I delfíni jsou pro některé vědce vodítkem k objevení léčby cukrovky!

I delfíni jsou pro některé vědce vodítkem k objevení léčby cukrovky!
Přispějí delfíni k dlouho očekávanému průlomu ohledně objevení léčby cukrovky? Zdroj: Shutterstock

Možná se to může zdát zprvu úsměvné, ale je tomu skutečně tak. Jsou to právě delfíni, kteří jsou jedním ze zvířecích druhů, díky kterým lidé zjišťují možnosti léčby cukrovky. Již před lety se skupina vědců věnovala detailnímu zkoumání delfínů skákavých a jejich metabolismu. Ten u těchto savců vykazuje velmi nezvyklé procesy. Jaké to jsou a co mají společného s diabetem?

V zahraničí je standardem, že se delfíni skákaví chovají v zajetí – např. v delfináriích. Pomáhají však i dobré věci. Právě díky nim mohou lidé provádět různé studie, které vedou i k řešení otázek týkajících se nevyléčitelných, chronických nebo metabolických nemocí, mezi které patří právě diabetes I. i II. typu.

Studie, která přináší zajímavá zjištění o delfínech

Roku 2014 publikovala výsledky své studie zaměřené na delfíny a diabetes vědkyně Stephanie Venn-Watsonová z Americké asociace pro vědecký pokrok v San Diegu. Se svým týmem analyzovala již v roce 2007 více než 1 000 vzorků krve od dvaapadesáti delfínů. Ti se přes noc postili a ráno byli nakrmeni chovateli. Pozorovány byly překvapivé změny v jejich metabolismu během nočních hodin – jejich organismus totiž vykazoval podobné vnitřní procesy, které se dějí v organismu lidí s diabetem II. typu. Dá se tedy nadneseně říct, že delfíni se stali přes noc krátkodobými diabetiky. Jejich glykémie ráno nalačno byla vysoká.

A co dodává Dr. Venn-Watsonová? „Zdá se, jako by měla tato zvířata jakýsi „genetický spínač“, který používají k spuštění a následnému zastavení diabetu.

Naděje na léčbu diabetu I. typu? Kmenové buňky!

Cílem mnoha vědců zabývajících se studiem cukrovky I. typu je to, aby dokázali svým objevem nahradit činnost beta buněk pankreatu, které u lidí s ...

Diabetes u delfínů jako důsledek evoluce?

Vědečtí pracovníci se domnívají, že proces podobný diabetu je spouštěn u delfínů v důsledku evoluce. Tito savci totiž konzumují již od počátku své existence vyšší množství bílkovin (převážně ryby) a nižší množství sacharidů. To u nich způsobuje trvalou hyperglykémii a hyperinzulinemii. Proto vědce proces „vypínání“ a „zapínání“ projevů diabetu tolik zajímá a fascinuje. Zřejmě je určitou obrannou reakcí proti hladovění.

U žádného jiného zvířete nebyly zjištěny natolik podobné příznaky „lidské“ cukrovky, jako je tomu u delfínů. U těchto savců se však může vyvinout podle vědců i prediabetes!

Ochránci zvířat bijí na poplach! Výzkumy na delfínech jsou podle nich neetické

I přesto, že mohou delfíni představovat určitou šanci pro výzkum léku na cukrovku, ochránci zvířat jsou proti jejich zařazení do výzkumných programů. K tématu se vyjádřil Mark Simmonds z americké Společnosti pro ochranu velryb a delfínů: „Vyhlídka využití delfínů ke studiu cukrovky je vážným problémem. Tato inteligentní zvířata už tak v mnoha případech prožívají stres v zajetí.“ Načež vědkyně Stephanie Venn-Watsonová argumentovala tím, že její tým nechce udělat z delfínů laboratorní zvířata, touží jen porovnat jejich geny s těmi lidskými a hledat důkazy o možném řešení tolik diskutované nemoci, jako je diabetes.

Výše uvedené bádání je jen jedním z mnoha, které má vést k možné léčbě cukrovky v budoucnu. Může však trvat ještě desítky let, než se lidstvo k nějakému efektivnímu resumé dobere.

Zdroj: researchgate.net, nationalgeographic.com, theguardian.com

431

Diskuze k článku