Filmy s diabetem v hlavní či vedlejší roli

Všimli jste si, v kolika filmech se objevuje diabetes? Pokud ne dříve, tak od jara 2015 určitě. To vám totiž v každém čísle DIAstylu představujeme film či epizodu seriálu, kde cukrovka získala nějakou roli.

Filmy s diabetem v hlavní či vedlejší roli

Nepíšeme o těchto snímcích jen proto, abychom na ně upozornili. Součástí každého článku je komentář diabetologa k hodnověrnosti scén. Připomeňme si některé z těch minulých, jsou v nich rady i poučení.

Major Zeman – 3. epizoda, Loupež sladkého I

DIAstyl 1/2015

Nevolnost prožívá Vladimír Krška alias Barvíř především ve dvou scénách. V první je mu zle, až spadne v zatáčce z motorky. V druhé se na hotelovém pokoji dožaduje inzulinu od recepčního a šmelináře. Tentokrát jej za protislužbu dostane včas.

Diabetoložka MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková Ph.D. k epizodám říká: „Kóma, do kterého upadla jedna z hlavních postav příběhu, způsobil nedostatek inzulinu. Jedná se tedy zřejmě o ketoacidózu, když pacient nemohl aplikovat inzulin. Ač se zdá doba, kdy do kómatu muž upadl, dlouhá, není nereálné, aby tuto situaci přežil, a po lékařském zákroku normálně fungoval. V jiné scéně se dostává do podobných potíží. Zde však inzulin dostane včas.“

Kmotr

DIAstyl 5/2015

Během hovoru s biskupem Kmotra na dvoře sicilského kláštera zastihne hypoglykemie. Požádá o něco sladkého. Mnich mu přinese pomerančový džus. „Mám potíže s cukrovkou. Klesá mi cukr v krvi,“ říká Corleone.

Diabetolog as. MUDr. Jan Brož komentuje: „Zde je zobrazen obvyklý postup, jak zaléčit hypoglykemii – pomerančový džus (rychlé sacharidy) + pravděpodobně sušenka (pomalé sacharidy). Většina pacientů má tyto postupy zažité, v dnešní době se podání pomalých sacharidů ne úplně doporučuje (záleží na kontextu situace), je vhodné situaci vyřešit s pomocí rychlých cukrů. Podání pomalých sacharidů totiž může v delším časovém intervalu zvýšit hodnotu glykemie výše, než bychom chtěli.“

Ochránce

DIAstyl 3/2016

Diabetolog as. MUDr. Jan Brož: „Jedna z dějových linek je postavena na faktu, že chráněná dívka je diabetička 1. typu a v průběhu útěku před pronásledovateli přijde o svůj inzulin. Jeho absence ji v průběhu několika hodin přivede do ketoacidózy a ke ztrátě vědomí,“ rekapituluje lékař a pokračuje v hodnocení. „Z lékařského hlediska působí tato linie poměrně věrohodně, byť v rámci dramatické zkratky režisér trochu zkrátil období opravdových projevů ketoacidózy s nauzeou, zvracením a omnolencí, které při reálné absenci inzulinu v těle bezvědomí předchází,“ dodal diabetolog.

Když se slunci nedaří – 1. díl seriálu

DIAstyl 5/2016

Diabetoložka MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D.: „Malý Honzík se potýká se zprávou nově diagnostikované cukrovky. Tato skutečnost jistě ovlivní celý život pacienta a jeho blízkých. Podpora rodiny a přijmutí onemocnění za své, nesnažit se s cukrovkou bojovat, jako například Honzíkovo vědomé přejídání bez aplikace inzulinu, které může mít fatální následky, je jedním ze základních předpokladů hladkého průběhu,“ reagovala po shlédnutí diabetoložka. Posoudila jej také z hlediska vývoje v léčbě. „Pacienti v dnešní době mají stran technického zázemí péči o cukrovku mnohem snadnější než Honzík. Ve scénách jsou používány zastaralé glukometry, jehly, stříkačky. Dnešní glukometry vyžadují jen malinké množství krve, odečet na displeji je do několika sekund, inzulinová pera výrazně pozvedla komfort při aplikaci,“ uvedla a dodala: „Bystrému oku také neujde, jak velké množství inzulinu Honzík aplikuje. Ve skutečnosti se jedná o velmi malé objemy. Například: pacient aplikující 10 jednotek krátkodobého inzulinu před jídlem si píchne ve skutečnosti 0,1ml tekutiny. Takže bolestivost je i z toho-
to pohledu minimalizována.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x