Gliptiny budou moci předepsat i praktičtí lékaři

Dlouhotrvající diskuze mezi zdravotními pojišťovnami a lékaři skončily úspěšně. Moderní léky na cukrovku - gliptiny, budou moci nově předepisovat nejen diabetologové, ale i praktičtí lékaři. Na tiskové konferenci to potvrdil náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči, Ing. David Šmehlík, MHA.

Gliptiny budou moci předepsat i praktičtí lékaři

“Velmi intenzivně se věnujeme tomu, aby praktičtí lékaři mohli používat moderní, bezpečné a účinné léčivé přípravky. Pracujeme na rozvolňování prekripce a na zlepšování přístupu pacientů k moderním terapiím. Navyšujeme také rozpočty na léčivé přípravky a na moderní léčbu,” říká Ing. David Šmehlík a dodává: “Dobrou zprávou je, že po dlouhém období diskuzí se podařilo zajistit uvolnění preskripce gliptinů – moderních perorálních antidiabetik pro praktické lékaře, kteří je nyní budou moci nově pacientům předepisovat.”

Co jsou gliptiny?

Gliptiny sou skupinou perorálních antidiabetik (užívají se v tabletách). Prodlužují účinek GLP-1 glucagon-like peptidu na sekreci inzulinu a mají tlumivý účinek na sekreci glukagonu. Snižují glykemii zejména po jídle ale i nalačno, nevedou k hypoglykemii a neovlivňují tělesnou hmotnost. Pomáhají zejména v léčbě diabetiků, u kterých se nedaří dosáhnout dostatečné kontroly glykemie při podání ostatních přípravků, perorálních antidiabetik. Mohou se kombinovat s ostatními perorálními antidiabetiky, případně s inzulinem.

 

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x