Hvězdy sociální sítě TikTok nerozhází ani cukrovka

Dvě nejlepší kamarádky Ellen Watson a Beth McDaniel by ani ve snu nenapadlo, co může vyvolat sdílení jednoho videa na sociální síti TikTok. Natáčely totiž své přípravy na večer a po sdílení videa se staly internetovou senzací.

Hvězdy sociální sítě TikTok nerozhází ani cukrovka

Přes pouhou noc jejich video na TikToku dosáhlo půl milionu zhlédnutí. Příčinou velké sledovanosti však nebyla jejich oslnivá proměna po nalíčení, ale protože tyto studentky ze Severního Irska vesele vystavily na odiv své senzory pro kontinuální monitoraci glykémie.

Většina lidí má tendenci tyto “bílé knoflíky”, které pomáhají zvládat diabetes 1. typu, skrývat pod oblečením, to však není případ Ellen a Beth. Ve zmíněném videu jsou senzory na jejich odhalených pažích zcela viditelné a ještě na ně během tance ukazují prstem.

Jak vznikla „Diabetická dvojka“?

V rozhovoru pro BBC o tom, jak se zrodila tato „Diabetická dvojka“ (v originále Diabetic Duo)  Ellen (19) mj. uvedla: „Bylo to prostě šílené. Myslím, že to mělo úspěch, protože, když to lidé viděli, začali označovat své přátele s cukrovkou s tím, že se jich ptali: „Není to náhodou to, co máš i ty na ruce?“ A dokonce i lidé bez cukrovky se v komentářích ptali: „Co to je? Proč to máte na pažích?“ Takže to vyvolalo velkou diskuzi.“

Sociální síť TikTok je především známá díky kratším snímkům, které mají během pár vteřin sledující nějakým způsobem zaujmout. Ellen a Beth si zvolily tuto platformu pro sdílení svých videí a musí tím pádem být velice kreativní, aby se prosadily se svou zdravotní osvětou.

V jednom z jejich videí se natáčely, jak si na zvláštních místech aplikují inzulín, např. v jeskyni, na houpačce, na obhlídce hradu a při vynášení odpadků. Celé video nakonec výstižně doprovází píseň skupiny Bee Gees Staying Alive, tedy v překladu „Zůstat naživu“.

Dvojice dívek si nejen užívá pozornosti, které se jí momentálně dostává, ale jedná se také o určitý způsob úlevy, protože obě mají možnost obracet určité aspekty této nemoci v žert.

Obě dívky mají diabetes

Ellen byla diagnostikována cukrovka ve věku šesti let, když její matka pracující jako zdravotní sestra rozpoznala hlavní příznaky nemoci: váhový úbytek, nadměrnou žízeň, časté močení a únavu. Zatímco u Beth byla nemoc odhalena teprve před rokem, kdy v srpnu onemocněla nejdříve její dvanáctiletá sestra a po týdnu se také začala cítit špatně a zjistilo se, že má cukrovku 1. typu.

Beth zmínila, že díky tomu, že poznala Ellen, kamarádku, která má v tomto ohledu bohatší zkušenosti, její pomoci v začátcích a také díky natáčení videí se dokázala s onemocněním smířit.

Podle Diabetes UK cukrovkáři trpí dvakrát častěji depresí než běžná populace. Po stanovení diagnózy se navíc pacienti ve velké míře zaměřují na stravu, váhu a svůj vzhled, z tohoto důvodu může dojít ke spuštění nějaké poruchy příjmu potravy. I v tomto ohledu si dívky bohužel zažily své.

Diabetická dvojka se na závěr shodla, že pozitivní zpětná vazba na internetu jim pomohla mít optimistický pohled na svět a dodala jim chuť dále tvořit. Jsou si vědomy, že jejich videa mohou občas působit příliš lehkovážně, ale pevně věří, že jim právě tento způsob vyjádření pomůže prolomit ticho na sociálních sítích. Rády by prostřednictvím videí o cukrovce vymýtily jakákoliv stigmata spojená s touto nemocí, a aby se lidé trpící cukrovkou v tomto směru necítili sami.

Zdroj: bbc.com/news

Autor: Edward Main

Překlad: Lucie Sabelová

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x