-- reklama --

Finále čakrového seriálu: Zpátky k sobě samým

Finále čakrového seriálu: Zpátky k sobě samým
Probudit energii všech čaker je úkolem na celý život. Nikdy však není pozdě začít a posunout svoje vědomí o krok kupředu! Zdroj: Pixabay

V našem čakrovém seriálu jsme vystoupali na vrchol duhového schodiště. Díky ušlé cestě jsme získali rozhled, který se nám z perspektivy pozorovatele stojícího pod tímto schodištěm nemůže naskytnout. Naše putování ale ještě nekončí. Teď je na nás, abychom sestoupili zpět dolů a prakticky využili nově nabyté zkušenosti ve světě kolem nás.

Dokázali jsme v sobě probudit energii spodních fyzických čaker a přivést ji až do oblasti našeho myšlení a intuice. Odstraněním možná celoživotních bloků postupně dochází na jednotlivých energetických centrech k hladkému plynutí životní energie neboli prány.

Společný tanec ega, duše a ducha

Podle jógové filozofie se v čakrách vzájemně prolíná naše ego, duše a duch, které spolu v těchto ohniscích interagují.

 • Ego (neboli oddělená identita reprezentující „Já“), je oživováno energií prvních tří čaker.
 • Duše sídlí ve čtvrté srdeční čakře a ovlivňuje jak spodní říši ega, tak i duchovní království vyšších čaker.
 • Duch se nachází v nejvyšších čakrách, od oblasti srdce výše.

Ideální stav nastává, když jsou jednotlivé čakry ve vzájemném souladu. Tím dochází k růstu vědomí a více se dozvídáme o všech oblastech našeho bytí. Nežijeme na vrcholku duhové hory, ale v údolích každodenní reality. Ne vždy jsou však čakry vyrovnané, mnohdy se musíme potýkat s jejich bouřlivými nesoulady. Přijměme to jako dar a nahlížejme na každou situaci jako na jedinečnou možnost propojit a vyladit energii v našich čakrách.

Vědci odhalují životabudič dostupný všem: Upřímný smích léčí vztahy a snižuje glykémii

Češi patří se svou typicky hnidopišskou povahou k méně usměvavým národům. Stojíme si tvrdě za svým a s úsměvem přejít nedostatky či drobná ...

Přirozené rozšiřování vědomí

Záměrem ega je zaujmutí osobního stanoviska. Pokud funguje zdravě, projevuje se ego jako osobní hodnoty, emoce či vlastní vkus. V našem pozemském světě máme velký prostor pro aktivity, kde se ego může realizovat, nemělo by ale zacházet příliš daleko.

 • Když si toto uvědomíme, je potřeba přesunout centrum vědomí výše a nahlédnout do srdce, aby se mohlo otevřít. Mnozí z vás už jistě okusili tu zkušenost, že žití bez vřelého srdce je strohé a drsné. Otevřené srdce život naopak zjemňuje a prosvětluje.
 • Pokud chceme dále rozšiřovat záběr našeho vědomí až do vyšších sfér, nezapomeňme stále udržovat kontakt s prvními třemi čakrami, které nás drží „nohama na zemi“! Dalším rozšiřováním vědomí se totiž dostáváme do duchovních rovin a je třeba stále zůstat být napojení na své kořeny.
 • Poté začínáme více rozumět tomu, že vědomí každého z nás se rodí z kolektivního vědomí Země, a cítíme propojení s veškerou existencí.
 • Zažíváme pocit úžasné osvobozující jednoty, které už byla přiřazena řada jmen, ale ve skutečnosti ji pojmenovat nelze, protože tím bychom ohraničili její neomezenost.

  Seznamte se s andělikou: Mocný adaptogen tradiční čínské medicíny je pro ženy skvělou volbou

  Česky se angelika (či chcete-li andělika) označuje také jako děhel čínský. Její andělský název napovídá o mnohých až zázračných vlastnostech, ...

  Rychlá rekapitulace čakrového žebříčku

  • Naše cesta dolů začíná v čirém vědomí, v sedmé (korunní) čakře. Jakmile někam zaměříme pozornost, informace začne nabývat konkrétní podoby.
  • I když to byla původně pouhá myšlenka, informace se na úrovni šesté čakry začíná pomalu zhmotňovat a realizovat.
  • Na úrovni páté čakry přenášíme skrze pojmy, označení a symboly myšlenky z jedné mysli do druhé, od člověka k člověku.
  • Ve čtvrté čakře vnímáme mezi věcmi a událostmi řád, smysl a vše prostupující lásku.
  • Přechodem do třetí čakry vstupujeme do fyzické roviny našich hmotných těl. Děj událostí ovlivňujeme zejména naší vůlí.
  • Ve druhé čakře se začíná projevovat naše živočišná a pudová podstata, která už není hnaná myšlením a vůlí, ale nižšími instinkty.
  • Pomalu jsme sestoupali až na první schodek. Došli jsme do světa hmotných objektů, vrátili jsme se na Zemi, ke svým kořenům.

  Cesta od nejasné myšlenky k realizaci záměru

  Chcete-li více zařadit ohromný potenciál práce s čakrami do svého každodenního života, vyzkoušejte některé z našich ověřených tipů:

  • Pozorování nahodile poletujících myšlenek v hlavě.
  • Věnování pozornosti těm myšlenkám, u kterých vnímáme tvůrčí sílu (například nápad postavit si vlastní dům).
  • Krystalizace tvůrčích myšlenek způsobí vizualizaci souvisejících obrazů (vnímáme vlastní tvar, velikost a podobu našeho domu).
  • Komunikace a sdílení našich představ tam, kde cítíme, že můžeme.
  • Vytváření vztahů mezi naším fantazírováním a pozemskou realitou (zakoupíme pozemek).
  • Zapojení vůle – směřujeme hrubou energii k určitému cíli (peníze, materiál, další zdroje).
  • Náš záměr nabývá podobu v hmotné rovině. Nakonec skutečně postavíme dům spočívající na pevných základech v zemi!

  Plně pochopit význam a důležitost čaker je celoživotním úkolem. Netrapte se proto tím, pokud jste v průběhu tohoto seriálu nezvládli pochopit všechny čakrové zákonitosti. Vyberte si vždy určitý prvek, který vás na dané čakře zaujme, a zkuste jej prakticky uplatnit ve svém životě. Všímejte si změny, kterou to vyvolá, a využijte ji jako startovací můstek k dalším čakrovým pokusům!

  Zdroje: jogadnes, aromaterapie, Velká kniha o čakrách

  17455

  Diskuze k článku