IFMSA bude u příležitosti Světového dne diabetu pořádat osvětové akce pro veřejnost v českých městech

IFMSA bude u příležitosti Světového dne diabetu pořádat osvětové akce pro veřejnost v českých městech
IFMSA bude u příležitosti Světového dne diabetu pořádat osvětové akce v českých městech Zdroj: Freepik

„Chceme dosáhnout, aby studenti medicíny opouštěli lékařské fakulty dobře připraveni na své budoucí povolání.“ To je motto organizace IFMSA Česká republika, která sdružuje studenty medicíny ze všech osmi lékařských fakult v České republice. Tak jako každý rok bude IFMSA i letos pořádat ke Světovému dni diabetu, který v tomto roce připadá na 14. listopadu, akce zaměřené na zvýšení povědomí a osvěty o problematice cukrovky.

IFMSA Česká republika je členem organizace IFMSA, mezinárodního spolku spojujícího studenty medicíny z více než 130 zemí světa. Vizí IFMSA je rozvíjet své členy ve věcech a znalostech, které jim studium přímo nenabízí, případně je složité dostat se k němu. Dalším cílem je edukace veřejnosti v oblasti civilizačních chorob a sexuálně přenosných onemocnění a realizace různých projektů zaměřených na psychické zdraví. Ondřeje Holčáka, vedoucího sekce veřejného zdraví, jsme se zeptali na letošní aktivity IFMSA ke Světovému dni diabetu.

Budete letos stejně jako v uplynulých letech realizovat aktivity ke Světovému dni diabetu?

Ano, i letos plánujeme realizovat edukační stánky v rámci Světového dne diabetu. Na našich stáncích v nákupních centrech budou mít lidé možnost bezplatně si změřit krevní cukr, krevní tlak, BMI, nechat si zjistit krevní skupinu, popovídat si ohledně diabetu s našimi studenty. Připraven je i doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na základy první pomoci, Nemocnici pro medvídky, správné čištění zubů nebo samovyšetření prsou a varlat.

Co je hlavním cílem tohoto projektu?

Cílem projektu je rozšíření povědomí o cukrovce. Hlavním důvodem je obrovská prevalence tohoto onemocnění v této republice, kdy každý desátý Čech trpí cukrovkou a dalších několik procent je v oblasti takzvaného prediabetu nebo o svém onemocnění netuší. Z tohoto důvodu se snažíme veřejnost edukovat o tom, jak se lépe stravovat, jak zjistit, zda právě oni nemají náběh na cukrovku a mohli si případně domluvit návštěvu v ordinaci diabetologa.

Čas buráků: Diabetici se arašídů nemusí bát. Zlepšují glykémii a chrání před civilizačními nemocemi

Arašídy jsou sice v základu zdravé, ale diabetici by si měli ohlídat, v jaké podobě je jedí. Kupované balíčky solených buráků nebo arašídů v ...

Která města v Česku se do vašich aktivit ke Světovému dni diabetu zapojí v letošním roce?

Letos nás budete moci najít 11. listopadu v Praze v Centru Černý most, v Plzni v OC Plaza, 11.–12. listopadu v OC Olympia v Brně, 15. listopadu v AUParku v Hradci Králové, 16. listopadu v Galerii Šantovka v Olomouci a tour zakončíme dne 25. listopadu v IKEA Ostrava. Kromě toho budeme připravovat i zajímavé články a kvízy na našem instagramovém profilu. Ty jsou naplánované na 14. listopad, tedy den, na který připadá Světový den diabetu vyhlášený Světovou zdravotnickou organizací.

Bude program v jednotlivých městech stejný, nebo se bude lišit?

Program se bude v jednotlivých městech lehce lišit, ale základ, tedy měření glykémie nebo tlaku, bude všude stejný. Rozdíly se budou týkat hlavně doprovodného programu, který si jednotlivé pobočky zařizují samy. Například v Praze se můžete navíc těšit na vyšetření smoke analyzérem a vzdělávací informace o škodlivosti kouření, v Brně se můžete těšit na studenty embryologie, v Plzni zase na bohatý program ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Plzeň.

Jaké konkrétní zdravotní služby a vyšetření budete návštěvníkům nabízet?

Jak jsem již říkal, hlavní službou je vyšetření krevního cukru, tedy glykémie, dále vyšetření krevního tlaku, indexu tělesné hmotnosti, vyšetření krevní skupiny, v některých městech i měření celkového cholesterolu. Dále bude možnost vyzkoušet si první pomoc, naučit se technice správného čištění zubů.

Chystá se i letos nějaký program pro děti?

