Co (ne)jíst při diabetu: Seznamte se s potravinami, které na jídelníček diabetika nepatří
Ibišek je plný antioxidačních látek: Studie prokázala jeho pozitivní účinek na hladiny krevního cukru
Zdroj: Freepik
Ibišek je nejen pomocníkem pro zdraví, ale je také vyhledávanou kosmetickou ingrediencí. Jeho antioxidační síla je mocná a stane se dobrým spojencem diabetiků v boji proti projevům hypertenze a dalších průvodních jevů cukrovky.
Ibišek je poměrně všestranná rostlina, která se ve fytoterapii používá pro léčbu a eliminaci mnoha neduhů. Věnovaly se mu různé studie, které zkoumaly jeho prospěšnost ve fytoterapeutické léčbě. Lze najít i ty, které zjišťovaly, jak se to má s jeho účinky při diabetu.
Zaujme krásnými květy a příjemnou chutí
Nejčastěji fytoterapeuticky používaný ibišek (Hibiscus sabdariffa) patří do čeledi Malvaceae (slézovité). Ibišků lze identifikovat až na 200 různých druhů. Pochází z Afriky, pěstuje se převážně v Senegalu, Burkině Faso, na Mali a Pobřeží slonoviny. Jeho vzpřímené zelené až načervenalé stonky jsou 1,5 m vysoké, listy oválné, tmavě zelené barvy a dlouze řapíkaté. Jsou pro něho typické krásné sytě červené květy s tmavě červeným srdcem, složené do dužnatého kalichu, v dospělosti tvořeného 5 kališními lístky.
Ibišek byl odedávna používaný jako prostředek pro osvěžení organismu a úspěšně se indikuje i v nynější moderní fytoterapii.
V bylinné medicíně se zpracovávají poupata, listy i květy. Květ je dobrým prostředkem pro snížení menstruačních potíží. Eliminuje nepříjemné křeče uvolněním děložních svalů. Je ideální také pro management výkyvů nálad v případě hormonální bouře, v které se ocitají „majitelky“ premenstruačního syndromu. Navíc jako zdroj železa pomůže bojovat proti menstruačním migrénám.
Violka vonná je oblíbená nejen kvůli typické opojné vůni, byla zkoumána také jako podpůrný prostředek k léčbě diabetu
Violka vonná má typicky místo v lidové medicíně i mytologii. Parfemáři využívají již po staletí její příjemnou vůni a její květy jsou navíc ...
Léčivá síla ibišku
Ibišek je ve fytoterapii oblíbeným léčivým prostředkem pro vnější i vnitřní použití. Má schopnost působit jako mírné projímadlo, osvěžuje organismus. Působí antibakteriálně, protizánětlivě a analgeticky. Podporuje vylučování žluči, funguje jako relaxant děložního svalstva. Je vyhledávaný také pro snižování vysokého krevního tlaku a cholesterolu, funguje také dobře proti křečím. Ibišek obsahuje kyseliny citronovou, jablečnou a askorbovou, fenolické sloučeniny, konkrétně delfinidin-3-sambubiosid, kyanidol-3-sambubiosid, delfinidin, flavonoidy (gossypetin 3-glukosid, antokyany), polysacharidy (slizy, pektin).
Ibišek léčí nachlazení a záněty horních cest dýchacích či močových cest, infúzi z něj využijete i při horečce.
Dodá tělu vápník, železo, vitamín C, riboflavin, niacin. Ve formě lokálních obkladů se přikládá na ložiska ekzémů nebo dermatitidy, napomáhá jejímu lepšímu hojení, snižuje svědění a červenání. Květy ibišku pomáhají zmírnit výskyt prasklin a jsou vhodné také při bodnutí hmyzem. Velmi dobře se míchá do čajových a bylinných směsí, dodává jim krásnou červenou barvu, rozumí si s ovocem.
Jak si připravit nálev a s jakými rostlinami si rozumí?
- Zalijte dvě čajové lžičky šálkem horké vody a nechte 5 až 10 minut vyluhovat. Pijte 2 až 3 šálky denně. Lze konzumovat teplý nebo studený.
- Pro ještě lepší antioxidační účinky můžete smíchat ibiškové květy s oblíbeným sypaným zeleným čajem. Ten je velmi prospěšný diabetikům jako účinný pomocník při snižování hladin krevního cukru.
