Hlídání dítěte s diabetem nemusí být strašákem. Jak okolí řádně připravit?

Hlídání dítěte s diabetem nemusí být strašákem. Jak okolí řádně připravit?
Když nepodceníte přípravy na hlídání dítěte s cukrovkou, můžete zůstat jako rodič v klidu... Zdroj: Shutterstock

Mnozí zaneprázdnění rodiče řeší dřív nebo později i otázku hlídání dítěte s diabetem. Nezasvěcení se ho zcela logicky obávají a strach přenechat zodpovědnost někomu jinému může mít i samotná matka s otcem. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven? Odpovědí a zároveň řešením je opravdu důkladné informování hlídajícího ohledně péče o malého diabetika. Není na tom nic složitého...

Management diabetu je sám o sobě velmi náročný. O to více, pokud máte doma malé dítko s cukrovkou, které je na vaší důslednosti zcela závislé. Víte však, že to “dáte”, protože prostě musíte. Informujete se, kde se dá, jen abyste své ratolesti poskytli skutečně nejlepší možnou péči jako rodič. Pak ale naskočí strachy, když zkrátka musíte malého diabetika svěřit na hlídání jiné osobě… Naskočí vám v hlavě celá řada otázek začínajících na “Co kdyby…?”. S důkladnou přípravou ale zvládnete vše.

TIP: Nemáte nikoho z rodiny, kdo by vašeho malého diabetika pohlídal? Pak budete možná vybírat z chův pracujících pod různými agenturami. Než své dítko necháte s dotyčnou/dotyčným o samotě při hlídání, uplatněte tzv. zkušební provoz, kdy se “chůva” bude po zaškolení starat o vaše dítě, ale zároveň na ni během dne dohlédnete. Tak to bude bez počátečního tlaku a s dítkem si také mohou na sebe zvyknout…

Rychlé občerstvení dětem chutná. Co však dělá s jejich zdravím?

V roce 2015 publikovala skupina vědeckých pracovníků z Teheránu studii, která se zaměřovala na otázku týkající se vlivu konzumace rychlého ...

Vyberte tu nejlepší “chůvu” a udělejte si společně diabetický info den

Hlídání malého diabetika má určitě svá specifika. Proto musí být pečující osoba řádně proškolena, co má dělat v případě onoho “co kdyby…”. Ten, kdo se o vaši ratolest postará v době vaší nepřítomnosti, by měl být pečlivě vybraný – neuspěchejte to tedy. Otevřeně se lidí ptejte, zda jsou ochotní se management diabetu u vašeho dítka naučit… Jistě vám vše usnadní například fakt, že se bude jednat o někoho z příbuzných, tedy vašeho sourozence (teta, strýc) nebo třeba rodiče (babička, dědeček), protože těmto lidem zkrátka ze své podstaty důvěřujete nejvíc.

I když se domluvíte se svými rodiči nebo sourozenci na hlídání vašeho malého diabetika, nepodceňte edukaci dotyčného! A nespoléhejte na to, že už přeci tito lidé musí všechno umět, když syna/dceru párkrát hlídali! Opakování je matka moudrosti. Ověřte si jejich znalosti.

Co nepodcenit aneb Příprava je základ

Až se domluvíte s někým, kdo vaše dítě s diabetem pohlídá, postupujte dle těchto praktických kroků:

