Grapefruity na talíři diabetiků: Pomáhají při inzulinové rezistenci, vysokém tlaku i nadváze

Grapefruity na talíři diabetiků: Pomáhají při inzulinové rezistenci, vysokém tlaku i nadváze
Grapefruity jsou zdraví prospěšné, a to nejen pro diabetiky Zdroj: Unsplash

Také se vám při pomyšlení na grapefruit lehce zakřiví koutky, když si představíte jeho nahořklou chuť? V případě tohoto citrusu je ale dobré přemoci se a projíst se k jeho oblibě. Zatímco vy se při konzumaci budete možná trochu ušklíbat, vaše tělo vám poděkuje. Grepy mají totiž celou řadu přínosů pro zdraví – od podpory imunity přes zlepšení inzulinové rezistence až po snížení krevního tlaku či rizika rakoviny prostaty.

Grepy, latinsky Citrus paradisi, jsou citrusy s vysokým obsahem zdraví prospěšných látek – obsahují vysoký obsah vitamínu C, dále vitamíny A, E, karotenoidy, antioxidanty, draslík, vápník, fosfor, hořčík či vlákninu. Na trhu najdete různé odrůdy – od bílých přes růžové až po červené, jejich účinky jsou však velmi podobné.

Grapefruity pro imunitu

To, co nás zajímá obzvláště v těchto chladných měsících, je podpora imunitního systému. A právě zde je grapefruit cenným pomocníkem. Obsahuje totiž velké množství vitamínu C (33 g na 100 g jedlého podílu), který podporuje imunitní systém a funguje také jako antioxidant. Soubor 29 studií provedených na 11 tisících dětí a dospělých potvrdil, že pravidelné užívání vitamínu C může zabránit vzniku nachlazení, a zároveň vitamín C může zkrátit délku a závažnost nachlazení. Je však třeba užívat jej již před propuknutím nachlazení.

Imunitu však vedle vitamínu C podporuje také pektin, vláknina obsažená v grepech. Ta totiž může být nápomocná při blokování zánětlivých reakcí a při produkci metabolitů podporujících imunitu.

Správný výběr zimní obuvi pro diabetiky pomůže předcházet vzniku diabetické nohy

Zimní boty – a samozřejmě nejen ty – musí být kvalitní a musí vám dobře padnout. Jakékoliv otlaky, puchýře či jiná zranění mohou vést u diabetiků ...

Snížení inzulinové rezistence při konzumaci grapefruitů

Obzvláště osoby s nadváhou či obezitou jsou ohroženy vznikem inzulinové rezistence, což je stav, kdy buňky našeho organismu nejsou schopny správně reagovat na inzulin a přijímat glukózu z krve. Studie provedená na 91 obézních pacientech prokázala, že při konzumaci poloviny čerstvého grapefruitu třikrát denně po dobu 12 týdnů došlo k významnému zlepšení inzulinové rezistence.

Dodání hydratace a zlepšení stavu pleti

Vzhledem k tomu, že grapefruity jsou z většiny tvořeny vodou, jsou také dobrým způsobem pro dodání hydratace tělu. To prospěje nejen samotnému organismu, ale i stavu pleti. K dobrému stavu pleti však přispívá také již zmíněný vysoký obsah vitamínu C v grepech, který je prekurzorem kolagenu – podporuje tedy kožní buňky, aby produkovaly více kolagenu, čímž dodává pleti zdravější a mladistvější vzhled. Kromě samotné podpory tvorby kolagenu pak vitamín C působí také jako silný antioxidant, a je tak schopen kromě antioxidačního účinku chránit pleť i před škodlivým UV zářením.

Grepy pro snížení hmotnosti i vysokého krevního tlaku

Vzhledem k nízkému obsahu kalorií a velkému obsahu vody a vlákniny jsou grepy také často v hledáčku vědců jako potravina, která by mohla být nápomocna při ztrátě hmotnosti. A výsledky se zdají být pozitivní. Například studie z roku 2012 zjistila, že lidé, kteří jedli půlku grapefruitu s každým jídlem po dobu šesti týdnů, zaznamenali mírný úbytek hmotnosti a výrazné snížení obvodu pasu. Tato studie se však zabývala také vlivem grepů na vysoký krevní tlak a prokázala významné zlepšení systolického krevního tlaku.

Za snížením vysokého tlaku může stát i vysoký obsah draslíku v grepech – ten totiž dle American Heart Association snižuje škodlivé účinky sodíku na kardiovaskulární systém a zmírňuje napětí ve stěnách krevních cév.

Příběhy diabetiků: Diagnóza cukrovky naší dcery měla zásadní dohru. Balancoval jsem na hraně propasti

Když jsme se dali s Karolínou dohromady, měli jsme akorát oba po vysoké. Pár měsíců jsme spolu jen randili, ani ne po roce jsme se ale ...

Naděje pro snížení rizika rakoviny prostaty

Dobrou zprávou také je, že některé studie naznačují, že by konzumace grapefruitů mohla být přínosná i pro snížení rizika rakoviny prostaty. Je třeba ještě dalšího zkoumání, nicméně některé laboratorní průzkumy poukazují na fakt, že furanokumarin bergamottin inhibuje růst buněk rakoviny prostaty. Antioxidant lykopen, který je obsažen v růžových a červených grepech, je pak spojován se sníženým rizikem vzniku rakoviny prostaty.

Grepy mohou ovlivňovat účinek léků

I když mají grepy prokazatelné pozitivní účinky na různé oblasti našeho zdraví, je třeba jejich konzumaci konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem, pokud užíváte jakékoliv léky. Grepy totiž mohou zabraňovat štěpení léků v tenkém střevě, a tím jich uvolňovat více do krevního oběhu, nebo naopak mohou způsobovat, že se do krevního oběhu dostane léku méně.

Mezi léky, při jejichž užívání byste neměli konzumovat grepy ani šťávu z nich, patří:

  • některé druhy antihistaminik, tedy léků určených k léčbě alergií;
  • některá imunosupresiva;
  • některé léky na snížení cholesterolu;
  • některá antihypertenziva, tedy léky na snížení vysokého krevního tlaku;
  • některé léky užívané při léčbě srdeční arytmie;
  • některá antidepresiva;
  • některé léky na erektilní dysfunkci.

Výčet výše uvedených kontraindikovaných skupin léků je pouze informativní a v žádném případě jej nelze považovat za úplný. Řiďte se dle rad svého ošetřujícího lékaře.

Zdroje: onlinelibrary.wiley.com, ncbi.nlm.nih.gov, bezpecnostpotravin.cz, heart.org, fda.gov

21490

Diskuze k článku