Kongres mezinárodní diabetické federace IDF v Jižní Koreji

Kongres mezinárodní diabetické federace IDF v Jižní Koreji

Kongres Mezinárodní diabetické federace IDF, který se koná každé dva roky, hostilo v roce 2019 druhé největší korejské město Pusan, ležící v jihovýchodní části země. K jeho 3,6 milionům obyvatel tak ve dnech 2.–6. prosince přibylo více než 10 000 delegátů ze 178 zemí světa s profesním zájmem o diabetes.

Pro všechny účastníky z řad lékařů, vědců, zdravotníků, politiků, edukátorů i samotných pacientů bylo připraveno na 250 přednášejících v osmi sálech a na 2 doprovodných pódiích, více než 1 000 posterů, 80 stánků národních pacientských organizací a 70 vystavovatelských firem se svými produkty a službami.
Než se ovšem mohl program rozběhnout naplno, bylo třeba na valné hromadě členů IDF vyřídit několik důležitých věcí, jako je schválení rozpočtu, volba nových členů výboru a také volba nového prezidenta pro následující 2 roky úřadu. Tuto prestižní pozici se podařilo získat Evropě, i když jen částečně: vítězným kandidátem se stal prof. Akhtar Hussain z Bangladéše, který však již řadu let žije a pracuje v Norsku.

Kongres zahájil „přílet jeřába“

Jakmile byly všechny potřebné náležitosti vyřešeny, zbýval do začátku přednášek již jen zahajovací ceremoniál, kterého se mimo jiné zúčastnil i korejský ministr zdravotnictví nebo starosta Pusanu. Taneční vystoupení zahájil “přílet jeřába”, který je ve východní Asii symbolem štěstí a věrnosti. Tanečnice byly oděné v tradičních šatech a doprovázely se hrou na bubny. O zakončení se postaraly zpěvačky místní K-POPové skupiny. (Hudební styl “K-POP”, který z této země pochází, se zde těší velké oblibě, i když jsme dle našeho (ne)projevu, jak se zdálo, nebyli úplně cílové publikum, na které jsou tito hudebníci zvyklí).

Bylo z čeho vybírat

Kongres byl zaměřený zejména na diabetes 2. typu, nicméně ne jen a pouze na něj. Přednášky si bylo možné vybírat z následujících kategorií: Translační věda, Klinické a léčebné výzkumy, Diabetes a ženy, Komplikace diabetu, Diabetes ve společnosti a kultuře, Edukace a integrovaná péče, Epidemiologie a veřejné zdraví, Život s diabetem a samostatnou kategorii tvořily Technologie. Kongres provázelo také několik menších, doprovodných programů. Největší z nich byl „The 5k@IDF“ – běh/chůze na 5 km pro aktivní přístup k léčbě a lepší životní styl.

Co nás tedy v blízké budoucnosti čeká?

Život bez diabetu ještě ne, ale přesto se máme na co těšit. Své nejnovější produkty, efektivnější preventivní programy a léčiva zde představilo několik předních zdravotnických firem: „Je libo inzulinové pero bez jehel? Máme. Senzor velikosti zrnka cukru? To ještě ne. Ale děláme na tom!“

Když je HbA1c „jen“ číslo

Několik přednášek z oblasti technologií bylo věnováno hodnotě glykovaného hemoglobinu, coby jediného ukazatele dlouhodobé kompenzace diabetu. Podle nových doporučení, by se měli zejména ti pacienti, kteří při léčbě využívají senzory, více zaměřit na množství času v cílovém rozmezí a pod ním (v hypoglykemii). Celkově je tedy více vysvětlující nový pojmem GMI (Glucose Management Indicator), který v sobě již výše zmíněné hodnoty zahrnuje.

Diabetes a sex? Mluvte o tom!

S tímto choulostivým problémem, o kterém nechtějí mluvit pacienti a v mnoha případech ani lékaři, se zjevně potýkají všude na světě. Z přednášky, která byla spíše diskuzí posluchačů, znělo jasné heslo: „nebojte se o tom se svým lékařem mluvit!“ Pro koho je to nepřekonatelný problém, může najít spoustu zkušeností ostatních pacientů na internetu, kde dokáží být lidé mnohem otevřenější.

Mezinárodní výměna zkušeností

My Češi jsme na tom lépe, než si mnozí myslí. Dostupnost lékařské péče, zdravotních prostředků a v neposlední řadě také informací, jaká je u nás, není ve světě samozřejmostí. Vzpomeňte si na to, až budete příště láteřit, že vaše oblíbená lékárna nemá proužky do vašeho glukometru skladem a musí je objednat (na odpoledne). Někde na světě je totiž země, kde diabetici ani neví, co je to inzulinová pumpa.

Ondřej Štefek

141

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný