznal, sám skonal na komplikace spojené s cukrovkou

Zesnulý Jonák po sobě zanechal dcery Sylvii a Veroniku. Po dcerách také pojmenoval svůj slavný Discoland Sylvie a Bar Veronika. Od začátku ...

Rychlý nárůst prodeje zpracovaných potravin je pro Indii obrovský problém

Základem indické kultury je také konzumace sladkého. Je to součást starověkých tradic a náboženských svátků. Podle výzkumu obezity a cukrovky v Indii je s rozvojem urbanizace (tzv. poměšťování) přijímán sedavý způsob života. To ostatně není jen problém Indie, ale mnoha dalších států, včetně České republiky. Ve městech bývají sladké nápoje a rychlá občerstvení velmi dobře dostupná. To u lidí zvyšuje rozvoj obezity a následný vznik diabetu II. typu.

V jednom z dalších výzkumů z roku 2012 někteří dotazovaní uváděli, že ekonomický tlak na spoření peněz (například na věno), přispívá k jejich rozvoji diabetu. Šlo o ty, kteří mají střední a vyšší příjmy. Lidé s nízkými příjmy své zkušenosti nesdíleli. Jde o sociální stres, o kterém indičtí lékaři často mluví jako o rizikovém faktoru. Nižší skupiny mají také horší přístup ke zdravotní péči a často své obtíže ani neřeší.

Organismus Indů reaguje na průmyslově zpracované potraviny zcela jiným způsobem, než je tomu například u Evropanů. 

Zvýšená dostupnost zpracovaných potravin ve městech vede k nižší ceně při jejich prodeji. Nedávný rozvoj importu v Indii ještě více podnítil dovoz zpracovaných potravin a preference lidí se rychle posouvají k zálibě v tučných či sladkých svačinkách. Tento trend je ještě výraznější u mladších lidí a dětí. V Indii je diabetes eskalující problém. Počet případů cukrovky přibývá tak rychle, jak v Indii probíhá urbanizace (poměšťování). Města podporují jiný životní styl, než je tomu na vesnici. Urbanizace je tak významný faktorem pro rozvoj obezity a diabetu. Lze tak očekávat, že do několika let bude diabetes, jestli už dávno není, vážným a eskalujícím problémem, který významným způsobem zatíží tamní zdravotnictví.

Zdroj: wikipedia.org, globotreks.com, medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov