-- reklama --

Hubnutí při cukrovce nemusí být záludností. Jak začít?

Hubnutí při cukrovce nemusí být záludností. Jak začít?
Dietní režimy, jako je ketodieta a nízkosacharidová dieta, vypadají lákavě, diabetici by však měli tuto možnost vždy konzultovat s lékařem Zdroj: Pixabay

Hmotnost je pro mnoho lidí citlivou záležitostí. Jedni s ní celoživotně bojují pomocí diet, druzí jsou vůči ní tak nějak apatičtí a neřeší ji. Ovšem optimální je, pokud si udržíte váhu v rámci normy. Podpoříte tak své dlouhodobé zdraví. Jak ale na hubnutí při cukrovce, která jídelníček diabetika už tak omezuje?

Redukční dieta při cukrovce není žádnou záludností a není třeba ji hned zavrhovat. Zhubnutí v případě nadváhy nebo obezity naopak pomůže eliminovat inzulinovou rezistenci (tj. snížená schopnost těla vstřebávat inzulín), což uvítá kdejaký diabetik. Proč tomu tak je? To se dozvíte níže.

Ještě, než se pustíte do hubnutí při cukrovce

Máte přebytečné kilogramy, kterých se chcete nadobro zbavit a současně se léčíte s cukrovkou? Pak situaci neřešte překotně a raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem a především s diabetologem (pakliže vás dlouhodobě monitoruje). Odborník bude muset zřejmě pořešit úpravu vaší medikace, vzhledem k plánovanému hubnutí. U lidí s diabetem I. typu často v tomto ohledu dochází k snížení předepsané dávky inzulínu. I antidiabetika u pacientů s II. typem cukrovky zřejmě dojdou změny. Rozhodně si však neměňte množství léků svévolně bez rad doktora.

Hyperglykémie nebolí, ale může vést k vážným zdravotním komplikacím

Kolísání krevního cukru může diabetika pořádně potrápit Obecně vzato se častěji setkáváme s naukou o hypoglykémii. I v čekárně lékařů je na ...

Benefity hubnutí vzhledem k diabetu I. a II. typu

I když cukrovka I. typu nemá nic společného s hmotností, zhubnutí přebytečných kilogramů diabetikovi jen prospěje. Celoživotní udržení optimální hmotnosti může přispět k možnému snížení předepsaného množství inzulínu. Též se sníží i riziko vzniku komplikací spojených s nemocí. V případě, že se léčíte s diabetem II. typu a jste obézní, je možné, že redukční dieta doslova změní celý zbytek vašeho života. Je totiž možné, že ztráta přibližně patnácti přebytečných kilogramů dostane cukrovku do fáze remise. Ve výsledku tak docílíte třeba toho, že vám lékař antidiabetika postupem času zcela vysadí. A jaké další přínosy má trvalé udržení zdravé váhy?

  • Po zhubnutí se budete cítit veselejší, aktivnější a tak nějak lehčí.
  • I spánek se po redukci hmotnosti zlepší.
  • Pokud zhubnete alespoň 5 % z přebytečných kilogramů, můžete tím upravit i svůj krevní tlak a hladinu cholesterolu. Ostatně to přispěje k prevenci kardiovaskulárních chorob i těch neurologických.

Zjistěte si své BMI (Body mass index)

Pro efektivní hubnutí je zapotřebí znát BMI, což je podíl hmotnosti a vaší výšky v metrech na druhou. Uveďme si jednoduchý příklad. Alena měří 1 m a 68 cm + váží 85 kg, výpočet provede následovně: 85/1,68 x 1,68, tj. výsledek BMI je 30,11. A jak toto interpretovat a poznat, zda jste v normě, či přes normu?

Body mass index (BMI)

Vyhodnocení výsledku

méně než 18,5

podváha

18,5 až 24,9

normální váha

25 až 29,9

nadváha

30 a více

obezita

Z toho je zřejmé, že Alena má BMI v pásmu obezity a měla by popřemýšlet o redukci hmotnosti, která přispěje k lepšímu zdraví i dobré kompenzaci diabetu. Jak jste na tom vy?

Food swaps může diabetikovi prospět. Proč dát šanci “výměně surovin”?

Vyzkoušejte květákové rizoto. Neuvěříte, jak je dobré.  Pro diabetika je nejvýhodnější zaměřit se na nízkosacharidové stravování. Nemusí se ...

Zajímat by vás měl i obvod pasu

Dalším důležitým parametrem, který byste měli znát, je obvod pasu. U zdravých žen by se měl pohybovat do 80 centimetrů a u mužů do 94 centimetrů. Pakliže si naměříte vyšší hodnoty, bude s výhodou zhubnout, protože tak snížíte riziko rozvoje zdravotních komplikací. O to více vás to tedy bude motivovat.

Jak začít s redukční dietou? Počítejte kalorie

Proces účinného hubnutí samo sebou provází sledování množství kalorií, obsažených v konkrétních pokrmech či surovinách. To ostatně není pro diabetika žádná novinka. Přeci jen musí monitorovat, co jíst může a co ne. Ženy potřebují obecně k udržení zdravé váhy cca 2 000 kcal denně, muži pak 2 500 kcal. Jak ale spočítat, kolik kalorií/den k redukci hmotnosti potřebujete zrovna vy? Je to snadné.

Ženy mohou postupovat podle tohoto vzorce:

váha v kg x 10 + výška v cm x 6,25 – věk x 5 -161

Uveďme si opět příklad: Katce je 30, měří 170 cm a váží 90 kg. Výpočet jejich potřebných kalorií při redukční dietě za den bude vypadat takto: 90 x 10 + 170 x 6,25 – 30 x 5 – 161 = 1652 kcal

Muži mají nepatrně odlišný vzorec:

váha v kg x 10 + výška v cm x 6,25 – věk x 5 + 5

Zde příklad: Honzovi je 45, měří 186 cm a váží 99 kg. Výpočet jeho potřebných kalorií za den při redukční dietě bude vypadat takto: 99 x 10 + 186 x 6,25 – 45 x 5 + 5 = 1933 kcal

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Pixabay

Zdroj: Diabetes.org.uk

7496

Diskuze k článku