František Nedvěd: S cukrovkou jsem se srovnával dlouho…

Populárnímu písničkáři, Františku Nedvědovi (70), zjistili lékaři diabetes v roce 1984 po chirurgickém zákroku. Jak se s tím vyrovnal a jaké změny musel ve svém životě udělat, se dočtete v následujícím rozhovoru.

František Nedvěd: S cukrovkou jsem se srovnával dlouho…

Jak velkou životní změnu vám to přineslo, jak těžce jste se s tím srovnával?

Pro mne to byla veliká životní rána, se kterou jsem se srovnával dlouhou dobu. Dieta, žádné pivo, nový životní styl. A hlavně omezování celkově. Rád se najím dobrého jídla a napiji dobrého pití.

Bojujete s chutí na pivo?

Nepil jsem pivo pravidelně, ale jsou v životě chvíle, kdy je pivo nenahraditelné.

Považujete se za disciplinovaného diabetika?

Rozhodně ne. Je to i mým zaměstnáním, které mi neumožňuje držet dietu. Jsem stále na cestách. To znamená stravování se v restauracích, bufetech.

Nějak se ale snažíte o vhodnou životosprávu, ne?

Snažím se omezit všechno na polovinu –jídlo i pití. Také (a to hlavně) stále kontroluji hladiny cukru v krvi.

Ke správné životosprávě nejen diabetika patří pohyb. Pokud vím, rád jste vždy hrával tenis. Často vyrážíte na kurt?

To všechno bylo. Jenže jsem měl období vážných úrazů a to mě vyřadilo z mé sportovní činnosti. Takže teď už nic. Ale chybí mi to.

Jakých všech sportovních aktivit jste se musel vzdát?

Jedině tenis byl pro mne přijatelným pohybem.

Máte chalupu na Sázavsku, dovolím si tipnout, že jste vášnivý chalupář?

Ona to není chalupa, ale velký dům, který jsem si postavil, abych si mohl užívat v důchodu. Sekání trávy je vlastně jediné, co mě baví.

Kromě cukrovky jste v jednom rozhovoru prozradil, že máte chronickou bronchitidu (zánět průdušek), přesto kouříte a zpíváte. Také špatně slyšíte. To je trochu problém pro hudebníka, ne?

Nerozebírejte moje choroby. Ani o nich nevím. Kouřím proto, abych měl ten správný rejstřík a navíc mi to chutná. Bronchitidu mám již od patnácti let a umím s ní žít. Co slyším, to stačí. Ostatní nepotřebuji slyšet…

František Nedvěd s kapelou

Prožil jste většinu života na koncertech,festivalech, přitom oproti jiným umělcům máte už 44 let stejnou manželku. Existuje na to nějaká rada, recept?

Jediná rada je tolerance a odpuštění.

V polovině července roku 2016 jste musel zrušit koncert na Slovensku, neboť jste po aplikaci inzulinu zkolaboval.V pražské nemocnici jste pak strávil dvě noci. Co přesně se stalo?

Stalo se to, že jsem přecenil svoje síly. Pravidelně jsem sice aplikoval inzulin, ale zapo- mněl jsem na jídlo. Velké psychické a tělesné vypětí a kolaps byl na světě. Ale protože to nebylo v mém životě poprvé, věděl jsem, co mám dělat. Všechno dopadlo dobře a již jsem zase v pořádku.

Kde vás můžeme v dohledné době vidět, slyšet?

Hrajeme všude a hodně. Já myslím, že nejlepší je sledovat naše webové stránky frantisek-nedved.cz.

 

Už před lety měl potíže

Velké problémy v souvislosti s diabetem si František Nedvěd “užil” také na jaře v roce 2007. Několik měsíců se musel belhat se sádrou na noze. “Jde prý o úbytek vápníku, říkají tomu Charcot po nějakém francouzském lékaři a souvisí to s mou cukrovkou. Proto nosím už dva měsíce sádru a další dva ji ještě budu mít,” prozradil tehdy v jednom rozhovoru. “Jsem ale hodnej pacient. Měl jsem tu nohu strašně oteklou, vypadalo to vážně ošklivě, a navíc mě doktoři strašili, co všechno se může stát, když na ně nedám. Teď už ale cítím, jak se to pomalu uzdravuje, a mám z toho radost,” popsal a dodal: “Lékaři mi říkali, že když se nebudu držet jejich pokynů, o nohu můžu i přijít.” To se naštěstí nestalo.

Začalo to beatem

Písničkář, který je známý především z dua s o rok straším bratrem Janem, má na kontě 15 alb, z nichž šest je sólových. Bratři pocházejí z pražského Spořilova. Jako většina vrstevníků se v mládí vrhli na beat, ale záhy se žánrově našli jinde. Prošli kapelami Spirituál kvintet, Toronto a Brontosauři. V současnosti vystupují obvykle sólově. František hraje nejčastěji s kapelou Tiebreak, nebo se synem Vojtou.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x