George Lucas miloval komiks odmala

Kdo by neznal ságu Hvězdné války nebo tetralogii Indiana Jones. Za oběma počiny stojí neméně slavný filmový režisér George Lucas, celým jménem George Walton Lucas, Jr. Málokdo však ví, že chtěl vstoupit do armády a jít bojovat do Vietnamu. Plány mu překazil diabetes 2. typu.

George Lucas miloval komiks odmala

George Lucas se narodil se 14.května 1944 ve městě Modesto v Kalifornii a už odmala miloval komiksové příběhy i knihy. Byl skutečným snílkem a během dospívání se rozhodl, že chce být automobilovým závodníkem. Toto jeho přání, ale jen pár dní před maturitou, překazila autonehoda, během které si George poranil plíce a musel strávit dlouhou dobu v nemocnici. Během léčebného procesu si proto vybral jiný cíl – stát se filmovým tvůrcem. Vystudoval Univerzitu Jižní Kalifornie a hned po promoci se rozhodl vstoupit do armády, vypravit se do Vietnamu. Jenže při vstupním lékařském vyšetření vyšlo najevo, že George je diabetikem typu 2, a opět tak musel přehodnotit své plány.
Ani tentokrát se nenechal odradit od svých cílů a vrhl se naplno do filmového průmyslu.

Hvězdné války mu přinesly slávu i bohatství

Získal stipendium od filmového studia Warner Brothers, kde se seznámil se slavným režisérem Francisem Fordem Coppolou a už v roce 1971, tedy v sedmadvaceti letech, společně s ním natočil první film THX 1138. O dva roky později spolu tato dvojice natočila další film – American Graffiti, který se stal velmi úspěšným a získal pět nominací na cenu Oscar. Během natáčení se George seznámil, s do té doby neznámým hercem, Harrisonem Fordem a jejich spolupráce se ukázala jako velmi produktivní.
George se rozhodl natočit velkolepý sci-fi film, o kterém přemýšlel a plánoval jej už od roku 1968. Nyní se do jeho příprav se ponořil naplno a v roce 1975 nabídl hotový scénář filmovým studiím. Hvězdné války – Star Wars – měly premiéru na jaře 1977 a okamžitě se staly obrovským hitem. Díky nim se z George stal velmi úspěšný a bohatý muž. Ponechal si autorská práva k případným dalším pokračováním a zároveň si ve smlouvě vymohl podíl z prodeje reklamních předmětů. Mohl tak založit svou vlastní filmovou společnost LucasFilm i její odnož, která vyvíjela počítačové hry. Dá se bez nadsázky říct, že se mu daří, na co sáhne.
Produkoval sérii o Indiana Jonesovi, další díly Hvězdných válek byly také velice úspěšné,spolupracoval se Stevenem Spielbergem a jeho studio vymyslelo spoustu nových postupů, které současnou filmografii maximálně ovlivňují.

Ani v důchodu nezahálí

V roce 2012 George Lucas ohlásil, že je nejvyšší čas odejít do důchodu – i když jen částečně.
Rozhodl se zaměřit svou pozornost na menší, nezávislé projekty a o rok později prodal svou společnost LucasFilm firmě Disney. Neznamená to ale, že by dnes nic nedělal. Je velkým filantropem, který založil několik nadací a neváhal darovat stovky milionů dolarů těm, kteří to potřebovali. Nyní má v plánu postavit v San Franciscu muzeum umění a podle plánovaného rozpočtu se zdá, že se opět bude jednat o velkolepý projekt, ostatně jako většina těch, které si usmyslel.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x