
Lahodná jogurtová snídaně do skleničky nejen pro diabetiky: Krásně vypadá i chutná
Češi jsou odjakživa národem houbařů. Sbírání hub se u nás setkává s dlouholetou tradicí a v posledních letech se stává i národním sportem, kdy se na sociálních sítích předháníme, kdo nasbíral hub více. Na celém světě existuje více než dva tisíce druhů jedlých hub. Právě teď začíná jejich sezona, pojďte se s námi tedy podívat na jejich prospěšnost.
Houbaření je ze všech stran prospěšná činnost – kromě zmíněných hub na vás totiž čeká i blahodárná procházka, která je prospěšná jak pro vaše tělo, tak i pro vaši mysl.
Fakt: Houby se řadí mezi adaptogeny, které pomáhají zvýšit odolnost vůči stresu, ale také dokážou regulovat stresový hormon kortizol.
Prastaré kultury z celého světa využívaly medicínských hub po celá staletí. O jejich blahodárném vlivu věděli již staří Egypťané, ale i Japonci či Vietnamci. V posledních letech, s narůstajícím zájmem o alternativní medicínu, se stále více lidí navrací právě k účinkům funkčních hub.
Ty jsou prospěšné hned z několika důvodů – mohou totiž nabídnout celou řadu nutričních a zdravotních benefitů, mezi které patří podpora imunitního systému, ochrana buněk před oxidativním stresem, zmírnění zánětů v těle, harmonizace krevního cukru i cholesterolu. Jejich síla spočívá v celé řadě účinných látek:
Většina z nás tuto houbu zná, protože je díky svým účinkům součástí mnoha doplňků stravy. Je velmi vhodná pro podporu imunity, kvalitního spánku a redukci stresu. Doporučuje se ale také užívat při rekonvalescenci po onemocnění, zvláště pokud byly zasaženy vaše plíce a dýchací cesty. Reishi je ale také tou houbou, která má vliv na normální hladinu krevního cukru.
Zajímavost: Obsahuje velké množství antioxidantů, esenciální aminokyseliny a vitamíny i minerály. Zásadní je vysoký podíl železa, selenu a vitamínů ze skupiny B.
Tato houba vskutku nevypadá příliš vábně, nehledě na to, že vlastně cizopasí na hmyzu, kterým prorůstá. Její účinné látky však všechno přehluší – především tedy pomáhá při snížení únavy a vyčerpání, ale i při regulaci krevního tlaku. Ocení ji i sportovci či biohackeři, kteří vědí o účincích, které tato houba má na produkci adenosinu a ATP v buňkách.
Zajímavost: Cordyceps je skvělým afrodiziakem, které u žen zvyšuje libido a u mužů zase kvalitu spermií.
Tato houba opravdu svým vzhledem připomíná ježatou lví hřívu. Mezi její hlavní účinky patří podpora nervové soustavy, mozku a neuronů. Je doporučována lidem, kteří mají v rodinné anamnéze Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu či roztroušenou sklerózu.
V tradiční čínské medicíně je korálovec doporučován při depresích, obtížích s trávením nebo při zadržování vody v těle. Zapomínat nemůžeme ani na významné množství antioxidantů.
I tato houba je cizopasná, prorůstá většinou břízou, která dodává této houbě další cenné látky. Rezavec je skvělý při atopických ekzémech či při poruchách trávení. Podporuje totiž trávicí systém, imunitu a dokáže tlumit zánětlivé procesy v těle.
Tato houba obsahuje velké množství beta-glukanů, o kterých jsme se již zmiňovali. Podle tradiční čínské medicíny je outkovka vhodná pro podporu trávení, zdraví plic i jater. Dokáže podpořit vitalitu celého těla, a především nastartovat imunitu a obranyschopnost.
Tak o této houbě slyšel opravdu každý, a to především proto, že má skvělou chuť, a my se tak s ní můžeme setkat v mnoha asijských pokrmech. Cenné látky podpoří imunitu, játra i kardiovaskulární systém. Jeho příznivé účinky mohou pocítit i ti s vysokou hladinou cholesterolu v krvi.
Diabetes ovlivňuje celou řadu našich orgánů, včetně očí. Diabetická retinopatie se bohužel stává jednou z nejčastějších komplikací diabetu. ...
Tedy houby lesní představují také zdroj cenných výživových látek. Jejich předností je, že obsahují více než 90 % vody – tedy minimum tuku a téměř žádné kalorie, čímž se stávají vhodné pro všechny, kteří se snaží udržet štíhlou linii.
Zajímavost: Houby mají texturu a chuť podobnou masu, proto se jim dříve říkalo „maso chudých“.
I lesní houby jsou vynikajícím zdrojem mnoha živin a fytonutrientů, mezi ně patří vitamíny ze skupiny B, provitamín A nebo vitamín D (především tedy liška obecná nebo hřib jedlý). Obsahují ale také měď, selen, vápník, hořčík, fosfor a železo. Zapomenout nesmíme ani na řadu polyfenolů, které slouží jako protirakovinné, antioxidační a protizánětlivé látky.
Jejich cenné látky jsou skvělou prevencí proti rakovině tlustého střeva, dokáží srovnat krevní tlak i hladinu cholesterolu, podporují imunitní systém, dokonce dokáží zbavit lidské tělo těžkých kovů.
Zajímavost: Vědec Paul Stamets tvrdí, že vnější uspořádání podhoubí vypadá stejně jako grafické zobrazení internetové sítě.
Samotná polévka má mnoho zdravotních benefitů: zahřeje tělo, hydratuje organismus a je dobrým pomocníkem při dietě. Aby polévka mohla nahradit hlavní chod, měla by obsahovat bílkoviny, kvalitní tuky i sacharidy (stačí přidat brambory nebo opečený toast).
Suroviny:
Postup:
Dobrou chuť.
Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, cbdstar.cz, celostnimedicina.cz
4307