Hubnutí: Nedotujte »odtučňovací« byznys!

Stále nehubnete, zato konta prodejců pěkně kynou? O nic jiného v byznysu se zázračnými prostředky na hubnutí nejde. A přestože varování před nimi rozhodně přehlédnutelná nejsou, obchod dále vzkvétá. Podívejme se na přehled těch nejúspěšnějších.

Hubnutí: Nedotujte »odtučňovací« byznys!

Zaručené vyhazování peněz

Pilulky

Žádné pilulky samy o sobě s nadváhou nevyhrají. Kam by se tuk ztratil? Tablety maximálně napomáhají pocitu sytosti. Jenže to je v důsledku nejlepší cesta k nezdravému hladovění.

Vibrační pásy

Nikdy se u nich neprokázal skutečný účinek. Masáž je to možná příjemná, ale nehubnoucí a drahá.

Koktejly

Koktejly například s chitosanem na sebe skutečně vážou tuky, ale pouze v gramech. Aby se to nějak projevilo, museli bychom ho polykat v ohromném množství.

Tyčinky

Nejznámější je asi s L-carnitinem. Opravdu spaluje tuky, ovšem pouze za předpokladu, že se hodně hýbete.

Speciální čaje

Pokud se váha zpočátku opravdu sníží, je to jen proto, že působí močopudně a odvádějí z těla vodu.

Celebrity nejsou správná inspirace

Kdo se v tom má vyznat, říká si řada z nás. Vždyť »zaručených« rad, jak zhubnout, je takové množství. Dá se tedy aspoň věřit těm, které vidíme krásně štíhlé na televizních obrazovkách? Většinou ne. Velmi často totiž nepřiznají, jaké problémy jim to přineslo. Věřme raději odborníkům, věřme sobě a své vůli. A podívejme se, proč se neinspirovat celebritami.

Dukanova dieta

Vyzkoušely ji:
vévodkyně Kate Middleton
herečka Jennifer Lopez

Vysoce proteinová dieta říká, že člověk nekonzumuje potraviny, které obsahují sacharidy. A údajně je možné se díky ní rychle zbavit tuku. Dieta má obvykle nepříznivý vliv na hladinu tuku a cholesterolu v krvi. Tuto dietu nesmí držet diabetici léčení inzulinem anebo léky, které zvyšují vylučování vlastního inzulinu ze slinivky.

Dieta podle biotypizace

Vyzkoušel ji:
zpěvák Boy George

Je založena na základě konzumování potravin podle konkrétního typu vašeho hormonu. Tvrdí se, že se jedná o dietu, díky které můžete shodit tuk pouze na místech, na kterých chcete. Jenže není možné shazovat tuk jen z určitých částí těla.

Breatharianova dieta

Vyzkoušely ji:
herečka Michelle Pfeiffer
zpěvačka Madonna

Je založena na dýchání a patří mezi ty nejvíce nesmyslné. Vychází z toho, že člověk se nepotřebuje jídlo a vodu, pouze vzduch. Je to vlastně jen prachobyčejná hladovka. Vzduch nám prostě nedá živiny, které potřebujete, abychom zůstali zdraví a plní energie.

 

Tipy na nejefektivnější hubnutí

»NEDIETA«

Osvědčená rada zní jednoznačně a jednoduše, pokud chcete trvale zhubnout, nedržte dietu (není řeč samozřejmě o diabetické dietě). Diety jsou vždy pouze krátkodobá záležitost, po které ve většině případů následuje návrat k původním návykům i váze, co hůř váha je často nakonec ještě vyšší než na počátku diety. Je to naprosto logický vývoj, dietu nelze držet celý život. Držení striktních diet tedy nemá žádný význam, budete se trápit a výsledky, pokud se vůbec dostaví, budou jen krátkodobé.vŽivot si užívejte a netrapte se zbytečnými dietami.
Pokud tedy chcete trvale snížit svou hmotnost, musíte pomalými krůčky zlepšovat své návyky, dokud se nestanou běžnou součástí vašeho života. Pokud budete postupovat správně, po nějaké době zjistíte, že váš jídelníček je téměř ukázkový a už vás ani nenapadne se vrátit k původním nevhodným návykům.

STŘEDOMOŘSKÁ »DIETA«

Ani tato dieta není dietou v pravém slova smyslu, jedná se o pestrou stravu vyznačující se dostatkem vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, vlákniny a příznivých nenasycených mastných kyselin. Každý si jistě dokážete představit, co středomořská strava obnáší, vzpomeňte si na některou z vašich dovolených, kdy jste seděli při západu slunce v restauraci na pláži a večeřeli jste čerstvě vylovenou rybu s velkou mísou zeleninového salátu. Kdo by nechtěl takhle hubnout?
Středomořská strava je typická velkým množstvím zeleniny a ovoce, často se v jídelníčku objevují i luštěniny a ořechy. Velmi příznivé je také zastoupení tuků ve stravě, velkou část tvoří na rozdíl od středoevropských států příznivé nenasycené mastné kyseliny, je to dáno jednak oblíbeným olivovým olejem, častou konzumací ryb a naopak nižší konzumací nevhodných živočišných tuků. Svůj pozitivní vliv může mít také pravidelná konzumace vína, i když nejnovější studie pozitivní účinky alkoholu trochu zpochybňují. Dá se tedy říci, že tato »dieta« splňuje téměř všechna výživová doporučení.
Nutno poznamenat, že naše národní kuchyně nabízí pokrmy, které obsahují hodně vlákniny (zeleniny, ovoce), tuky s nenasycenými mastnými kyselinami, i naše jídla mohou být tedy velmi zdravá.

