
Houbařská sezóna v plném proudu: Žampion je skvělý pro diabetiky, hořčák má léčivé účinky

Co Čech, to houbař, dalo by se říct. V září se lesy doslova hemží nadšenci pátrajícími po běžných i vzácnějších houbách. Možná patříte mezi ně. Věděli jste, že žampion má antidiabetické účinky? A že hřib žlučník zvaný hořčák má sice příšernou chuť, ale protirakovinové účinky? A víte, na jaké houby můžete právě teď narazit v lese?
Oblíbená vtipná hláška Čechů Šel jsem na houby a „houby“ jsem našel momentálně neplatí. Houby totiž vážně rostou. Jak by také ne – hlavní houbařská sezóna je tady!
Jaké houby rostou v září?
Září bývá pro houbaře přelomovým měsícem. Ještě se dají najít letní druhy, ale pomalu už začínají růst druhy podzimní. Letos má vše navíc kvůli chladnějšímu a deštivějšímu létu trošku zpoždění, takže hlavní sezóna začíná až teď.
Září je obvykle měsícem, kdy i běžní houbaři, kteří vsázejí na jistotu v podobě chronicky známých hub, mají v lese doslova žně. Kromě pravých hřibů, mezi něž patří hřib dubový, hřib smrkový, hřib borový a hřib bronzový (poslední dva jsou chráněné), je oblíbenou houbou také hřib hnědý neboli suchohřib. Ještě stále můžeme ve smíšených lesích najít kozáky, které jsou také vyhledávaným a dobře rozpoznatelným druhem. Radostnému zajásání se neubráníme ani u křemenáčů, které jsou skutečnými lesními krasavci.
V lese aktuálně najdeme i záplavu bedel, které obvykle končí na talířích v podobě řízku. Jen je potřeba dát si pozor na možnou záměnu jedlých bedel (bedla vysoká a bedla červenající) s jedovatými druhy (např. bedla chřapáčová, bedla hnědočervenavá či bedla klamavá).
Kromě letních hub, které v září ještě doznívají, se ale mohou milovníci houbaření těšit na dlouho očekávané václavky, čirůvky, kuřátka a lišky. Každý, kdo ochutnal liškový guláš nebo lahodné lišky na smetaně, se obvykle nemůže dočkat sezóny.
V září se to v lese hemží také různými druhy ryzců, jako je například ryzec pravý, ryzec smrkový, ryzec černohlávek a ryzec peprný.
Pískání v uších: Tinnitus nehrozí jen v hlučném prostředí. Může postihnout například i IT specialisty, říká lékařka
Tinnitus, kterému se lidově říká „pískání v uších“, jsou zvuky, které obvykle slyší pouze daný člověk. Intenzita zvuků, jejich druh a výška tónů ...
Žampion – houba pro diabetiky
V září se můžeme vydat i na žampiony. Vyskytují se zejména po vydatných deštích v příkopech u cest, na polích nebo na loukách. Obvykle rostou každý rok na stejném místě, takže je dobré zapamatovat si, kde jste na ně narazili. Žampion polní roste v kruhu, kterému se říká „čarodějný kruh“.
Žampiony ocení zejména diabetici. Jejich konzumace je vhodná nejen jako prevence, pomůže i osobám, které již mají cukrovku. Antidiabetické účinky žampionů dokládá celá řada vědeckých studií. Je však potřeba konzumovat je buď v čerstvém stavu, nebo sušené. Konzervované žampiony totiž mohou obsahovat celou řadu dochucovadel a jiných látek, které pro diabetiky nemusí být prospěšné.
Proklínaný hořčák působí proti rakovině
Pokud se vám – podobně jako mně – už někdy podařilo hrdě nakráčet po výletě do rekreační chaty s košíkem plným krásných hřibů a vyslechnout si od zkušenějšího spolurekreanta posměšnou poznámku „Paninko, z tohohle bych na vašem místě smaženici nedělal“, víte, o čem je řeč. Hřib žlučník neboli hořčák můžete rozpoznat podle toho, že má zamlada bílé a postupně narůžovělé rourky na spodní straně klobouku. Tím se liší od jedlých hřibů, které mají rourky žluté, okrové nebo hnědé barvy. Navíc je opravdu hořký, takže po ochutnání budete mít okamžitě jasno.
Možná jste ale nevěděli, že hřib žlučník má vědecky prokázané léčivé účinky. Kromě toho, že pomáhá při žaludečních nevolnostech a průjmu, obsahuje látky, které zastavují růst rakovinotvorných buněk u některých typů nádorů. Protirakovinnými účinky hřibu žlučníku se mimo jiné zabývala například tato studie z roku 2018.
Tom Hanks: I přes diabetes patří mezi hereckou elitu. Jedinou rolí si vydělal 40 miliónů dolarů
Je to už deset let, co Tom Hanks (67) přiznal, že má cukrovku druhého typu. Během svého vystoupení v pořadu Noční show Davida Lettermana v roce ...
V lese se to hemží houbami, ve městech výstavami
Pokud patříte mezi nadšence, kteří se rádi poučí nebo touží zahlédnout zajímavé úlovky, na které sami dosud nenarazili, můžete navštívit některou z houbařských výstav. V Česku jich v září a říjnu probíhá celá řada. Aktuálně probíhá například výstava hub v Krkonošském muzeu Správy KRNAP ve Vrchlabí. Bude končit 9. září. V těchto dnech se můžete vydat i na výstavu Houby Podorlicka v Ekocentru Keithe Morrise – Krumpára v Dobrém u Dobrušky, která bude končit 10. září. Nebo můžete v Javorníku na Šumavě navštívit Houbařský víkend na Javorníku. Výstava pro všechny nadšené houbaře v hotelu Krásná Vyhlídka končí v neděli ve 12:00 hodin. Plzeňáci se mohou ve dnech 9.–10. 9. pokochat krásnými nálezy v Arboretu Sofronka Plzeň-Bolevec. Nejkrásnější houby Žďárských vrchů si můžete prohlédnout 16. září v hotelu Medlov. O tom, že houby rostou i na Třeboňsku, se vyznavači bloumání po lese mohou kromě lesních porostů přesvědčit i na Státním zámku v Třeboni od 9. do 17. září. Ani Pražáci nepřijdou zkrátka. Tradiční výstava hub na kunratické radnici se koná 17.–18. září. A pokud nemáte v září čas, protože právě běháte po lese, můžete návštěvu výstavy odložit na říjen. Například 20.–21. 10. 2023 můžete zavítat na výstaviště v Kroměříži.
Zdroje: myko.cz, healing-mushrooms.net, ncbi.nlm.nih.gov, muzeumbeskyd.com
5525