Bis Bis

Hlohy využívané v přírodním léčitelství mohou být účinné v boji s hyperglykémií

Hlohy využívané v přírodním léčitelství mohou být účinné v boji s hyperglykémií
Plody hlohu obecného představují výborný zdroj antioxidačních látek nejen pro diabetiky. Zdroj: Pixabay

Hlohy jsou využívány v tradičním lidovém léčitelství hlavně pro pozitivní účinky na krevní oběh. Díky antioxidační aktivitě jsou však zajímavé i pro kontrolu krevního cukru u diabetiků.

Druhy hlohů a jejich využití

Hlohy patří do čeledi Rosaceae (růžovité). Hloh obecný je poměrně rozšířeným keřem na našem kontinentu a také v Severní Americe, jihozápadní Asii. Roste povětšinou na kraji lesů, do výšky až deseti metrů. Jeho listy mají až pět laloků a jsou zelené a lesklé. Velmi aromatické květy (až nevábně vonící) jsou bílé až jemně růžové, seskupené v chocholících. Malé, kulaté, jasně červené plody hlohu mají žlutou dužinu a uvnitř je semeno. Jsou jedlé, představují dobrý zdroj nutričních látek pro váš organismus, hojně se využívaly v dobách nedostatku potravin.

Tradičně se hloh používal jako jedna z kultických rostlin například pro odhánění zlých duchů. Najdete o něm zmínky v keltské, galské, řecké i germánské mytologii. Charakteristickým znakem hlohu je hustá, spletitá a trnitá větev. Asi nejznámější hlohy jsou Crataegus monogyna (hloh jednosemenný), Crataegus laevigata (hloh obecný nebo hloh dvojsemenný), pro nějž se používá synonymní název Crataegus oxyacantha.

Hloh působí jako lehké tonikum oběhového systému a srdce, funguje jako regulátor srdečního rytmu, sedativum a spasmolytikum (potlačuje svalové křeče).

Hloh obecný (Shan Zha) byl tradiční součástí čínské bylinné medicíny, v Evropě se pak od středověku indikoval pro léčbu ledvinových a močových kamenů. Následně se začaly objevovat zprávy o jeho dobrém účinku na kardiovaskulární systém. Pro tyto a další účely se používá také v moderní naturopatii a fytoterapii. Jako potravinový doplněk je k dispozici hlavně ve formě extraktů a kapslí nebo tablet. Ve fytoterapii se z něho připravují nálevy, odvary či tinktury.

Vyhněte se jídlu, které zatěžuje vaše játra. Po Vánocích si naordinujte jejich detoxikaci.

Játra jsou zodpovědná za řadu biochemických a metabolických funkcí, které jsou nezbytné pro správné fungování těla. Uchovávají živiny přinášené ...

Prospěšnost hlohů pro vaše zdraví

Zatímco jiné části rostliny se v lidovém léčitelství používaly poměrně běžně, květům se bylinkáři vyhýbali z důvodu jejich silné aromatičnosti, která může být v horkých dnech velmi nepříjemná. Vůně je způsobena obsahem látky trimethylamin, po usušení jsou ale květy svého typického aromatu prosté. V květech, listech a bobulích hlohů najdete triterpenové kyseliny, fenolové kyseliny, proanthokyanidiny. V květech se můžete zaměřit konkrétněji na flavonoidy rutin a vitexin. V listech najdete zejména několik flavonoidů (quercetin, rutin a další) a také fungují jako zdroj slizu. V kůře, která se používá velmi málo, se pak nachází taniny a hořčiny (crataegin, oxyacanthin). Plody obsahují kromě taninu a cukrů (včetně glukózy) škroby, pektin a vitamín C.

V gemmoterapii se používá macerát z pupenů hlohu obecného. Indikuje se při projevech hypertenze a hypotenze, arytmie, nespavosti.

Hloh obecný má mírné kardiotonické působení, reguluje srdeční frekvenci, používá se při vysokém krevním tlaku, pro rozšíření cév, lepší okysličení oběhového systému a také jako antikoagulační prostředek (lék proti srážení krve). Funguje i jako sedativum na centrální nervový systém, mírné hypnotikum, antispasmodikum (protikřečový prostředek). Pro svíravé účinky a schopnost mírně zužovat krevní cévy se používají bobule i kůra. Plody pomáhají také při průjmu, spolu s květy působí jako diuretikum (zvyšují objem vyloučené moči z organismu).

