Hrdina Martin Zuzka zachránil spolužačce život

Hrdina Martin Zuzka zachránil spolužačce život

Když dvanáctiletému Martinu Zuzkovi skončila v dubnu dělená hodina angličtiny, šel do jiné učebny na dějepis. „Došel jsem do prvního poschodí, a tam už na mě čekal kamarád. Byl celý bledý a řekl mi, že spolužačka zkolabovala,“ vzpomíná Martin na začátek celé dramatické situace.

Martin rychle přiběhl do třídy, kde měla spolužačka Anička být, ale nikdo už tam nebyl. Pro věci Aničky věci si však přišel starší chlapec a někam s nimi odešel. „Po dvou minutách se ten kluk znovu vrátil a ptal se, kde má inzulinová pera. Odpověděl jsem mu, že jsou v její tašce. Byl jsem z toho celý nervózní, protože podání inzulinu v této situaci by pro ni znamenalo jistou smrt,“ přiznal Martin.

Glykemii měla nezměřitelně nízkou

Po chvilce pro Martina přišel tělocvikář a odvedl ho k sobě do kabinetu. Anička ležela na malém gauči, u ní seděla učitelka angličtiny. „Nejdřív jsem jí změřil glykemii, kterou měla nezměřitelně nízkou. Nekomunikovala,“ popsal Martin. Jako správný diabetik měla Anička u sebe glukagon, který ji Martine ihned aplikoval. Protože byl na diabetickém táboře, dobře věděl, jak má postupovat. Tělocvikář mezitím kontaktoval záchranku. „Opatrně jsem oddělal kryt jehly, kapalinu uvnitř jsem vstříkl do nádobky s bílým práškem a pořádně protřepal. Poté jsem vrátil kapalinu zpátky do injekční stříkačky a aplikoval ji do stehna spolužačce,“ říká Martin a dodává: „Aby neumřela, než přijede záchranka.“.

Ocenění Dětský čin roku

Do soutěže na ocenění Dětský čin roku poslali děti letos 630 příběhů. Prostřednictvím internetového hlasování vybrali lidé sedm vítězů. Další čtyři děti získaly speciální cenu.

Martinova maminka je velmi pyšná, že její syn zareagoval tak pohotově. „Ukazuje světu, kolik diabetiků kolem nás žije a že lidé s tím stále neumí zacházet. I ti dospělí se mohou mýlit,“ uvedla. Podle ní Martin zareagoval přesně tak, jak měli zareagovat dospělí. Za tento hrdinský čin získal Martin ocenění Dětský čin roku.

Rozhovor s Martinem Zuzkou si budete moci přečíst v lednovém DIAstylu.

Edita Šimáčková

142

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný