Houby divoké i medicínské: Jedny prospějí hubnutí, druhé glykémii

Houby divoké i medicínské: Jedny prospějí hubnutí, druhé glykémii
Divoké houby pomohou s vaší hmotností, medicínské zase s glykémií Zdroj: Pixabay

Češi jsou odjakživa národem houbařů. Sbírání hub se u nás setkává s dlouholetou tradicí a v posledních letech se stává i národním sportem, kdy se na sociálních sítích předháníme, kdo nasbíral hub více. Na celém světě existuje více než dva tisíce druhů jedlých hub. Právě teď začíná jejich sezona, pojďte se s námi tedy podívat na jejich prospěšnost.

Houbaření je ze všech stran prospěšná činnost – kromě zmíněných hub na vás totiž čeká i blahodárná procházka, která je prospěšná jak pro vaše tělo, tak i pro vaši mysl.

Fakt: Houby se řadí mezi adaptogeny, které pomáhají zvýšit odolnost vůči stresu, ale také dokážou regulovat stresový hormon kortizol.

Houby medicínské

Prastaré kultury z celého světa využívaly medicínských hub po celá staletí. O jejich blahodárném vlivu věděli již staří Egypťané, ale i Japonci či Vietnamci. V posledních letech, s narůstajícím zájmem o alternativní medicínu, se stále více lidí navrací právě k účinkům funkčních hub.

Ty jsou prospěšné hned z několika důvodů – mohou totiž nabídnout celou řadu nutričních a zdravotních benefitů, mezi které patří podpora imunitního systému, ochrana buněk před oxidativním stresem, zmírnění zánětů v těle, harmonizace krevního cukru i cholesterolu. Jejich síla spočívá v celé řadě účinných látek:

 • Beta-glukany: Přírodní polysacharidy jsou prospěšné zejména z hlediska podpory naší imunity. Tato látka je dokonce velmi prospěšná pro diabetiky, protože podporuje trávení, stabilní hladinu cukru v krvi, vyživuje střevní mikroflóru, je ale také antioxidantem, který je vhodný jako prevence při respiračních onemocněních.
 • Lektin: Z hlediska prevence a ochrany před rakovinovými buňkami je právě tato látka ve stravě velmi důležitá (houby jsou vhodné pro ženy, které mají v rodinné anamnéze rakovinu prsu).
 • Antioxidanty: Medicínské houby obsahují opravdu celou řadu antioxidantů, které chrání buňky před oxidativním stresem a brání jejich stárnutí.

Reishi – lesklokorka lesklá

Většina z nás tuto houbu zná, protože je díky svým účinkům součástí mnoha doplňků stravy. Je velmi vhodná pro podporu imunity, kvalitního spánku a redukci stresu. Doporučuje se ale také užívat při rekonvalescenci po onemocnění, zvláště pokud byly zasaženy vaše plíce a dýchací cesty. Reishi je ale také tou houbou, která má vliv na normální hladinu krevního cukru.

Zajímavost: Obsahuje velké množství antioxidantů, esenciální aminokyseliny a vitamíny i minerály. Zásadní je vysoký podíl železa, selenu a vitamínů ze skupiny B.

Cordyceps – housenice čínská

Tato houba vskutku nevypadá příliš vábně, nehledě na to, že vlastně cizopasí na hmyzu, kterým prorůstá. Její účinné látky však všechno přehluší – především tedy pomáhá při snížení únavy a vyčerpání, ale i při regulaci krevního tlaku. Ocení ji i sportovci či biohackeři, kteří vědí o účincích, které tato houba má na produkci adenosinu a ATP v buňkách.

Zajímavost: Cordyceps je skvělým afrodiziakem, které u žen zvyšuje libido a u mužů zase kvalitu spermií.

Korálovec ježatý

Tato houba opravdu svým vzhledem připomíná ježatou lví hřívu. Mezi její hlavní účinky patří podpora nervové soustavy, mozku a neuronů. Je doporučována lidem, kteří mají v rodinné anamnéze Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu či roztroušenou sklerózu.

V tradiční čínské medicíně je korálovec doporučován při depresích, obtížích s trávením nebo při zadržování vody v těle. Zapomínat nemůžeme ani na významné množství antioxidantů.

Chaga – rezavec šikmý

I tato houba je cizopasná, prorůstá většinou břízou, která dodává této houbě další cenné látky. Rezavec je skvělý při atopických ekzémech či při poruchách trávení. Podporuje totiž trávicí systém, imunitu a dokáže tlumit zánětlivé procesy v těle.

