Haloterapie: Co čekat od solné jeskyně? Je její návštěva vhodná také pro diabetiky?

Haloterapie: Co čekat od solné jeskyně? Je její návštěva vhodná také pro diabetiky?
Relaxační jeskyně jsou vytvářené ze solných bloků, které uvolňují prospěšné záporné ionty Zdroj: Freepik

Haloterapie neboli speleoterapie označuje metodu přírodní terapie pomocí soli. Inhalované minerální soli a stopové prvky při pobytu v solné jeskyni vám umožní dobít energii a účinně relaxovat.

Terapie v solné jeskyni je podle jejích zastánců výbornou metodou pro to, abyste se uvolnili ve stresujícím období nebo posílili imunitní systém. Přináší také mnoho dalších prospěšných výhod.

Překvapivé přednosti solných jeskyní

Nápad komerčního využití solných jeskyní se zrodil po tom, co lékař Feliks Boczkowski zjistil, že pracovníci solných dolů mají neuvěřitelně zdravé plíce. V polovině 19. století proto vznikla speleoterapie, někdy také nazývána haloterapie (z řeckého „halos“, sůl), léčba zaměřená na léčení nemocí dýchacích cest pomocí kúr v solných jeskyních. Hojně se rozvíjí zejména v zemích střední a východní Evropy.

Pokud strávíte v solné jeskyni třičtvrtě hodiny, vaše zdraví vám za to poděkuje. Zastánci solných jeskyní tvrdí, že je tato návštěva ekvivalentem třídenního pobytu u moře.

Fungují na základě principu, že vzduch nasycený částicemi soli je prospěšný pro dýchací cesty podporuje léčbu kožních problémů. Čistý slaný vzduch obsahuje záporné ionty, které eliminují bakterie a alergeny. Solné jeskyně jsou vytvářeny buď uměle, nebo je najdete jako součást veřejnosti přístupných solných dolů. Aby měly potřebný léčebný účinek, musí splňovat určitá kritéria:

  • Koncentrace částic soli ve vzduchu musí být dostatečná.
  • Je důležité zamezit přítomnosti bakterií.
  • Musí se udržovat určitá teplota a vlhkost vzduchu.

Léčba extrakty ze zvířecích orgánů: Popularita znovuobjevené organoterapie roste

Organoterapie spadá do působnosti naturopatie. Její principy jsou zajímavé, i když nemusí všem připadat zrovna etické. Je ale dobré mít v paměti ...

Jaké jsou výhody haloterapie?

Vyznavači haloterapie vám popíší hned několik výhod pobytu v solné jeskyni. Dozvíte se od nich, že například čistí dýchací cesty, napomáhá rozpouštět usazený hlen a podporuje jeho vylučování z těla. Haloterapie je doporučována jako doplňková léčba při projevech astmatu a dalších onemocněních dýchacích cest (sinusitida, alergie, chronická bronchitida, laryngitida, kuřácký kašel.)

Dále se využívá k léčbě ušních infekcí a kožních onemocnění, jako je ekzém či lupénka, a zlepšení imunitních odpovědí.

Doporučená frekvence terapeutických sezení je návštěva solné jeskyně dvakrát týdně po dobu jednoho až čtyř týdnů, v závislosti na tom, co zrovna řešíte. Doporučuje se více než jedno ošetření, protože stejně jako u jiných alternativních terapeutických technik je potřeba dát haloterapii čas působit. Můžete také zvolit denní kúru trvající deset až dvacet po sobě jdoucích dní a opakovat ji až třikrát ročně. Je ale pravdou, že neexistují výrazné podklady, které by vědecky podpořily tvrzení zastánců haloterapie a mnozí jsou k ní poměrně skeptičtí.

Když navštívíte solnou jeskyni:

  • Noste pohodové oblečení, vhodné pro relaxaci.
  • Připravte se na to, že budete pobývat v prostoru bez oken. Léčba se nedoporučuje lidem, kteří trpí klaustrofobií.
  • Některá centra kombinují více typů terapií, v solných jeskyních se můžete setkat s použitím chromoterapie (léčba pomocí barevného světla), muzikoterapie. Případně jsou využívány i aromaterapeutické techniky.
  • V solné jeskyni je pravidelně rozstřikován proud suchého solného aerosolu.
  • Na konci ošetření můžete cítit mírné brnění v očích a nosních dírkách.
  • Pokud nejste zvyklí na meditaci, léčba se vám může zdát poměrně dlouhá. Je skvělé si do solné jeskyně vzít třeba knihu, na kterou se již dlouho těšíte a neměli jste pro ni zatím prostor.
  • Haloterapii lze používat jako prevenci respiračních chorob, pro posílení imunitního systému, snížení stavu únavy a stresových situací, při psychické nepohodě a jako mírnou formu detoxikace organismu.

Bioterapie jsou doplňkové naturopatické techniky. Mají za cíl podpořit zdraví člověka jako celek

V klasické medicíně jsou bioterapie techniky patřící do genových terapií. Ty se týkají přenosu a manipulace s geny. Patří do nich substituční ...

Proč by měl solnou jeskyni navštívit diabetik?

Sůl je známá pro své energizující a uklidňující účinky díky přítomnosti stopových prvků, záporných iontů a minerálů. Solné jeskyně jsou bohaté na vápník, hořčík, měď, lithium, jód, draslík. Pro diabetiky může být zajímavá hlavně jako pomoc při podpoře imunitního systému, pro snížení projevů zánětlivých reakcí v organismu, zlepšení hojení pokožky a celkovou relaxaci. Pokud se léčíte kromě diabetu také s astmatem a snažíte se omezit projevy ekzémů nebo lupénky, ale také akné, určitě stojí za to ji vyzkoušet. Vždy ale myslete na to, že alternativní terapie nenahrazují plné, odborné lékařské ošetření a je dobré je využívat jako doplňkové metody. Máte-li jakoukoli pochybnost o vhodnosti haloterapie ve vašem konkrétním případě, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroje: Britannica.com, Ncbi.nlm.nih.gov, Healthline.com, Nhs.uk

1525

Diskuze k článku