IDF plánuje zdaněním cukru snížit diabetes

Mezinárodní diabetická federace (IDF) vyzvala světové lídry k jednání o dani z cukru v boji proti epidemii obezity a diabetu 2. typu. Doporučení předložila skupině G20 na listopadovém jednání v Turecku generální ředitelka IDF Petra Wilsonová.

IDF plánuje zdaněním cukru snížit diabetes

Wilsonová vyzvala ke spolupráci v boji proti obezitě, která je klíčovým rizikovým faktorem diabetu 2. typu. Diabetes 2. typu představuje téměř 90 procent z celkového počtu onemocnění diabetem. Podle odhadů IDF vynakládá většina zemí ze svého rozpočtu na zdravotnictví 5–20% jen na léčbu diabetu.

Některé země již s daněmi z cukru experimentovaly – například Mexiko, Chile a Francie. V Mexiku po zavedení daně ve výši 10% došlo v prvním roce k poklesu prodeje nealkoholických sladkých nápojů o 6%.

„Je velmi dobře prokázáno, že vysoké zdanění tabákových výrobků a neúnavné posilování poselství, že tabák je nezdravý, měl velmi dobrý účinek. Nyní je čas zrealizovat podobný přístup s cukrem,” dodala Wilsonová. „S cukrem je to samozřejmě obtížnější, protože zatímco lidé mohou žít zcela bez tabáku, nemohou žít zcela bez cukru. Ale bez přidaných cukrů ano.“

Ministerský předseda David Cameron vystoupil proti zavedení daně z cukru ve Velké Británii. Zdůraznil, že jsou účinnější způsoby, jak řešit obezitu.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x