  1. Sepište pro jistotu na papír všechny pokyny, kterých by se měl hlídající držet. Ideální je vytvořit denní harmonogram, na který je dítě s diabetem zvyklé. Napište, kdy změřit/zkontrolovat dítěti glykemii, kolik inzulinu musí být aplikováno, za jak dlouho se musí najíst, v jaký čas je nutná večerní hygiena a kdy jej případně uložit do postele (jestli chůva působí přes noc). Ve zkratce – prostě popište, jaký je váš běžný den s diabetem.
  2. Sejděte se s hlídajícím v dostatečném předstihu a osvětlete mu napoprvé nebo opakovaně vše, co se pojí s péčí o vašeho malého diabetika + shromážděte současně na jedno místo všechny důležité DIA pomůcky, které by hlídající mohl potřebovat, tj. glukometr, proužky, inzulinové pero, glukagon, rychlý zdroj sacharidů (gely, džusy, hroznový cukr, glukózové tablety), tekutiny, zdravé svačiny a další potřebnosti.
  3. Ať už vaše dítě používá inzulinové pero + glukometr nebo inzulinovou pumpu + senzor, vždy myslete na to, abyste hlídajícího řádně edukovali o použití všech DIA pomůcek. Ověřte si nakonec prakticky, zda skutečně umí zacházet s glukometrem, senzorem, inzulinovým perem nebo inzulinovou pumpou.
  4. Sdělte také hlídajícímu, co dělat v případě výkyvů glykémie u dítěte (hyperglykémie, hypoglykémie).
  5. Zanechte na sebe pro všechny případy svůj kontakt – a sdělte hlídajícímu, aby v krizové situaci vždy zavolal pro radu.

A ve výsledku se především zklidněte a své “chůvě”, ať se jedná o kohokoliv, aspoň trochu důvěřujte. Pakliže je váš strach skutečně velký, můžete glykemii monitorovat u dítěte i na dálku (v případě používání senzoru). Volat domů každou hodinu nemá smysl. Naopak upozorněte hlídajícího, aby volal vám, pokud se situace ohledně zdraví dítka sebeméně zkomplikuje!

Mějte na paměti, že svým přehnaným strachem můžete vytvořit velmi napjatou atmosféru, která dobré náladě dítěte nepřidá. Umožněte mu tedy, aby si volný čas s “chůvou” mohlo také užít, aby se bavilo a nebylo v napětí, co se bude dít…

Připravte na změnu i své dítě s diabetem

Často se také někteří rodiče na pevno domluví ohledně hlídání s najatou chůvou nebo s někým z rodiny, ale už zapomínají na to, že taková změna může narušit denní rytmus jejich malého diabetika. Dítě tedy připravte na to, že bude hlídáno přes den nebo noc někým jiným. Jestli to bude někdo, koho ještě neviděli (např. osvědčená chůva z agentury), měli byste jej s dítkem také seznámit – a to ještě před tím, než domov opustíte (ideálně s předstihem několika dní, zdali je to možné). Tak zbavíte dítě zbytečné nervozity a stresu, který, jak víte, může též zamávat s jeho glykémiemi.

Při zasvěcování svého dítěte vysvětlete, jak se situace má. Řekněte mu, že hlídající bude mít vše na povel v době vaší nepřítomnosti. Také oznamte, jak dlouho jej bude hlídat a kdy se vrátíte. A hlavně, nezapomeňte odpovídat na dotazy, které ze strany ratolesti jistě budou přicházet…

Dětská jóga zklidní i toho největšího raubíře! Zacvičte si ji se svými ratolestmi a rozjasněte pochmurné podzimní dny

Mnoha rodičům naskakuje husí kůže při představě hodiny prosezené na koberci s autíčkem v ruce. Deskové hry už máme ohrané, anebo u nich děti ...

Závěrem…

Svěřit chronicky nemocné dítě, i kdyby na chvíli, do péče někoho jiného může být pro rodiče obzvlášť stresující. Když ale natrefíte na někoho, kdo se vám osvědčí a na koho se můžete spolehnout, uleví se vám. Dejte tomu tedy šanci a zajděte si s partnerem třeba na dlouho odkládanou romantickou večeři, neboť tak můžete oba načerpat zase novou energii pro boj s cukrovkou! Zároveň tím také dáte svému dítěti impulz, že jeho nemoc není důvodem přestat žít. Diabetes přeci nemusí být středobodem Vesmíru… Život celé rodiny může být přeci krásný a pulzující i s cukrovkou “na hrbu”! A až tuto zlomovou změnu napoprvé všichni zdárně ustojíte, zajděte si např. do ZOO nebo do hračkářství a potěšte své malé bojovníky.

Zdroj: Kidshealth, Texaschildrens

999

Diskuze k článku