Hormonální jógová terapie v praxi: Přichystejte si kapesníky a jde se dýchat

Hormonální jógová terapie v praxi: Přichystejte si kapesníky a jde se dýchat
HJT je založena na kombinaci speciálních dechových technik a stlačení určitých orgánů či žláz. Zdroj: Pixabay

Hormonální jógová terapie nabývá na popularitě již i u nás. Mnoho zdravotních potíží je právě důsledkem hormonální nerovnováhy. Hormony však nebolí, a proto málokdy hledáme příčinu našich obtíží právě v této oblasti. Přitom zvládnutí techniky hormonální jógy vyžaduje jen trochu praxe a hlavně vytrvalost. V tomto článku si představíme, jak na cvičení prakticky – krok po kroku.

V předchozím díle seriálu o hormonální józe jsme se seznámili s technikou hormonální jógové terapie (HJT) a dozvěděli jsme se, komu může pomoci s hormonální dysbalancí. Nyní se zaměříme na vlastní provedení sekvence a popíšeme si, jakým způsobem při ní dýchat, aby se dostavily kýžené výsledky. Pozor, HJT ale není vhodná pro všechny!

Jak se při hormonální józe cvičí?

Sestava cvičení trvá asi 30 minut a skládá se ze dvou částí – „zahřívací sekvence“ (5 minut, obsahuje cviky na protažení a rozdýchání) a „každodenní sekvence“ (30 minut). Pro dosažení optimálních výsledků by se sestava měla cvičit každý den (minimálně však 3× týdně), a to celá. Nedoporučuje se vybírat si pouze určité cviky, upravovat je a měnit jejich pořadí, protože síla cvičení tkví právě ve správném provedení a unikátním propojení pozic. Cvičení probíhají ve stoje, vsedě i vleže a využívá se u nich koncentrace na určité oblasti těla, speciální dech a u některých cirkulace energie – příjem a zádrž energie ve žlázách.

Hormonální jógová terapie pomáhá ženám v menopauze i diabetikům: Má povzbudivé výsledky

Naštěstí existuje metoda, která rozjívené hormony dokáže zklidnit. Hormonální jógová terapie (HJT) je komplexní systém cvičení, který využívá ...

Dbejte na dech

HJT využívá především dechové techniky bhastriku a kapalabathi. Kapalabhati (překládáno jako „zářící lebka“) snižuje při pravidelné praxi hladinu glykémie, a přispívá tak k léčbě cukrovky. Zvyšuje funkci a vitalitu slinivky břišní a regeneruje buňky, ve kterých vzniká inzulin. Tato technika spočívá v pasivním nádechu a rázném aktivním výdechu, při němž se zapojí břišní svalstvo.

Bhastrika (označována jako „kovářské měchy“) je aktivizační dechová technika. Stimuluje celkový metabolismus, termoregulaci a masíruje břišní orgány a žlázy, čímž reguluje trávicí systém. Dech spočívá v silném a aktivním nádechu i výdechu připomínajícím princip kovářských měchů.

Cvičení je vhodné téměř pro všechny, ale…

Jemné a snadné cviky sestavy HJT jsou vhodné téměř pro každého, bez nutnosti předchozí jógové praxe. Jedná se o terapeutickou jógu, která počítá s určitými zdravotními omezeními praktikantů. Výjimku však tvoří těhotné ženy a mladé dívky, jejichž endokrinní systém se stále vyvíjí. Pozor by si měli dát lidé, kteří prodělali nebo právě bojují s rakovinou a s hyperfunkcí štítné žlázy. Vzhledem k dynamickému charakteru prováděných dechů se cvičení nedoporučuje rekonvalescentům po operacích, pacientům s akutními břišními záněty a lidem trpícím závažnými srdečními, dýchacími a psychickými poruchami. S těmito omezeními je možné cvičit jemnější a na míru upravenou formu sestavy, ale pouze pod vedením zkušeného cvičitele HJT.

Diabetici si však mohou dopřát přínosy, které HJT nabízí. Existují pro ně speciální kurzy, kde se tato technika vyučuje. Mnohé studie dokazují přínos cvičení určitých typů jógy pro diabetiky.

Jarní plevel na talíři: Rozveselí každé jídlo a zlepší glykémii

K tuzemským jarním otužilcům patří beze sporu drobný, bíle kvetoucí ptačinec, nenápadná bršlice kozí noha, známá kopřiva či fialový popenec. O ...

Kurzy jsou dostupné po celé republice, stačí si vybrat

Celosvětová popularita HJT v dnešní době stále narůstá. V České republice se tato technika vyučuje na kurzech pořádaných lektorkami, které prošly školením přímo od zakladatelky Dinah Rodriguesové. Školení jsou buď víkendová, anebo měsíční, s pravidelným setkáváním jeden večer v týdnu. Kurzy HJT pro ženy, muže a diabetiky pořádají například organizace Svět hormonální jógy, Hormonální jóga, Centrum hormonální jógy (sdružení certifikovaných lektorů systému HJT) a další.

Nyní již víte, jak HJT funguje a komu může pomoci. Nespadáte-li do žádné z kontraindikačních kategorií, zkuste se s touto mocnou technikou seznámit osobně a možná zjistíte, že na vaše nevyřešitelné potíže existuje účinný lék.

Zdroje: vpohybu, ncbi.nlm, hormonjoga, vlastní lektorská praxe

7619

Diskuze k článku