Ano, i letos máme připraven doprovodný program pro ty nejmenší. Ve všech městech bude k dispozici plyšový medvěd z projektu Nemocnice pro medvídky a děti si budou moci zkusit si tohoto medvěda vyšetřit, pohrát si s ním, a naučit se tak něco o lidském těle.

Snídejte dřív, ovlivníte tak pravděpodobnost vzniku cukrovky, zjistili vědci

Snídaně je grunt, říkávaly naše babičky. A měly pravdu. Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, které není radno podceňovat. Tělo potřebuje po ...

Budete tento projekt realizovat sami, nebo ve spolupráci s dalšími organizacemi?

Jako každý rok spolupracujeme s partnery, bez kterých by se tato akce nedala udělat. Letitými partnery jsou ROCHE a Wellion, které nám dodávají materiál na vyšetření glykémie. Letos jsme se se společností Wellion dohodli také na dodání glukometrů, které budeme na stáncích rozdávat lidem, u kterých pojmeme podezření, že by mohli mít zvýšenou glykémii. Dalším partnerem je portál Po medině. A pak následuje celá řada dalších partnerů, kteří jsou domlouváni již pro jednotlivá města.

Jaké odezvy jste vloni zaregistrovali od účastníků akce, ať už studentů, nebo veřejnosti?

Loňský ročník se povedl, pomalu se dostáváme na návštěvnost před vypuknutím onemocnění covid-19. Lidé byli velmi spokojeni, několik z nich se nám svěřilo, že díky tomuto projektu k lékaři zajdou, předtím k tomu neměli odvahu. Tu jim dodalo právě zastavení u tohoto stánku. Co se týče studentů, u těch se tato aktivita těší velké oblibě, rádi pomáhají a edukují.

Kolik lidí se na události podílelo vloni a kolik to bude letos?

Loni se na organizaci události po celé republice podílely desítky lidí. Pokud jde o počet dobrovolníků, kteří poté pomáhali přímo v centrech, dá se hovořit o vyšších stovkách studentů. Letos čekáme obdobné počty. Co se týče účastníků, vloni nás na stáncích navštívily cirka 2 000 lidí, ale na obdobné akci pořádané v dubnu ke Světovému dni zdraví nás navštívilo neuvěřitelných 3 500 lidí. Takže doufáme, že se letos dostaneme na číslo kolem 2700–3000 návštěvníků.

Nadměrná plynatost umí potrápit. Příčinou může být strava, ale i nemoci jako cukrovka nebo celiakie

Nadměrná plynatost je poměrně běžný jev a může se vyskytnout u každého jedince, zejména v důsledku stravovacího chování. Dvacetkrát denně je ...

Co je při organizaci tak rozsáhlé akce největší výzvou?

Určitě finance. Jako nezisková organizace máme limitované zdroje, takže financování je v současné době ta největší výzva. Velmi rádi bychom chtěli program rozšiřovat a rozvíjet, ale často nám brání právě nedostatek financí, které máme k dispozici.

Jak plánujete budoucnost projektu ke Světovému dni diabetu? Chystáte něco nového?

Rozhodně se díváme i dopředu. Chtěli bychom akci rozvíjet. Do budoucího roku se například plánujeme vrátit k tomu, že každý ročník bude mít nějaké unikátní téma spjaté s diabetem, v rámci něhož si pozveme odborníky na podcasty nebo rozhovory, a celá akce bude takto tematicky zaměřená.

Jak by mohl kdokoli, kdo by se chtěl zapojit, podpořit vaši organizaci nebo vaše budoucí aktivity?

Naši akci nejvíce podpoříte tak, že za námi přijdete, zastavíte se u nás na stánku a necháte si například změřit cukr, nebo se naučíte, jak poskytnout první pomoc. To je pro nás největší přidaná hodnota, a to je právě to vzdělávání v rámci veřejnosti. Dále by nám velmi pomohlo masivní šíření informace o tom, že tato akce existuje. Proto chci poděkovat za možnost tohoto rozhovoru, který nám může velmi pomoci zvýšit dosah. Protože naším cílem je, aby na tuto prospěšnou akci dorazilo co nejvíce lidí.

Ondřej Holčák je studentem 5. ročníku na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. I když studuje náročný obor, aby se jednou stal lékařem, nespokojil se jen se studiem, ale chtěl využít možnosti zapojit se do spolkové činnosti a postupně se vypracoval až na vedoucího sekce veřejného zdraví v organizaci IFMSA CZ. Již třetím rokem se – společně se svým týmem ze všech lékařských fakult v České republice – snaží rozvíjet povědomí o prevenci civilizačních chorob,  zejména diabetu.

Zdroj: autorizovaný rozhovor s Ondřejem Holčákem

Foto: wirestock/Freepik

1620

Diskuze k článku