-- reklama --

Helena Růžičková: Princezna Droběna byla podvyživené dítě. Život protančila s cigaretou v ruce

Helena Růžičková: Princezna Droběna byla podvyživené dítě. Život protančila s cigaretou v ruce
Helena Růžičková v nezapomenutelné roli Škopkové Zdroj: Se souhlasem Prima FTV

Byla to velká žena. Ve všech ohledech. A s nezdolnou vůlí k životu. Měla trombózu, diabetes, nemocné srdce a nakonec i rakovinu. Zemřel jí jediný syn – to je něco, co si nikdo z nás ani nedokáže představit. A ona přes všechny životní kotrmelce celý svůj život rozdávala radost a humor. Jaký byl život velké herečky, která chtěla být baletkou, a paradoxně se nejvíc proslavila rolí Škopkové v trilogii Slunce, seno…?

Vážila až 226 kilo, její syn Jiří dokonce ještě více. Přitom v dětství trpěla nechutenstvím a podvýživou a každou chvíli stonala. Její maminka dělala psí kusy, aby holku vykřesala. Běhala s ní po doktorech, vozila na horské sluníčko. Jak je možné, že z neduživého dítěte vyrostla Droběna z Tří oříšků pro Popelku?

Celý život s cigaretou v ruce

Ze všech dětských nemocí se nakonec vyhrabala. Možná k tomu přispěla láskyplná rodina, ve které vyrůstala. A také zjevně osobitá. Svéráznost, kterou Helena Růžičková ve svém životě proslula, zřejmě podědila po rodičích. Ti ji totiž odmalička brali jako sobě rovnou a nic jí nezakazovali.

Traduje se, že když ji rodiče asi v šesti letech načapali s cigaretou, dovolili jí kouřit. Prý aby to nedělala za jejich zády. Nejspíš si mysleli, že když bude mít kouření povoleno, chuť na cigarety ji přejde. Nestalo se. Helena kouřila celý život a jednou dokonce málem uhořela v nemocnici, kde – i přes zákaz kouření – usnula se zapálenou cigaretou v ruce.

Můj příběh: Mám cukrovku a jsem jako Hugo Haas. Začnu v pondělí

Nikdy ve svém životě jsem se nemusela v ničem omezovat. Možná právě v tom je „zakopaný pes“. Navíc jsem od přírody lenivější. Už ve škole jsem ...

Heduš, úplná labuť

Ve čtyřech letech chodila malá Helena do baletu – a dokonce tančila dětské role v baletních představeních v Národním divadle a také v Deutsches Theater. Pak ale začala nekontrolovaně přibírat na váze a bylo jasné, že baletka z ní nebude. V té době se také poprvé dostala před kameru, která se nakonec stala jejím osudem. Baletní kroky však nezapomněla. A i přes značnou nadváhu si zatančila jako Heduš alespoň v jedné z epizod proslulého seriálu Ecce Homo Homolka. „Ta shodit takových padesát kilo… Baletka. Úplná labuť,“ komentovali její taneční výkon uprostřed lesa Homolkovi.

Nezapomenutelná ve velkých i malých rolích

Po maturitě chtěla jít Helena studovat na DAMU, ale nevzali ji. Přijímačky, ačkoliv neúspěšné, byly i tak osudovým okamžikem jejího života. Potkala tam totiž svého budoucího manžela Jiřího Růžičku. A ten jí kromě lásky pomohl i k divadelním prknům. V divadle, kde pracoval, dostala práci osvětlovačky a netrvalo dlouho a její talent vyšel najevo, když se snažila poradit herečce, která se na jevišti ve své roli trápila. Tehdy se jí otevřely dveře do hereckého světa dokořán. Natočila nespočet filmů a odehrála nespočet představení v divadle. A ve spoustě z nich byla naprosto nezapomenutelná. Ať už jako pacientka na psychiatrii v Dívce na koštěti, teta Lída ve filmu Metráček, Fany Štubová v Pane, vy jste vdova, Droběna ve Třech oříšcích pro Popelku, Heduš v Homolkových, Škopková v trilogii Slunce, seno… a v bezpočtu dalších úžasně ztvárněných rolí – humorných, ale i vážných.

Nerozlučná komická dvojice Laurel a Hardy: Cukrovku měl překvapivě hubeňour

Oba komici se narodili už v předminulém století. Laurel přišel na svět v anglickém Ulverstonu v roce 1890, Hardy, který byl o dva roky mladší, ...

Všechny nemoci světa – včetně cukrovky

Helena Růžičková byla skutečnou bohyní humoru a dokonalou profesionálkou. Jejím mottem bylo radovat se z drobností a nelitovat se. Možná i díky tomu spousta jejích příznivců neměla tušení o zdravotních a životních komplikacích oblíbené herečky.

Těžko se vyrovnávala se ztrátou syna Jiřího, který zemřel v pouhých 43 letech. Kromě nemocného srdce měla i cukrovku a nakonec i rakovinu. „Už jsem si na rakovinu zvykla. Pochopila jsem, že je to stejné, jako když má člověk cukrovku, prostě se musí naučit s nemocí žít a nesmí jí dovolit, aby ho přeprala. Já jsem naštěstí trénovaná, protože cukrovku mám léta, díky své původní zdravotnické profesi pro mne není problém píchnout si každý den inzulín. Rakovinu jsem si přibrala do zástupu svých věrných životních družek a dávám si na ni pozor. Vím totiž, že i ta nejlepší kamarádka může vrazit nůž do zad. Proto se mám pořád na pozoru a tu potvoru hlídám,“ řekla Helena Růžičková rok před svou smrtí pro magazín iDnes.cz.

Jedna z nejlepších českých hereček tak celý svůj život žila v souladu s okřídlenou větou, která z jejích úst zazněla ve filmu Vlak dětství a naděje: „Ježíšmarjá, na tragickej život já jsem pes!“ Helena Růžičková odešla z tohoto světa ve věku 67 let 4. ledna 2004 v plzeňské fakultní nemocnici, kde podlehla rakovině.

Zdroj: medium.seznam.cz, lifee.cz, idnes.cz

10623

Diskuze k článku