Hypoglykémie pod lupou: Rozpoznat nízké hladiny cukru v krvi je pro diabetika zásadní

Hypoglykémie pod lupou: Rozpoznat nízké hladiny cukru v krvi je pro diabetika zásadní
Hypoglykémie může ohrožovat diabetika na životě Zdroj: pikisuperstar / Freepik

V souvislosti s diabetem se častěji hovoří spíše o vysokých hladinách cukru neboli hyperglykémii. Avšak zejména diabetici 1. typu a diabetici 2. typu léčící se inzulinem jsou často vystaveni riziku hypoglykémie. Proč k hypoglykémii dochází? Jaká s sebou nese rizika? Co dělat, pokud má diabetik extrémně nízké hladiny cukru v krvi či upadne do hypoglykemického šoku? A jak těmto stavům předcházet? Na to se dnes detailně podíváme na následujících řádcích.

I když je hypoglykémie spojována s diabetem, mohou se nízké hladiny cukru v krvi objevit i u těch, kteří se s tímto onemocněním neléčí. Na vině hypoglykémie u nediabetiků může být užívání některých léků, nadměrná konzumace alkoholu, hormonální nerovnováha či některá další onemocnění. Studie z roku 2016, do které bylo zapojeno více než 27 tisíc diabetiků léčících se inzulínem, zjistila, že minimálně 1× za čtyři týdny se s hypoglykémií potýkají čtyři z pěti diabetiků 1. typu a téměř polovina diabetiků 2. typu aplikujících si inzulín.

Co je hypoglykémie

Nízká hladina glukózy v krvi neboli hypoglykémie je stav, kdy hladina glukózy (cukru) v krvi klesne pod určitou hranici. Tato hodnota se může mírně lišit, ale standardně se hovoří o poklesu pod 3,5 mmol/l. Diabetici aplikující si inzulín však mohou pociťovat příznaky hypoglykémie již při hodnotách kolem 4 mmol/l. Hypoglykémie si žádá okamžité doplnění cukru – pokud totiž hladina glykémie klesne pod 2,8 mmol/l, upadá člověk většinou do takzvaného hypoglykemického šoku, kdy může nastat ztráta vědomí, v některých případech může hypoglykémie vést až k riziku úmrtí (cca ve 3–4 % případů).

Diabetici, honí vás mlsná? Vyzkoušejte jednoduché laskominy, které zaženou chutě na sladké

Medovník, rakvičku se šlehačkou či sněhového indiána vám doporučit nemůžeme – na ty byste si opravdu měli nechat zajít chuť. Přesto však existuje ...

Co způsobuje hypoglykémii

Nízká hladina cukru v krvi je často způsobena nadbytkem inzulínu – ať už jej vaše tělo přirozeně vytváří příliš mnoho, nebo si aplikujete příliš mnoho syntetického inzulínu. K nízké hladině cukru v krvi ale mohou vést i jiné hormonální (např. nedostatek hormonu štítné žlázy nebo kortizolu) a metabolické potíže, jakož i těžká forma infekce v organismu. Na vině však může být také:

 • vynechání jídla, konzumace menšího než obvyklého množství, vynechání sacharidů ze stravy;
 • nadměrná fyzická aktivita – navýšení fyzické aktivity oproti standardu může snižovat hladinu glukózy v krvi po dobu až 24 hodin následujících po vykonané aktivitě;
 • užívání některých léků (vyjma inzulínu se jedná například o perorální antidiabetika obsahující glimepirid, glipizid, glyburid, nateglinid či repaglinid);
 • užití více léků najednou či aplikace více jednotek inzulínu;
 • konzumace většího množství alkoholu – alkohol ztěžuje tělu udržení stabilní hladiny glukózy v krvi, a navíc může zapříčinit, že nebudete pociťovat první příznaky nízké hladiny glukózy v krvi, což může způsobit vážné komplikace;
 • mentální anorexie.

Hypoglykémie jsou pak také častější u osob starších 65 let či u těch, které se potýkají s onemocněním ledvin, srdečními onemocněními nebo kognitivními poruchami.

Jaké jsou příznaky hypoglykémie

Jediným možným prokazatelným způsobem, jak odhalit hypoglykémii, je otestování hladiny cukru v krvi. Jakožto diabetici, obzvláště diabetici na inzulínu, byste si měli měřit glykémii v pravidelných intervalech a mít neustále na paměti, že dlouhodobá a těžká hypoglykémie může způsobit hypoglykemický šok nebo kóma. Ve chvíli, kdy totiž nemáte v těle dostatek glukózy, nedochází k nepřetržitému zásobování mozku glukózou, a ten tak již není schopen správně fungovat.

Kromě samotného měření je pak možné hypoglykémii rozpoznat podle určitých příznaků, mezi něž patří například následující:

 • stoupající nervozita, náhlé změny nálady;
 • svalový třes;
 • pocit hladu;
 • zvýšená únava;
 • celková slabost;
 • závratě, točení/bolest hlavy, zmatenost nebo podrážděnost;
 • rychlý srdeční tep;
 • pocení, zimnice;
 • ztráta barvy kůže – bledost;
 • brnění nebo znecitlivění rtů, jazyka, tváří.

Mezi příznaky závažné hypoglykémie pak patří:

 • rozmazané nebo dvojité vidění;
 • neschopnost mluvit / nezřetelná řeč;
 • potíže s motorikou;
 • dezorientace;
 • ztráta vědomí.

Zvláštním typem hypoglykémie jsou takzvané noční hypoglykémie, které se dostavují během spánku – standardně se projevují neklidným spánkem, zvýšenou potivostí (ráno máte propocené pyžamo či prostěradlo), výkřiky ze spaní, nočními můrami či únavou, zmateností nebo dezorientací po probuzení.

Co dělat v případě hypoglykémie

V případě hypoglykémie závisí první pomoc na závažnosti příznaků.

Pomoc při lehké či středně těžké hypoglykémii

V případě, že se vaše hladina cukru v krvi výrazně snížila a je nižší než 3,5 mmol/l, je nezbytně nutné okamžitě zkonzumovat 15–20 gramů glukózy. Tu nejrychleji doplníte například konzumací některé z následujících potravin:

 • ½ šálku ovocné šťávy (nikoliv nízkokalorické či se sníženým obsahem cukru) – vhodný je například jablečný či hroznový džus (ti, kteří se zároveň léčí s onemocněním ledvin, by se měli vyhnout pomerančovému džusu, jelikož obsahuje velké množství draslíku);
 • 1 polévková lžíce cukru či medu;
 • 5 tablet hroznového cukru;
 • 3 glukózové tablety;
 • menší banán;
 • hrst hroznového vína;
 • polévková lžíce rozinek;
 • čaj oslazený 4 kostkami cukru.

Následně počkejte 15 minut a znovu přeměřte cukr. Pokud se glukóza zvýší a dostane se alespoň nad 4 mmol/l, hypoglykémii se vám podařilo podchytit. Následně je vhodné dát si malou svačinu.
Pokud však glykémie nestoupla, je třeba dát si další dávku glukózy a počkat dalších 15 minut. Jestliže ani po druhém doplnění glukózy nedojde ke zvýšení glykémie a odeznění příznaků hypoglykémie, vyžádejte si lékařskou pomoc.

Pozor při užívání léků

Pokud užíváte perorální antidiabetika obsahující akarbózu či miglitol, musíte počítat s tím, že vaše tělo nebude na doplnění sacharidů reagovat tak rychle, jelikož tyto léky zpomalují trávení sacharidů. Namísto výše uvedených doporučení byste proto v případě hypoglykémie měli konzumovat čistou glukózu nebo dextrózu, která je k dispozici v tabletách nebo gelech.

Pomoc při těžké hypoglykémii / hypoglykemickém šoku

Velmi nízká hladina glukózy v krvi může způsobit upadnutí diabetika do hypoglykemického šoku a následné vážné komplikace, včetně kómatu nebo smrti. Je proto nezbytně důležité informovat rodinu, přátele i spolupracovníky o tom, jak takový stav vypadá a co je třeba dělat. Diabetik by u sebe vždy měl mít pohotovostní sadu glukagonu, kterou může předepsat ošetřující lékař či diabetolog, a to buď v injekční formě, nebo ve spreji. Je také nutné vědět, jak ji použít – o tom instruujte i své nejbližší.

Xerostomie jako doprovodná komplikace diabetu: Sucho v ústech může vést k parodontóze i refluxu jícnu

Ve chvíli, kdy slinné žlázy v ústech neprodukují dostatek slin, začínáme pociťovat sucho v ústech, které je nejen nepříjemné, ale v případě ...

Co je glukagon a jak jej aplikovat

Glukagon je hormon, který stimuluje játra k rozkladu uloženého glykogenu na glukózu, a zvyšuje tak hladinu glukózy v krvi. Není-li diabetik v hypoglykémii schopen přijmout rychlé sacharidy v tuhé ani tekuté formě (je v bezvědomí), je nutno použít pohotovostní sadu a glukagon mu píchnout. Sada obsahuje ampulku s práškem glukagonu a injekční stříkačku s vodným roztokem.

 • Nejprve vyjměte injekční stříkačku a vstříkněte v ní obsažený vodný roztok do ampulky s glukagonem.
 • Ampulku protřepejte a vzniklou směs natáhněte zpět do stříkačky.
 • Následně dávku aplikujte podkožně nebo do svalu (ze svalu se vstřebává rychleji). Vzhledem k tomu, že je při těžké hypoglykémii rozhodující každá minuta, jelikož může dojít k vážnému poškození mozku, je třeba reagovat co nejrychleji – je proto možné injekci píchnout i přes oděv, ideálně do stehenního svalu.
 • Následně změřte, zda se zvedá glykémie a kontrolujte, zda se diabetik probírá z bezvědomí.
 • Po každém podání glukagonu injekční formou je nutné zavolat rychlou záchrannou službu, a to i tehdy, pokud se diabetikovi po jeho podání začne zvedat hladina glukózy a sám se probere z bezvědomí.

Nemáte-li v případě hypoglykemického šoku k dispozici glukagon, uložte postiženého do stabilizované polohy a vložte mu do úst mezi líce a dáseň kostku cukru (je-li k dispozici). V žádném případě mu nepodávejte tekutiny ani jinou stravu. Kontrolujte, zda dýchá a buďte u něj až do příjezdu lékaře.

Pozor! Glukagon nefunguje, pokud je osoba v hypoglykemickém šoku ve stavu opilosti, jelikož játra mají po konzumaci alkoholu jako prioritu odbourávání alkoholu, nikoliv rozkládání zásobního cukru glykogenu. Je-li tedy osoba v hypoglykemickém šoku pod vlivem alkoholu, okamžitě volejte rychlou záchrannou službu a informujte o tomto faktu zdravotníka.

Vedlejší účinky hypoglykémie na organismus

Krevní cukr je nezbytný pro správnou funkci mozku, srdce a trávení, zároveň pomáhá také udržovat zdravý stav pokožky a podporuje dobrý zrak. Pokud hladina cukru klesne pod normální mez a nastane hypoglykémie, může negativně ovlivnit také některé systémy našeho těla.

Nízká hladina cukru v krvi:

 • může způsobit zrychlený tep a bušení srdce;
 • způsobuje, že tělo uvolňuje stresové hormony, jako je epinefrin, které jsou odpovědné za včasné varovné příznaky, jako je hlad a třes – pokud však dochází k hypoglykémiím často, může dojít k autonomnímu selhání podmíněnému hypoglykémií;
 • může způsobit různé problémy spojené s centrálním nervovým systémem.

Heřmánkový čaj: Nedoceněný nápoj plný zdraví. Pomůže při refluxu, zlepší spánek, trávení i cukrovku

Také vám babička vařila heřmánkový čaj, když vás jako dítě bolelo bříško? Nebo jste si jej připravovali ke kloktání při bolestech v krku či po ...

Jak předcházet hypoglykémii

Pro předcházení nízkým hladinám cukru v krvi je třeba mít pod kontrolou svou cukrovku a dodržovat režimová opatření. Mezi ně patří například následující:

 • Pravidelně se stravujte – namísto tří hlavních jídel denně jezte menší porce každé 3–4 hodiny po celý den.
 • Volte potraviny s nízkým glykemickým indexem.
 • Odstraňte ze svého jídelníčku zpracované a rafinované cukry.
 • Dávejte přednost komplexním sacharidům před jednoduchými.
 • Nekonzumujte alkohol.
 • Jezte potraviny s vysokým obsahem rozpustné vlákniny.
 • Pravidelně monitorujte svou glykémii.
 • Nevynechávejte dávky inzulínu ani léky, postupujte v souladu s doporučením lékaře.
 • Mějte u sebe vždy rychlý zdroj cukru, kterým můžete zvednout hladiny glukózy v případě hypoglykémie.

Pokud se vám nedaří držet hladiny cukru na uzdě a potýkáte se s častými hypoglykémiemi (nebo i hyperglykémiemi), kontaktujte svého ošetřujícího lékaře / diabetologa a požádejte ho o konzultaci a přenastavení léčebného plánu. Jen tak můžete předejít závažným komplikacím, které mohou být s nekompenzovanou cukrovkou spojeny.

Zdroje: my.clevelandclinic.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, diabetesjournals.org, nzip.cz, diastyl.cz, zdravyzivotscukrovkou.cz

35119

Diskuze k článku