Guardian Connect: Glykemie na mobilním telefonu

Systém Guardian Connect je systém kontinuální monitorace glukózy. Funguje na základě tří součástí: malého plastového vysílače, senzoru a aplikace Guardian Connect pro mobilní telefony.

Guardian Connect: Glykemie na mobilním telefonu

Kontinuální měření koncentrace glukózy zajišťuje senzor Enlite. Ten dále komunikuje s vysílačem, který naměřená data automaticky odesílá do aplikace v mobilním telefonu. Mobilní aplikace používá bezdrátové připojení k odesílání dat z mobilního telefonu do pacientského softwaru Carelink®Personal. Přes webové stránky Carelink®Personal mohou získat přístup k datům (tedy aktuální glykemii) i další osoby, tzv. partneři v péči. Těch může být maximálně pět a mohou
si mimo jiné nastavit, zda chtějí přijímat SMS zprávy s výstrahami nízké nebo vysoké glykemie.

Správná kalibrace je základ

Pro optimální fungování přístroje a co nejpřesnější měření glykemie je nutné senzor správně nasadit a kalibrovat. Správná kalibrace je přitom stěžejní. Měla by se provádět při stabilní glykemii, tedy mimo velké výkyvy, jako je stav při nebo po prodělané hypo- či hyperglykemii. V případě, že zrovna vychází kalibrace na tuto dobu, je lepší ji alespoň o hodinu odložit i za cenu, že křivku glykemie hned neuvidíme.

Po kalibraci se křivka glykemie spolu s aktuálními trendy (znázorněnými šipkami) ukazuje kontinuálně na vašem mobilním telefonu. Dosah vysílače je kolem šesti metrů, takže telefon v případě nutnosti můžete na chvíli odložit. V případě ztráty signálu se data zpětně načtou, což je výhoda hlavně při sportu, kdy mobil často odkládáme na okraj hřiště či bazénu. Zpětně poté můžeme zhodnotit průběh glykemie a případně si upravit dávku inzulinu či rychlých sacharidů před další sportovní aktivitou.

Pomáhá zachovat soukromí diabetiků

To, že svoji glykemii můžeme sledovat přímo na displeji mobilního telefonu, vidím za největší přínos této aplikace. Pacient s sebou nemusí nosit další přístroj, pouze mobilní telefon. Sledování glykemie přes mobilní telefon nám nabízí určitou dávku intimity či soukromí. V dnešní době mobilních aplikací a her letmá kontrola glykemie na displeji mobilního telefonu u nikoho nevzbudí pozornost. To považuji za velký přínos a určitý motivační prvek hlavně u adolescentů, kteří s mobilem v ruce tráví 90 % času a většina z nich má problém s dodržováním samotného selfmonitoringu pomocí glukometru, natož s trvalým nošením senzoru kontinuální monitorace. A měření glykemie na veřejnosti považují za určitou formu stigmatizace. To platí i pro dospělé pacienty, kteří například v práci chtějí mít glykemii pod kontrolou, ale nechtějí svým onemocněním na sebe upozorňovat.

Může sloužit i jako deník

Do mobilní aplikace Guardian Connect je možné také zadávat počet snědených sacharidů a dávku inzulinu. Data pak lze zpětně prohlédnout a vyhodnotit přes Carelink®- Personal. Aplikace tak může sloužit i jako deníček, který můžeme použít během kontroly na ambulanci. Nebo v případě aktuálního problému se lékař na data může připojit z ambulance bez nutnosti zasílání různých deníčků s poznámkami přes mail či telefon. Trochu nepraktické je, že v případě, že aplikujete dva inzuliny najednou, jejich hodnota se sčítá a ukazuje se jako jedna dávka.

Na druhou stranu nelze opomenout funkci partnerů v péči, kdy můžeme přes webové stránky Carelink®Personal hladinu a trend glykemie kontinuálně sledovat. Eventuálně nám chodí SMS zprávy s upozorněním, že se hodnota glykemie mění, aniž bychom museli hodnotu glykemie stále kontrolovat. V tom vidím praktický užitek hlavně pro mladší děti v předškolním a školním věku, protože je mohou mít rodiče neustále pod kontrolou. Mírnou nevýhodou je, že k přenosu dat do carelinku je nutné připojení k internetu. Tedy buď je dostupná wifi v místě, kde se dítě pohybuje, nebo musí mít mobil aktivovaná mobilní data, která ale může ratolest vyčerpat na jiný druh zábavy s mobilem.

Snáze se předchází hypoglykemiím

Hlavním přínosem kontinuálního monitoringu je nejen možnost zkontrolovat svoji aktuální glykemii, ale hlavně řídit se trendy, které nás informují o klesání či stoupání glykemie. V mobilní aplikaci lze nastavit také alarmy, které nás o těchto změnách informují. Právě díky alarmům a včasné reakci na trendové šipky můžeme hypoglykemii předcházet včasným podáním rychlých sacharidů.

Studie opakovaně prokázaly efektivitu kontinuálního monitoringu v prevenci hypoglykemií. Aby kontinuální monitorace glykemie vedla také ke zlepšení kompenzace, je nutné reagovat na trendy ukazující i vysoké glykemie a hranici alarmů pro hyperglykemii postupně snižovat. Na druhou stranu pohled na kontinuální monitor je jiný a mnohem obtížnější než na prosté měření z prstu, protože najednou přináší obrovské množství informací, na které pacient musí reagovat. Proto by měl být alespoň na začátku pacient poučen svým ošetřujícím lékařem či edukační sestřičkou, jak s daty pracovat a trendy reagovat.

Chcete-li dosáhnout co nejlepšího efektu, je potřeba nosit kontinuální monitor více než 70 % procent času. Studie ukazují, že čím více času na něm strávíme, tím lépe. Přerušení kontinuální monitorace naopak vede k opětovnému zhoršení kompenzace. Tento elegantní systém je nadějí, že počet našich pacientů využívajících systém kontinuální monitorace se dále trvale rozšíří.

MUDr. Lenka Petruželková

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x