Fototerapie je léčebná metoda, která může zlepšit spánek. U diabetiků se podílí na úspěšné léčbě ran

Fototerapie je léčebná metoda, která může zlepšit spánek. U diabetiků se podílí na úspěšné léčbě ran
Fototerapie pomáhá ženám lépe zvládat projevy premenstruačního syndromu Zdroj: Freepik

Terapie světlem je další z alternativních prostředků využívaných pro podporu zdravotního stavu člověka. Nahrazuje přirozené sluneční světlo v době jeho nedostatku a využívá se například k léčbě kožních potíží.

Zima sice ještě neřekla poslední slovo, ale již se můžete radovat z pomalu se prodlužujících dnů a nenápadného sílení slunečních paprsků. Ty nejen zlepší náladu a dodají potřebnou energii tělu i mysli, ale na jejich plné záření si budete muset ještě chvilku počkat. Mezitím můžete využít výhod fototerapie.

Co je fototerapie?

Fototerapie neboli také luminoterapie není nová metoda, vychází ze sluneční terapie (helioterapie), léčby slunečními paprsky, kterou praktikovali staří Řekové, Římané i Egypťané. Kromě toho, že eliminovala neduhy těla i duše, fungovala také jako prevence vzniku nemocí. Syntetizované světlo, které simuluje přirozené sluneční a nyní se ve fototerapii používá běžně, bylo na konci 19. století našeho letopočtu vyvinuto Dánem Nielsem Rybergem Finsenem, držitelem Nobelovy ceny za medicínu.

Výhodou syntetického světla napodobujícího to sluneční je to, že se dá velmi dobře nastavit a regulovat jeho intenzita podle potřeb pacienta, s ohledem na jeho konkrétní potíže.

Léčení světlem je populární také díky Normanu E. Rosenthalovi, psychiatrovi, díky kterému víme, že nedostatek světla má přímou souvislost se vznikem depresivních stavů a sezónními afektivními poruchami, kterým se také říká zimní deprese. Od Dr. Rosenthala máme k dispozici materiál věnující se vztahu světla s cirkadiánními rytmy (periodické biologické rytmy) a jeho vlivu na nálady člověka. Dnes se používá léčba pomocí barevného světla podle neuropsychologa Christiana Agraparta (známá jako chromoterapie).


Hydroláty jsou skvělé při zimních onemocněních. Díky minimálním kontraindikacím jsou vhodné také pro diabetiky

Hydroláty jsou poněkud opomíjenou formou aromaterapie, která se ale velmi hodí pro použití u křehkých osob nebo rizikových případů. I když jsou ...

Objevte výhody fototerapie pro váš organismus

Širokospektrální bílé světlo používané ve fototerapii simuluje přirozené sluneční záření a jeho léčivé schopnosti. V jejím průběhu se části lidského těla vystavují tomuto světlu, aby organismus profitoval z benefitů, které nabízí. Konkrétně se jedná převážně o léčbu poruch vnitřních biorytmů, jako jsou sezónní deprese, spánkové poruchy, chronická únava, pokles libida. Fototerapie se používá také k léčbě novorozenecké žloutenky u donošených i předčasně narozených dětí.

Může být součástí terapií u záchvatovitého přejídání nebo přílišného vyhledávání konkrétních kalorických bomb bohatých na cukry a sacharidy.

Je vyhledávaná ženami trpícími premenstruačním syndromem, pomáhá zlepšit psychickou dysbalanci a náladové výkyvy, které trápí ženu i její okolí, eliminuje záchvatovité přejídání před menstruací. Ale také lidmi, kteří mají spánkové potíže kvůli rozhozeným pracovním rytmům, například pokud ukončili trojsměnný provoz a nastoupili do jiného zaměstnání, kde nejsou nuceni pracovat v noci. Pomáhá i ženám s poporodními depresemi nebo negativním seniorům. Podporuje také dobré hojení různých typů kožních onemocnění jako lupénka. Je zmiňována jako prostředek pro zmírňování stavů stařecké demence, jako doplňková léčba závislostí (např. na alkoholu).

Světelná terapie má ale i další aplikace a příznivé účinky:

Co čekat, když ji podstoupíte?

Sezení se provádí denně. I když existují domácí světelné lampy, při diabetu nebo jiných zdravotních komplikacích byste ji měli podstupovat pod dohledem odborníka, který doporučí vhodný časový rozsah. Budete vystaveni světlu s regulovaným spektrem a intenzitou, předejdete komplikacím, které by mohly nastat při používání nevhodně zvolené domácí lampy. Intenzita světla musí být větší než 2 000 luxů, aby měla kýžený léčebný efekt. Klinicky doporučený a uznávaný standard je vystavení světlu o síle 10 000 luxů ve výšce očí po dobu 30 minut každý den. Světelnou terapii je lepší provádět ráno nebo dopoledne.

Bioterapie jsou doplňkové naturopatické techniky. Mají za cíl podpořit zdraví člověka jako celek

V klasické medicíně jsou bioterapie techniky patřící do genových terapií. Ty se týkají přenosu a manipulace s geny. Patří do nich substituční ...

Je fototerapie vhodná pro diabetiky?

Obecně se fototerapie doporučuje k podpoře hojení kožních onemocnění a zlepšení imunitních odpovědí organismu. Tím pádem může být prospěšná i diabetikům náchylným k tvorbě vředů a ran. Výsledky studií, které se tomuto tématu věnovaly, prokázaly, že fototerapie představuje jednu z efektivních metod, které pomáhají hojit tyto typy poranění prostřednictvím lokálního využití fototerapeutických prostředků. Toto ošetření ale není vhodné pro osoby léčící se s diabetem, které mají zároveň oční potíže (diabetická retinopatie).

Další kontraindikace fototerapie:

  • Užíváte-li fotosensitivní léky.
  • Není vhodná při autismu a dalších podobných onemocnění z oboru psychiatrie.
  • Oftalmologické patologie (šedý zákal a další).

Upozornění: Informace v článku nenahrazují radu medicínského odborníka (lékaře). Mají pouze informativní a vzdělávací charakter. Vhodnost fototerapie pro váš konkrétní případ, obzvlášť pokud se léčíte s diabetem nebo berete léky, jejichž účinnost by mohla ovlivnit, konzultujte s ošetřujícím lékařem.

Zdroje: Britannica.com, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Mayoclinic.org, Alzheimers.org.uk

2304

Diskuze k článku