Film Ochránce: Na útěku bez inzulinu

Málem ji zabil vrah a nedostatek inzulinu. Naštěstí měla ochránce. Stát se svědkem vraždy je hrozné a unikání před najatými zabijáky, když jste diabetik, který nemá inzulin, ještě horší. To si pak můžete jen vybrat, jka umřete. Tedy pokud nemáte správného strážného anděla.

Film Ochránce: Na útěku bez inzulinu
Zdroj: Shutterstock

Hlavní hrdinkou německého akčního thrilleru z roku 2012 je problémová puberťačka Nina (Luna Schweiger). Ta se stane důležitou, tedy nepohodlnou svědkyní. Policie jí musí chránit. A nasadí na to zkušený tým, z něhož však velice brzy zůstane naživu pouze Max Fischer (Til  Schweiger), bývalý příslušník speciální vojenské jednotky.

Na útěku se sblíží

Jsou na útěku z vražedných spárů profesionálů najatých dealerem, kterého – zdá se – nikdo a nic nezastaví. Samotář Max a osiřelá Nina se sblíží – z cizích lidí se stanou přátelé, kteří se na sebe mohou spolehnout a tím si vzájemně krýt záda.

Když už na útěku neví kudy kam, dostanou pod ochranu Maxova kamaráda, také bývalého elitního vojáka – hendikepovaného Ruddiho (Moritz Bleibtreu). Jedná se však o bezpečí pouze dočasné. Ruddi útok nepřežije, Max s Ninou mizí a nalézají útočiště u Sáry – Maxovy životní lásky. Hrají závod s časem, ale Sáře se podaří objevit dvě únikové cesty do bezpečí před zběsilým dealerem…

Diabetes horší vraha

Kromě všudypřítomných kulek dívku ohrožuje také absence inzulinu. Jednu chvíli dokonce více, než ty kulky.

Pokud byste nechtěli koukat na celý film, ale pro zajímavost jen na scény, kde se hlavní role ujímá cukrovka, můžete využít následující časové odkazy.

 •  00:22:00
  Žena, která patří do týmu, chránící Ninu, vytahuje z lednice Retainsulin. A to ve chvíli, kdy se k úkrytu blíží nájemní vrazi.
 • 00:30:20
  Na Nině začíná být zjevné, že jí hrozí kolaps.
 • 00:34:10
  Maxovi se konečně podaří zajistit inzulin.
  Dívce se na chvíli ulevuje.
 • 01:16:20
  Dívce se opět dělá zle, ale inzulinu se opět nedostává.
 • 01:22:00
  Hlavní hrdinka kvůli stresu při přestřelce a absenci inzulínu omdlévá. Nevypadá to pro ni dobře…

Hodnocení lékaře: Zahrála to věrohodně

Čím procházela Nina v souvislosti s nemocí? Ujala se mladá německá herečka Luna Schweiger této role zdařile? Na to jsme se zeptali diabetologa as. MUDr. Jana Brože.
„Jedna z dějových linek je postavena na faktu, že chráněná dívka je diabetička 1. typu a v průběhu útěku před pronásledovateli přijde o svůj inzulín. Jeho absence ji v průběhu několika hodin přivede do ketoacidózy a ke ztrátě vědomí,“ rekapituluje lékař a pokračuje v hodnocení. „Z lékařského hlediska působí tato linie poměrně věrohodně, byť v rámci dramatické zkratky režisér trochu zkrátil období opravdových projevů ketoacidózy s nauzeou, zvracením a somnolencí (porucha vědomí, spavost – pozn. red.), které při reálné absenci inzulinu v těle bezvědomí předchází,“ dodal diabetolog.

Jan Exner