IDF kongres 2017 v Abú Dhabí: O diabetu na globální úrovni

Ve dnech 4. až 8. prosince 2017 hostilo Abú Dhabí, hlavní město Spojených arabských emirátů, mezinárodní diabetologický kongres IDF (Mezinárodní diabetická federace), ke kterému se pravidelně obrací pozornost všech odborníků v oblasti diabetologie.

IDF kongres 2017 v Abú Dhabí: O diabetu na globální úrovni

Každé dva roky tak mají příležitost setkat se při této události lékaři, vědci, edukátoři, epidemiologové, politici a všichni s profesním zájmem o diabetes. Během konference se ujal své prezidentské funkce v IDF jihokorejský profesor NamCho, který byl zvolen prezidentem čekatelem na minulém kongresu ve Vancouveru. Proběhla zde také volba nového předsednictva včetně prezidenta čekatele, který se ujme své funkce za dva roky.

Národní výstaviště Abú Dhabí

Profesor Andrew Boulton je v diabetologických kruzích dobře známý, dříve předsedal Evropské asociaci pro studium diabetu (EASD). Ani odborný lékařský kongres nezůstal ušetřen mezinárodní politiky. Značné rozladění delegátů způsobilo zamítnutí vstupních víz izraelské delegaci, která se tak nemohla účastnit zasedání. Diplomatickým tlakem byla tato situace nakonec vyřešena a Izraelci mohli dorazit alespoň na následující dny kongresu. Patronaci nad kongresem převzal šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, korunní princ Abú Dhabí, a na slavnostním zahájení byl přítomen šejk Abdulla bin Mohamed Al Hamed, ministr zdravotnictví. Samotný zahajovací ceremoniál byl značně kontroverzní a mnoho účastníků jej považovalo za vůbec nejslabší při srovnání s předcházejícími. Zejména zahajovací proslovy způsobily u tisíců arabsky nemluvících účastníků jen nechápavé výrazy ve tvářích.

Organizátoři se oproti zažitým zvyklostem rozhodli nerespektovat angličtinu jako jednací jazyk, a to včetně samotného moderátora. Daleko za očekáváním zůstal i kulturní program, který se omezil na velmi krátký mužský bojový tanec. Žonglování se samopalem do rytmu arabských písní si sympatie publika
rozhodně nezískalo.

Zajímavá odborná náplň

Na náš český stánek zavítala vzácná návštěva

Počet účastníků oproti dřívějším ročníkům sice poklesl, ale i tak je návštěvnost 7534 profesionálů celkem ze 182 zemí úctyhodné číslo, dodávající akci vážnost a potvrzující její důležitost.

Vědecký program přinesl informace z nejnovějšího vývoje klinické praxe v oblasti diabetu, zejména v otázkách řízení, vzdělávání, prevalence a veřejného zdraví. Během čtyř a půl dne trvání kongresu se zde vystřídalo 330 špičkových řečníků, kteří sdíleli své znalosti. Čistý čas všech odborných přednášek tak snadno překročil 160 hodin. Samotný výběr zajímavých témat, která vzájemně časově kolidovala, se tak stal tím nejtěžším úkolem snad pro všechny účastníky.

Přednáškám ostatně vydatně konkurovalo i přes 1000 oborově řazených posterů, které jejich autoři diskutovali v živých vstupech na několika e-posterových stanovištích. Připočteme-li rozsáhlou výstavní plochu, na které přes 40 vystavovatelů prezentovalo své produkty v diabetologii, a stánky národních organizací členů IDF, byl pro účastníky připraven skutečně pestrý odborný program, který se postaral o intenzivní zážitky a vyplnil denní itinerář do poslední minuty. Účast tak byla zaslouženě odměněna 25 CME kredity do systému celoživotního vzdělávání lékařů.

Vystavovatelé a organizace z celého světa

Na rozlehlé výstavní ploše prezentovalo své produkty více než 40 mezinárodních vystavovatelů. Členské organizace IDF zde měly připravenu sekci s názvem Globální vesnice, kde se mohly vzájemně setkávat

Mezinárodní spolupráce

Zejména pro pacientské organizace byl objekt zájmu soustředěn do oblasti takzvané Globální vesnice, kde byl prostor pro vzájemnou interakci, sdílení zkušeností a prezentace aktivit pro zlepšení života s diabetem. Projednávány byly možnosti přeshraniční spolupráce a koordinace aktivit, které budou v budoucnu přínosné i pro tuzemské čtenáře.

Ve spolupráci Svazu diabetiků a České diabetologické společnosti zde byla na českém stánku propagována mimo jiné edukační činnost časopisu, aktivity tuzemských pacientských organizací a podávány informace o celkové situaci diabetu v ČR a celém systému jeho léčby. Za přispění agentury pro podporu turismu CzechTourism byla Česká republika propagována také jako vhodná destinace pro zdravotní turistiku vzhledem ke své výborné úrovni zdravotní péče a velké koncentraci lázní.

Členové IDF rozhodují o dalších krocích

Kongresu předcházelo dvoudenní zasedání všech členů IDF. První jednací den byl rozdělen po regionech, druhý den pak proběhlo celosvětové valné shromáždění.
Zde byl zvolen i nový budoucí prezident IDF profesor Andrew Boulton.

Mgr. Martin Ladyr

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x