- Nejčastěji se ve fytoterapii míchá s černým rybízem, hlohem, lípou nebo rakytníkem. Nelze si nevšimnout, že se kromě lípy jedná o rostliny s vysokým obsahem vitamínu C.
- V případě tělesné únavy si rozumí také se zázvorem, kopřivou.
- U vysokého cholesterolu se kombinuje s pampeliškou nebo heřmánkem římským.
- Je ideální pro péči o pleť a vlasy. Přimícháním ibiškového výluhu do henny zlepšíte její barvicí schopnosti a podpoříte krásnou červenou barvu. V kosmetice je ideální pro použití v anti-agingových výrobcích, vysoký obsah vitamínu C napomáhá podpořit elasticitu pleti, tento vitamín funguje jako prekurzor tvorby kožního kolagenu. Navíc pomáhá bojovat proti útokům volných radikálů, které mohou za projevy předčasného stárnutí. Ibiškový výluh můžete klidně použít místo pleťové vody.
- Díky obsahu fytoestrogenů, které se vážou na estrogenové receptory v těle a napodobují účinky estrogenu, může pomoci snížit nepříjemné potíže, které často uvádí ženy v návaznosti na průběh menopauzy.
- Delší čas louhování podporuje nejen sytější barvu, ale také větší kyselost.
- Nejčastěji se užívá ve formě nálevu, lze ale také konzumovat jako potravinový doplněk (kapsle, tinktury a další).
Dejte si yerba maté. Latinskoamerická rostlina překvapí chutí i zdravotními výhodami pro diabetiky
Maté má mnoho výhod, které ocení všichni milovníci nápojů, jež dodávají energetické povzbuzení. Pojí se s ním ale také určitá rizika, která není ...
Ibišek ocení také diabetici
Diabetici mohou v ibišku objevit spojence s mnohými benefity. Působí jako účinné diuretikum, bojuje proti otokům těla a podporuje udržení zdravé hmotnosti. Díky silným antioxidačním účinkům napomáhá snižovat riziko rozvoje komplikací cukrovky. Je účinným bojovníkem také proti projevům zánětu, který je rovněž průvodním jevem cukrovky.
Ibišek působí jako účinné tonikum celého těla a zlepšuje odolnost vašeho organismu.
Flavonoidy v něm obsažené jsou pro diabetiky důležité, protože působí proti rozvoji infekcí, jsou antibakteriální, snižují hladinu krevního cholesterolu. S čím ještě ibišek pomůže a na co si u něho dát pozor:
- Funguje jako výborná prevence projevů oxidativního stresu.
- Některé výzkumy jej díky antioxidačním schopnostem zmiňují jako bojovníka proti onkologickým onemocněním.
- Zajímavá je také jeho schopnost eliminace zlatého stafylokoka.
- Působí jako děložní stimulant.
- Je díky bioflavonoidům účinným přírodním antidepresivem.
- Ibišek byl kromě jiného v rámci poměrně čerstvé studie zkoumán na diabetických zvířecích subjektech v rámci výzkumu zaměřeného na jeho celkové působení u cukrovky. Ten potvrdil jeho hypoglykemickou aktivitu.
- Jiná starší studie se zaměřila na pacienty s diabetem II. typu. Podáváním dvou šálků ibiškového výluhu po dobu jednoho měsíce se dosáhlo pozitivních výsledků při snižování systolického krevního tlaku.
- Ibišek nemá žádné větší kontraindikace s výjimkou těhotenství a kojení, pokud se užívá v doporučených terapeutických množstvích. Vysoká konzumace může nepříznivě ovlivnit zdraví jater. Je obecně dobře snášen, ale u některých lidí se mohou objevit známky přecitlivělosti nebo alergie.
Upozornění: Článek je informativního charakteru a nenahrazuje lékařskou péči. Pamatujte na to, že všechny rostliny mohou mít interakce s léčivy, které užíváte a snížit/zvýšit jejich účinek. Diabetici by měli jejich použití konzultovat s ošetřujícím lékařem, obzvlášť pokud se jedná o byliny se schopností snižovat hladinu krevního cukru. Vyhnete se tak možnému nástupu hypoglykémie nebo hypoglykemického šoku.
Zdroje: Nhs.uk, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Britannica.com, Ncbi.nlm.nih.gov
6001