-- reklama --

Grilovací sezóna právě přichází: S diabetem, či bez něj – užijte si letos hodování zdravěji!

Grilovací sezóna právě přichází: S diabetem, či bez něj – užijte si letos hodování zdravěji!
Nabídka grilovacích pochutin je široká a vždy si můžeme vybrat zdravější verzi Zdroj: Freepik

Za pár týdnů se jaro definitivně překlopí do léta, což je znamením pro milovníky zahradních oslav, že čas společných setkávání u dobrého jídla právě začíná. Nyní je ta vhodná doba oprášit gril po několikaměsíční pauze, posekat trávu na zahradě, pozvat přátele a sousedy. Nakonec zbývá připravit hromady báječného jídla a hurá do akce. Diabetici se však musí mít i v tomto ohledu o něco více na pozoru – spousta grilovaných dobrou jim neprospívá. Jak na grilovačku zdravěji?

Pokud se podíváme na nabídku reklamních letáků potravinových řetězců, má grilovací sezóna pevně daná pravidla: maso na gril, klobásky a další uzeniny, marinády a grilovací omáčky. K tomu různé druhy pečiva, sýrů, spousta pestré zeleniny a nějaký ten alkohol. Na závěr sladká zmrzlina. Čemu dát přednost? A co raději, nejen kvůli cukrovce, odmítnout?

Moc starodávné sankalpy: Nedoufejte, ale s důvěrou pozvěte štěstí do svého života

Součástí každého života bývají obtížné situace a občasné tragédii se nevyhne snad nikdo z nás. Důvěra v lepší zítřky je klíčem, který nám pomůže ...

Grilované maso je sice chutné, ale pro zdraví diabetika je zcela nevhodné

Než se pustíme společně do jídla, nejdříve trocha teorie z potravinářské technologie: Grilování je tepelná úprava sálavým teplem při teplotách 250–350 °C. Z hlediska bezpečnosti potravin jde o poměrně rizikový způsob přípravy pokrmů. Pokud se nedodrží teplota uvnitř masa minimálně 72 °C po dobu 10 minut, hrozí vyšší riziko výskytu nebezpečných mikroorgamismů a parazitů. Ale to není jediné mínus, které se s grilováním pojí. Letní grilovačky jsou sice populární a vůni linoucí se z rozpáleného roštu lze jen stěží odolat, našemu zdraví však rozhodně neprospívá. Při vysokých teplotách totiž vznikají v potravinách živočišného původu karcinogenní látky, především polycyklické aromatické uhlovodíky (známé jako PAU), např. benzo(a)pyren. Tyto látky škodí zvláště již zdravotně oslabeným jedincům, diabetiky nevyjímaje.

Pokud grilujete rádi a často, vyplatí se investice do lávových kamenů

Je více způsobů, kterými dochází při vysokých teplotách ke vzniku zdraví škodlivých látek v připravovaném pokrmu. Jednou z hlavních příčin, které činí naše jídlo nezdravým, je rozklad tuku za vysoké teploty. Čím tučnější potravinu grilujeme, tím více PAU vzniká. Pokud se ale budeme řídit pokyny pro bezpečné grilování, je možné množství karcinogenních látek značně omezit. Především je třeba grilovat tak, aby nedocházelo k odkapávání tuku z masa na rozžhavené uhlí, nebo dokonce k přímému kontaktu potravy s plameny. Vzniklé spaliny jsou prostřednictvím tepléhu vzduchu vyneseny opět na potravinu. Jako dobrý pomocník, který zamezí odkapávání tuku do ohně, se jeví lávové kameny. Pokrmy na nich připravované jsou mnohem zdravější než ty z roštu.

Lázeňské pobyty na pojišťovnu: Přivítejte jaro v termální vodě a podpořte léčbu cukrovky příjemnou cestou

Česká republika se kromě různorodé krajiny a bohaté historie pyšní i nevšedním přírodním bohatstvím, včetně unikátních léčivých pramenů. Kolem ...

Omáčky „do tepla“ jsou plné konzervantů, pozor na ně!

Další sortiment, který se během léta hojně prodává, jsou různá dochucovadla k masu. Na trhu existuje nepřeberné množství omáček, majonéz, dresingů a dipů na bázi oleje, zeleniny, koření a bylinek. Problém je množství přídatných látek, především konzervantů, které jsou v těchto průmyslově zpracovaných dochucovadlech obsaženy. Netřeba zdůrazňovat, že konzervanty nejsou zdravé pro nikoho – a pro osoby s diabetem to platí především. Konzervanty se dodávají do potravin proto, aby výrobky vydržely při běžné teplotě mikrobiologicky nezávadné. Na naše zdraví ovšem mají negativní dopad.

Tip pro vás: Pokud sami organizujete grilování, není nic jednoduššího, než se těmto umělým produktům zcela vyvarovat a připravit si domácí zdravou variantu – fantazii se meze nekladou, zkuste třeba zaujmout své hosty dresingem z jogurtu, oleje, hořčice a bylinek z vlastní zahrádky.

Jestli jste pozvaní na zahradní party a po přečtení předchozích řádků máte pochybnosti, zda se podobných setkání vůbec účastnit, nepanikařte. Pohoda s přáteli je pro příznivý psychický stav hodně důležitá. Navíc pobyt na čerstvém vzduchu a v zeleni má přímo blahodárný vliv na naše zdraví. Co se konzumace nabízených „lahůdek“ týče, spokojte se pouze s malým kouskem masa. Pokud je u vás diagnostikována cukrovka, alkoholu a sladkým dezertům se určitě vyhněte. Zaměřte se raději na zeleninu, kvalitní sýr a domácí dipy. Díky velkému množství antioxidantů obsažených v zelenině se prohřešek způsobený konzumací masa rychle srovná.

Zdroje: cepoz, fresh, magazin.recepty

825

Diskuze k článku