ZÓNOVÁ DIETA

Pokud bychom přece jenom měli doporučit nějakou dietu, pravděpodobně by to byla dieta zónová. Ta se vyznačuje vyváženým poměrem živin v každém jídle, kdy bílkoviny tvoří 30 %, sacharidy 40 % a tuky 30 %. V této dietě je kladen důraz na dostatek bílkovin, nízký glykemický index a pravidelnost a vyváženost stravy. Obsahuje dostatek zeleniny a naopak omezuje vysokoenergetické potraviny a nasycené tuky. Některá pravidla této diety se zdají být nesmyslná, ale jejich dodržování by nemělo mít žádné negativní důsledky na zdraví.

KRABIČKOVÁ DIETA

Jde o hit posledních let. Využívají ho především lidé, kteří jsou příliš zaměstnaní a na každodenní přípravu pěti porcí jídel podle předem daného doporučení terapeuta nemají čas. Nutričně i kaloricky vyvážené jídlo do krabiček si nechávalo nebo nechává připravovat mnoho známých lidí, kupříkladu herečka Dana Morávková, zpěvačka Bára Basiková či zpěváci Michal David a Petr Kolář.
Pustili se, stejně jako tisíce dalších lidí, správným směrem v boji s nadváhou? Podívejme se, jaké jsou výhody a nevýhody této diety.

VÝHODY

 • Je to bezpracné. Stačí si objednat jídelníček na určité období a dál se o nic nestaráte. Na domluvené místo vám přivezou pět porcí jídla. Neřešíte vhodné složení jídla, nemusíte počítat kalorie, nevaříte. Jen ohříváte a jíte.
 • Jídlo připravuje odborník na stravování. Má díky tomu nejen správnou kalorickou hodnotu, ale i vyvážený poměr bílkovin, tuků, cukrů, vitamínů a minerálů.
 • Pravděpodobně ji dodržíte, zatímco režim, který si naordinujeme sami, máme tendenci obcházet. V tomto případě nás k disciplíně nutí to, že nám ji kurýr doveze pod nos. Hlavně ji máme předem zaplacenou, nedodržovat ji, to by bylo mrhání nemalými penězi.NEVÝHODY
 • Není to levné. Za pět krabiček denně zaplatíme zhruba 200 až 500 Kč, což není zanedbatelné částka.
 • Častý jojo efekt. Lidé, kteří volí krabičkovou dietu, protože mají problém s disciplínou, se po ní často vrací ke špatným návykům.
 • Požitek nezaručen. Že je jídlo zdravé a dietní, nemusí zákonitě znamenat, že je chutné. Lidé, kteří přípravu dietních jídel nenechávají na firmách, mají tu výhodu, že si jej připraví podle momentální chuti.
 • Bez vůle to nejde. Firma sice může připravit kvalitní jídlo a doveze ho, ale dodržení času a hlavně toho, že těch pět krabiček je jediné jídlo, je jen na nás. Jinými slovy: žádné ochutnávání mezitím, žádné občerstvení třeba na návštěvě.

Cenné rady pro »krabičkáře«

 • Pečlivě vybírejte dodavatele
  Jídelníček musí připravovat odborník – nutriční specialista nebo lékař se specializací na výživu. Na internetu najdete spoustu referencí nebo naopak stížností na zavedené firmy.
 • Nejprve jen na zkoušku
  Ideální je nejprve si objednat dodávku jídla jen na jeden týden. Budete-li spokojení, můžete pokračovat. Budete ale vědět, jestli reklama naplňuje servis v praxi.
 • Učte se o tom sami přemýšlet
  Při konzumaci dovezeného jídla si všímejte velikosti porcí a složení jídel. Zapamatujte si to, případně si dělejte poznámky. Během této diety máte šanci získat správné stravovací návyky a v těch poté pokračovat.
 • Jen jezením nezhubnete
  Už když se pro dietu rozhodnete, plánujte kromě dietní stravy pohybové aktivity. Bez nich to prostě nepůjde.
 • Proberte to se svým diabetologem
  Spousta dodavatelů má nabídku i pro diabetiky. Přesto se nespoléhejte jen na jejich reklamu, jimi navrhovaný jídelníček určitě ukažte svému lékaři.

Jan Exner
Zdroj: ČDS, stob.cz apod.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x