I jeden alkoholický nápoj může zvýšit riziko arytmie

I jeden alkoholický nápoj může zvýšit riziko arytmie

Tým amerických vědců z univerzity v Kalifornii odhalil, že i konzumace jednoho alkoholického drinku zvyšuje na několik hodin riziko srdeční arytmie spojené s akutní příhodou fibrilací síní. Studie tak popřela dřívější přesvědčení, že je fibrilace síní spojena mimo jiné pouze s velmi zvýšenou konzumací alkoholu. Navíc se tedy ukazuje, že výskyt fibrilace síní může být do určité míry předvídatelný.

Při zmíněné fibrilaci síní bije srdce nepravidelně a často velmi rychle, což může vést k jeho vyčerpání a následnému selhání, popř. ke vzniku krevní sraženiny a s ní spojené mrtvici. Co se týče diagnostiky, nemocní dokonce nemusí vykazovat žádné příznaky, často se ale fibrilace projevuje nepříjemnými pocity bušení srdce, dušností či celkovou únavou organismu. Fibrilace se často rozvine v důsledku nadměrného pití alkoholu či obezity.

Nepodceňujte vliv alkoholu!

Vědci proto provedli nejnovější studii, které se zúčastnilo 100 lidí, kteří byli po dobu čtyř týdnů sledování za pomoci EKG. Tito lidé pili jeden alkoholický nápoj denně, přičemž byla pravidelně sledována jejich srdeční činnost. Díky tomu vědecký tým zjistil, že konzumace jednoho alkoholického nápoje zvyšuje na určitou dobu riziko akutní příhody fibrilace síní až dvojnásobně, v případě konzumace dvou a více nápojů je riziko až trojnásobné.

Doktor Gregory Marcus, univerzitní profesor medicíny na kardiologickém oddělení, ke studii uvedl: „Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že fibrilace síní je spojena s nadměrnou konzumací alkoholu, zdá se, že ke zvýšení rizika může stačit i pouhý jeden alkoholický nápoj. Účinky alkoholu se však zdají být poměrně lineární – tedy čím více alkoholu vypijete, tím vyšší je riziko akutní příhody fibrilace síní.“

Výsledky studie byly publikovány v časopise Annals of Internal Medicine.

Zdroj: diabetes.co.uk, foto: Shutterstock

991

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku