Hyperglykémie a léčba inzulínem ztěžují léčbu COVID-19

Čínští vědci zjistili, že u špatně kompenzovaných pacientů s diabetem, kteří jsou léčeni inzulínem, byl zaznamenán zhoršený průběh léčby nemoci způsobené novým typem koronaviru.

Hyperglykémie a léčba inzulínem ztěžují léčbu COVID-19

Čínští vědci z Wuhanské univerzity proto navrhují, aby byli špatně kompenzovaní diabetici nakažení COVID-19 vždy raději automaticky hospitalizováni. Studie se zabývala průběhem léčby a konečnými výsledky 84 diabetiků na inzulínu, kteří byli pozitivní na nový typ koronaviru. Jejich výsledky byly srovnány s dalšími 500 účastníky studie, kteří neměli diabetes.

Diabetes a COVID-19

U léčených osob s cukrovkou byla zaznamenána mnohem vyšší hladina C-reaktivního proteinu, než je obvyklé. Hladina proteinu se obvykle zvyšuje při výskytu zánětu v těle. Dále byly u diabetiků zjištěny nižší hladiny lymfocytů, které se v těle podílí na jeho imunologické obraně. U lidí léčených inzulinem byla také prokázána významně vyšší míra respiračního selhání či akutního poškození srdce a ledvin.

Studie odhalila, že na intenzivní péči bylo přijato celkem 27,6% pacientů léčených inzulinem, zatímco osob bez diabetu bylo na intenzivní péči léčeno pouze 1,8%. Co se týče míry úmrtnosti, tak na COVID-19 podlehlo 51,7% pacientů na inzulínu, u ostatních pacientů se jednalo o 3,6%.

Vědci tedy došli k závěru, že pacienti léčeni inzulínem či silně dekompenzovaní pacienti s diabetem by měli být v průběhu léčby důsledně sledováni, a to nejlépe v nemocničním zařízení. Navíc by všem pacientům nakaženým COVID-19 měla být pravidelně kontrolována glykemie, jelikož tato nemoc prokazatelně zatěžuje organismus v souvislosti s metabolismem glukózy, a to i u zdravých jedinců bez diagnostikované cukrovky.

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x