Frederick Banting: “Inzulin nepatří mně, patří celému světu.”

Dnes v sobotu 14. 11. opět slavíme výročí narození objevitele inzulinu Fredericka Bantinga, neboli Světový den diabetu. Nezáleží na tom, zda jste diabetik 1. typu či 2. typu nebo cukrovkou onemocněl někdo z vašich blízkých. Světový den diabetu je určený všem, kteří mají s cukrovkou co do činění. Připomeňme si, kolik úsilí a práce za objevem inzulinu stálo...

Frederick Banting: “Inzulin nepatří mně, patří celému světu.”

Proč právě 14. listopadu?

Pojďme se vrátit trošku v čase a připomenout si, kolik práce, lidské píle a úsilí stálo za objevením inzulinu, který dnes používá několik tisíc diabetiků po celém světě a může díky němu žít plnohodnotný život.

Banting, inzulin

 

Jak už to tak bývá, sláva ani průlomové objevy nepadají lidem do klína. Jinak tomu nebylo ani u lékaře Fredericka Bantinga, objevitele inzulinu. Ve dvacátých letech vykonával Frederick Banting lékařskou praxi v Ontariu. Mimo to se věnoval přednáškám o interním lékařství na místní univerzitě. Právě v této době se dostal k článku, který pojednával o cukrovce a Langerhansových ostrůvcích ve slinivce břišní. Vzhledem k tomu, že ve stejnou dobu připravoval svou dizertační práci, napadlo ho, že by se mohl pokusit izolovat inzulin a použít jej k léčbě nemoci způsobující nadbytek glukózy v krvi – cukrovky.

První inzulin pocházel od psa

V roce 1921 přednesl Frederick Banting svou myšlenku na Torontské univerzitě a po nemalém úsilí se mu podařilo získat laboratoř a asistenta pro plánovaný výzkum. Banting prováděl spolu se svým asistentem Charlesem Bestem pokusy na psech. První inzulin získali podvázáním vývodů slinivky břišní u psa. Tato operace způsobila, že se trávicí enzymy hromadily ve slinivce a ta byla o pár týdnů později zcela zničená. Zůstaly jen buňky produkující hormon inzulin.

Hormon podal Banting injekčně do žíly psům, kteří trpěli cukrovkou. Po aplikaci u nich nestoupla koncentrace glukózy v krvi, čímž byl účinek inzulinu prokázán. Lékař Frederick Banting tak spolu s Charlesem Bestem objevili lék na cukrovku.

Banting, inzulin

 

V roce 1923 získal Frederick Banting Nobelovu cenu za objev inzulinu, neboť se jednalo o průlomový objev v léčbě cukrovky. Stal se tak nejmladším držitelem Nobelovy ceny v kategorii fyziologie a medicíny té doby. Světový den diabetu připadá na 14. listopadu, což je den narození tohoto kanadského lékaře.

Jitka Šrůtková

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x