Diabetici by si měli dát na výběru slunečních brýlí záležet. Nejde jen o módní doplněk
Hudba má skutečně očistnou moc! Jak pomáhá muzikoterapie diabetikům?
Zdroj: Shutterstock
Pojďme se na chvíli zasnít a nechat se unášet tóny hudby. Také cítíte to příjemné uvolnění, když se zaposloucháte do své oblíbené písničky? Není to náhoda! Muzikoterapie má na lidské tělo skutečně skvělé účinky. Mnoho vědců dokonce přišlo s tím, že prospěch z libých muzikálních tónů mohou mít i diabetici! Tak co si dneska poslechnete vy?
Americký endokrinolog a hudebník R. Mack Harell tvrdí, že potřeba hudby je pro člověka daná z biologické podstaty. Lidé si ji ostatně tvoří již přes padesát tisíc let. Jaké přínosy má muzikoterapie pro diabetiky? To si nyní prozradíme!
Jaké benefity má muzikoterapie obecně?
Poslech oblíbené hudby má na lidskou psychiku a tělo fascinující vliv. Ostatně vypozorovat sami na sobě můžete následující:
- Hudba vám zlepší náladu a zredukuje nakumulovaný stres.
- Libé tóny znormalizují krevní tlak a pulz. Budete se tak celkově cítit klidnější.
- Říká se také, že muzikoterapií srovnáte své trávicí procesy a zlepšíte metabolismus.
- Díky poslechu oblíbené hudby můžete též zvýšit svou koncentraci nebo produktivitu práce.
- Muzikoterapie pak dokáže pozitivně působit i na kvalitu vašeho spánku.
Věděli jste, že hudba může mít i negativní vliv na psychiku a tělo? Zejména se to týká její hlasitosti a specifických tónů. Citlivější osoby mohou reagovat podrážděně na agresivnější styly hudby (např. metal) nebo hlučnou muziku.
Zajímavosti a překvapivá fakta ze světa diabetu
Afroameričané jsou neúměrně postihnuti cukrovkou. Přibližně jedna ze tří Afroameričanek ve věku 65-74 let se léčí s diabetem. S diabetem se ...
Vliv hudby na diabetiky – co říkají studie?
V roce 2020 byly publikovány výsledky rozsáhlé čínské studie/metaanalýzy, která se zabývala působením hudby na diabetiky. A co vyšlo najevo?
- Působení hudby může pozitivně ovlivnit psychiku diabetika, což je zejména žádoucí u těch pacientů, kteří se potýkají s úzkostlivými stavy a depresemi.
- Metaanalýza předchozích studií také poukázala na příznivý efekt vůči glykémii, respektive poslech hudby může dle všeho snižovat/regulovat hladinu krevního cukru i hladinu glykovaného hemoglobinu.
Vědci se tak nakonec shodují na tom, že muzikoterapie je během léčby diabetu skutečně prospěšná a v podstatě bez vedlejších účinků. Současně také podotýkají, že je méně finančně náročná oproti psychoterapii. Oddávejte se tedy tónům oblíbené hudby bez obav a pravidelně!
Zajímavosti o muzikoterapii na závěr
Mnoho dalších různorodých výzkumů také prokázalo, že muzikoterapie:
- dokáže zlepšit imunitní systém,
- motivuje k pohybové aktivitě,
- přispívá k hodnotnějšímu stravování (respektive k pomalejší i mírnější konzumaci potravin),
- pomáhá uvolňovat krevní cévy (v roce 2008 publikoval magazín Circulation příznivé účinky týkající se působení hudby na cévy v těle – které jsou údajně srovnatelné se cvičením nebo působením specifických léčiv na krevní řečiště).
A co na závěr říká endokrinolog a hudebník R. Mack Harell? „Ať už preferujete moderní popovou hudbu, nebo tu vážnou, stojí za to se jí oddávat den co den. Jen pár minut oblíbených tónů denně přispěje k vašemu zdravějšímu a šťastnějšímu životu.“
Zdroj: Diabetesselfmanagement, Beatoapp, Jsme, Ncbi.nlm.nih
2737