Outkovka pestrá

Tato houba obsahuje velké množství beta-glukanů, o kterých jsme se již zmiňovali. Podle tradiční čínské medicíny je outkovka vhodná pro podporu trávení, zdraví plic i jater. Dokáže podpořit vitalitu celého těla, a především nastartovat imunitu a obranyschopnost.

Shiitake – houževnatec jedlý

Tak o této houbě slyšel opravdu každý, a to především proto, že má skvělou chuť, a my se tak s ní můžeme setkat v mnoha asijských pokrmech. Cenné látky podpoří imunitu, játra i kardiovaskulární systém. Jeho příznivé účinky mohou pocítit i ti s vysokou hladinou cholesterolu v krvi.

Diabetická retinopatie: Předejděte ztrátě zraku zelenou zeleninou a tučnými rybami

Diabetes ovlivňuje celou řadu našich orgánů, včetně očí. Diabetická retinopatie se bohužel stává jednou z nejčastějších komplikací diabetu. ...

Houby divoké

Tedy houby lesní představují také zdroj cenných výživových látek. Jejich předností je, že obsahují více než 90 % vody – tedy minimum tuku a téměř žádné kalorie, čímž se stávají vhodné pro všechny, kteří se snaží udržet štíhlou linii.

Zajímavost: Houby mají texturu a chuť podobnou masu, proto se jim dříve říkalo „maso chudých“.

I lesní houby jsou vynikajícím zdrojem mnoha živin a fytonutrientů, mezi ně patří vitamíny ze skupiny B, provitamín A nebo vitamín D (především tedy liška obecná nebo hřib jedlý). Obsahují ale také měď, selen, vápník, hořčík, fosfor a železo. Zapomenout nesmíme ani na řadu polyfenolů, které slouží jako protirakovinné, antioxidační a protizánětlivé látky.

Jejich cenné látky jsou skvělou prevencí proti rakovině tlustého střeva, dokáží srovnat krevní tlak i hladinu cholesterolu, podporují imunitní systém, dokonce dokáží zbavit lidské tělo těžkých kovů.

 • Hřib smrkový – je v tradičním léčitelství používán při bolestech páteře a končetin. Má protizánětlivé i protirakovinové účinky.
 • Bedla vysoká – podporuje imunitu, obsahuje mnoho antioxidantů, kyselinu listovou a minerální látky.
 • Hlíva ústřičná – snižuje cholesterol, podporuje imunitu, zpomaluje stárnutí a pomáhá při vyčerpání a únavě.
 • Žampion zahradní – posiluje slezinu, léčí zahlenění, průjem i zvracení. Je skvělým pomocníkem při alergiích.
 • Václavka obecná – má příznivé účinky na srdce, zlepšuje prokrvení mozku a má antibakteriální účinky, dokáže také posílit plíce.

Zajímavost: Vědec Paul Stamets tvrdí, že vnější uspořádání podhoubí vypadá stejně jako grafické zobrazení internetové sítě.

Recept: Smetanová houbová polévka s kuřecím masem

Samotná polévka má mnoho zdravotních benefitů: zahřeje tělo, hydratuje organismus a je dobrým pomocníkem při dietě. Aby polévka mohla nahradit hlavní chod, měla by obsahovat bílkoviny, kvalitní tuky i sacharidy (stačí přidat brambory nebo opečený toast).

Suroviny:

 • 500 g čerstvých hub
 • 1–2 kuřecí prsa
 • 100 g celeru
 • 1 cibule
 • 5 stroužků česneků
 • 200 ml smetany na vaření
 • máslo
 • pepř
 • sůl
 • červená paprika

Postup:

 1. Rozpusťte máslo, na kterém nejdříve zarestujte cibuli, přidejte na kostičky nakrájený celer, posekaný česnek a houby.
 2. Osolte a nechte rozvonět, dokud vše společně nezesklovatí.
 3. Přidejte vodu (nebo vývar), sladkou papriku, pepř a celé kuřecí prso.
 4. Přiveďte k varu, snižte teplotu a nechte následně dalších 20 minut probublávat.
 5. Vytáhněte kuřecí prso z polévky, natrhejte vidličkou, a nakonec ho vložte zpět do polévky, spolu se smetanou.
 6. Přidejte nasekanou petrželku a dochuťte podle svého.

Dobrou chuť.

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, cbdstar.cz, celostnimedicina.cz

4667

Diskuze k článku