Při čem se dále používá hloh?

  • Kardiovaskulární a oběhové poruchy jako středně těžké srdeční selhání, arytmie, tachykardie, bušení srdce, bolestivé zúžení v oblasti srdce, degenerace myokardu a cév, arterioskleróza, angina pectoris, cévní křeče, hypertenze, špatný krevní oběh.
  • Nemoci horních dýchacích cest, bolest v krku, chrapot.
  • Poruchy pohybového ústrojí jako artritida, revmatismus.
  • Potíže, které se objevují při menopauze (městnavé návaly horka, nespavost, podrážděnost, vertigo, zvonění v uších).
  • Problémy s pamětí a neurologické poruchy.
  • U přepracování, při fyzické únavě, psychastenii.
  • Předepisuje se u nespavosti nervového původu, obavách, nervozitě, u záchvatů paniky, podrážděnosti, separace (fyzické i psychické separační úzkosti), při truchlení, nadměrné emocionalitě u arteriosklerotiků, dyspeptiků, dětí a dospívajících, při hněvu a sklonech k tikům.
  • Může se používat jako kloktadlo.
  • Hloh lze přidávat do bylinných směsí pro podporu činnosti nervové soustavy a dobře se míchá s dalšími rostlinami, jako je mák, chmel, ptačinec, kozlík lékařský, meduňka, pomerančový květ nebo levandule lékařská (ta se používá také ke snižování projevů vysokého tlaku a není vhodná pro nízkotlaké osoby).

Upozornění: U bylin, bylinných směsí a potravinových doplňků obsahujících hloh je potřeba poradit se o dávkování se školeným naturopatem, fytoterapeutem nebo ošetřujícím lékařem. Hlavně kvůli možným interakcím s medikací, pokud nějakou užíváte. U bylinných produktů je nutné dodržovat striktně doporučené dávkování a také maximální možnou dobu používání. Hloh není doporučován k užívání dětem, těhotným a kojícím ženám.

Červená řepa je skvělým zdrojem prospěšných látek. Diabetikům pomůže srovnat hladinu glukózy v krvi

Řepná šťáva je přírodní nápoj, který je velmi prospěšný pro váš organismus. Pravidelné kúry s jejím využitím podporují celkovou obranyschopnost ...

Jak pomůže diabetikům?

U diabetiků se hloh používá jako jeden z prostředků pro management zvýšené krevní glukózy – například na poli tradiční čínské medicíny. Ti, kteří trpí cukrovkou II. typu, mívají často také problém s vysokým tlakem a srdeční potíže, takže jim může pomoci i při těchto zdravotních komplikacích.

Navíc podpoří dobrou činnost krevního oběhu jako celku. Zdravý krevní oběh totiž napomáhá například tomu, že se vám lépe hojí rány a obnovuje pokožka.

Vědecké bádání ohledně prospěšnosti hlohů při cukrovce prováděné na diabetických myších nabízí uživateli tyto výsledky:

  • Extrakt z hlohu obecného (Crataegus laevigata) byl podle starší studie schopný provádět výraznou redukci plazmatické glukózy v závislosti na podávané dávce.

  • Dle novější studie z roku 2018 pak byla prokázána prospěšnost hlohu jednosemenného (Crataegus monogyna), jehož extrakt byl úspěšný při snižování projevů hyperglykémie, zároveň redukoval účinky oxidativního stresu a poškození pankreatické tkáně u testovaných zvířecích subjektů.

  • Další skupina vědců potvrdila, že v důsledku jejich bádání byly hladiny triglyceridů a celkového cholesterolu v séru nižší ve skupinách léčených extraktem z hlohu. Navíc eliminovaly hladinu glukózy v krvi a zvýšily uvolňování inzulínu z pankreatu.

  • Jiná studie se zaobírala antioxidačními účinky hlohu jednosemenného, které vychází z přítomnosti polyfenolů v rostlině. Zkoumala vodné i ethanolové extrakty Crataegus monogyna subsp. Antioxidační aktivita polyfenolů hraje u diabetiků významnou roli při ovlivňování hladin glukózy v krvi a je zároveň dobrou prevencí proti vzniku diabetických komplikací.

Zdroje: Britannica.com, Nccih.nih.gov, Pubchem.ncbi.nlm.nih.gov, Nhsinform.scot

5104

Diskuze k článku