I přes moderní možnosti léčby jsou kardiovaskulární onemocnění stále nejčastější příčinou úmrtí

I přes moderní možnosti léčby jsou kardiovaskulární onemocnění stále nejčastější příčinou úmrtí
Infarkt myokardu se v Česku pohybuje na úrovni 5,6 % Zdroj: Freepik

Nemoci srdce a cév se podílí až na 40 % všech úmrtí každý rok. Nejméně polovinu z toho má za následek ischemická choroba srdeční související s vysokou hladinou cholesterolu. Pro úspěšnou prevenci a léčbu je nezbytné hladinu svého cholesterolu znát. Bohužel pouze polovina rizikové populace si nechá hladiny cholesterolu změřit a pouze 30 % z nich o svých hodnotách skutečné ví. Právě znalost a uvědomění si svého problému a rizika je pro úspěšnou léčbu zásadním krokem.

Podle údajů Českého statistického úřadu v ČR zemřelo v roce 2022 celkem 120 tisíc lidí. Na nemoci srdce a cév umírá v Česku ročně asi 45 tisíc osob, což s téměř 40 % tvoří nejčastější příčinu smrti. Na co tedy Češi nejčastěji umírají? Například v prvním pololetí roku 2022 zemřelo asi 22 000 lidí na následky kardiovaskulárních chorob, zatímco na rakovinu asi 13 000 osob.


Vitamíny B u diabetu: B12 je jeden z esenciálních prvků, který pomůže předcházet poškození nervů

Vitamíny skupiny B jsou potřebné pro to, aby vaše tělo fungovalo tak nejlépe, jak jenom dokáže. Podporují bystrou mysl i krásnou pokožku. ...

Co si pacienti neberou často k srdci?

„Přestože máme k dispozici moderní možnosti léčby a statistiky úmrtí vykazují sestupný trend, jsou kardiovaskulární onemocnění bohužel stále nejčastější příčinou úmrtí,“ konstatuje prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě.

 „Z tohoto důvodu jsou nemoci srdce a cév nejzávažnějším zdravotním problémem, ačkoli si to řada pacientů příliš k srdci nebere. Navíc úmrtí na základě kardiovaskulárních nemocí tvořila z poloviny ischemická choroba srdeční, projevující se například infarktem. Právě tato choroba má přímou souvislost se zvýšenou hladinou cholesterolu,” dodává.

Vyšlo nové číslo časopisu DIAstyl!

Poradíme vám také, jak si před létem vybrat kvalitní sluneční brýle i jak chránit svou kůži před sluncem a opalovat se bezpečně. Navíc MUDr. ...

Znalost hladiny LDL cholesterolu v krvi je pro pacienta i jeho ošetřujícího lékaře zcela zásadní

Vyšší hladinu cholesterolu má podle odborníků až 80 % dospělých. Nejdůležitější je ovšem znalost hladiny LDL cholesterolu v krvi, tedy toho „zlého“. Ten se může ukládat v cévách, snižovat průtok krve, podporovat vznik krevních sraženin, a tím výrazně zvyšovat riziko kardiovaskulárních nemocí, jako je infarkt nebo mrtvice. Podle průzkumů si sice ročně nechá změřit hladinu cholesterolu v krvi zhruba polovina rizikové populace, ale jen zhruba 30 % z nich ví, jakou mají hodnotu LDL cholesterolu. To samozřejmě ovlivňuje jak jejich chování ve smyslu preventivních opatření, tak přístup k užívání léků.

„Znalost hladiny LDL cholesterolu v krvi je pro pacienta i jeho ošetřujícího lékaře zcela zásadní. Jedině tak mohou pro prevenci a snížení rizika onemocnění srdce a cév něco účinně dělat. Léčba moderními léky a pravidelný monitoring výsledků zachraňuje lidské životy,“ upozorňuje prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě.

Zdroj: MUDr. Richard Češka, redakce

623

Diskuze k článku