Fenomén Nordic walking
U nás se můžete setkat se dvěma výrazy, které tento druh pohybové aktivity označují. Anglický název nordic walking a jeho český překlad – severská chůze. Tento sport je považován za jedno z nejuniverzálnějších odvětví a mnohými lidmi je považován za nejpřirozenější pohyb. Fanoušci severské chůze nejsou limitování ani věkem, ani fyzickými schopnostmi, a mohou ji provádět prakticky kdykoliv a kdekoliv.
8x nordic walking pro zdraví:
1. Pomáhá udržovat ideální hmotnost, redukuje nadváhu
2. Zvyšuje výkonnost srdce
3. Zlepšuje funkci oběhového systému, tím snižuje krevní tlak
4. Posiluje svaly, díky čemuž dochází ke zpevnění celého těla a snižuje se opotřebení kloubů
5. Zpevňuje kosti a klouby, čímž snižuje riziko osteoporózy a také bolest při artróze
6. Zlepšuje kapacitu plic
7. Má pozitivní vliv na imunitní systém
8. Zlepšuje psychickou pohodu
Zátěžový paradox
Díky použití speciálních holí dochází při severské chůzi k zapojení obrovského množství svalů našeho těla. Jedná se až o 90 % svalových skupin, ale díky rozložení relativně veliké fyzické námahy na takové množství svalů nedochází ani při celkově vyšší zátěži organismu k tak velkému pocitu únavy, jaký by se dostavil při odpovídající námaze u jiných sportů (například u běhu nebo plavání).
Co budete potřebovat?
Základním vybavením jsou speciální hole pro nordic walking. Ze je skutečně vhodné obrátit se na odborníka, aby vám s výběrem holí pomohl, protože nesprávná délka holí způsobí špatné držení těla a přínos chůze tak bude prakticky nulový. Zároveň je nutné se vyvarovat záměny holí pro severskou chůzi s holemi trekingovými. Hůlky, které potřebujete, musí mít ergonomicky tvarovanou rukojeť,která vám při pohybu bude stabilizovat a usměrňovat zápěstí. Díky tomu se vyhnete zbytečnému a spíše škodícímu vytáčení zápěstí do stran. Velmi důležitou součástí holí pro nordic walking jsou poutka, která zajišťují pevné, nicméně pohodlné spojení hole se zápěstím, podporují odraz a zároveň pomáhají fixovat správnou pozici ruky. Hole jsou lehké a pružné. Bývají vyrobeny ze skelných vláken nebo slitin a mohou být jednodílné, nebo teleskopické. U jednodílných je nutné předem vědět, jakou přesně výšku budeme potřebovat.
Při uchopení hole je třeba, aby byl úhel ve vašem lokti přibližně 90 °. Ze začátku je možné mít hole o pár centimetrů kratší (ne však o více než 5 – 6 cm), později a při sportovním tréninku si můžete pořídit hole naopak o něco delší. Další výbava už není nijak specifická: vhodná je nízká sportovní obuv a sportovní oblečení, které je prodyšné a vhodné do daného počasí. Nezapomeňte také na dodržování pitného režimu!
Jak často a jak dlouho chodit?
V závislosti na své fyzické kondici a zdravotním stavu byste měli rozložit jednotlivé vycházky rovnoměrně do celého týdne. V ideálním případě byste samozřejmě měli vyrazit denně. Denní minimum kroků, které udrží naše tělo v ideální kondici je deset tisíc kroků. To odpovídá zhruba
sedmi kilometrům u žen a necelým devíti kilometrům u mužů. Tuto vzdálenost můžete velmi snadno ujít právě během jedné hodiny svižné severské chůze. Pokud je vaším cílem také snížení hmotnosti, měli byste tento objem kroků ještě o polovinu zvýšit. Vhodné je pořídit si krokoměr, abyste zjistili, kolik kroků uděláte denně bez sportu – možná budete překvapeni, jak málo jste ve skutečnosti za den nachodili.
Vyzkoušeno na vlastní kůži: Věra (57), důchodkyně
Jak se Vám daří?
Dobře, děkuji za optání. Zvykla jsem si na pravidelné vycházky se skupinou dalších nadšených chodců, které vlastně ani nevypadají jako sport. Procházíme se, povídáme si, absolvovali jsme několik výletů do okolních měst, kde jsme se s hůlkami prošli po centru a užili si hezká podzimní
odpoledne. Kromě toho vyrážím také s kamarádkou, která mě do toho všeho vlastně navedla, a začala jsem chodit také sama, když ona nemůže. Přistihla jsem se, že někdy se dívám z okna a najednou dostanu skutečně velkou chuť obléct se, popadnout hůlky a jít. Nic takového se mi nikdy
předtím nestalo.
Pociťujete zlepšení svého zdravotního stavu?
Určitě. Za ty poslední týdny jsem se hýbala tolik, jako už několik desítek let ne. Nevím, jestli je to tím, že se vlastně necítím, jako bych sportovala, ale skutečně mě to baví. Ze začátku mi občas potom doma klesala glykémie a cítila jsem se slabě, ale během pár dní jsem zjistila, jak se s tím vyrovnat. Zhubla jsem čtyři kila, za což mě moje paní doktorka pochválila.
Vidíte nějaké nevýhody tohoto sportu?
Ne. Jsem skutečně absolutně nadšená. Občas se setkávám s udivenými pohledy kolemjdoucích, ale stejně tak se mi stane, že potkám někoho dalšího, kdo se prochází s hůlkami, pozdravíme se, usmějeme se na sebe… Je to příjemný pocit. Jsem zvědavá, jak si poradím se zimou. Přece jen ve sněhu nebo na náledí si člověk nemůže být tak jistý a také nevím, jak vyřešit mrazivé počasí. Vypadá to, že si budu muset dokoupit nějaké zimní sportovní oblečení, s čímž jsem na začátku nepočítala. Nenapadlo mě dívat se tak dopředu. Ale rozhodně nechci přes zimu přestat, chybělo by mi to.
Doporučila byste severskou chůzi ostatním?
Bez váhání. Je to sport pro každou věkovou skupinu, a pokud jste schopni chodit, jste schopni chodit i s hůlkami.
Trocha historie
Nordic walking vznikl ve Finsku, kde fungoval jako mimo sezónní tréninková aktivita pro běžce na lyžích. Postupně se rozšířil po ostatních skandinávských zemích a zhruba od devadesátých let minulého století se jeho věhlas dostal i do jižnějších zemí. V současnosti je využíván tak, jak bylo původně zamýšleno, tedy jako letní doplňkový sport pro zimní sportovce. Stejně tak je ale velmi oblíbený jako rekreační aktivita pro amatérské sportovce. V závislosti na intenzitě pohybu a terénu, který si vybereme, může severská chůze obsáhnout v podstatě všechny stupně náročnosti sportu, od skutečně relaxační procházky až po intenzivní trénink. Může se stát vaší cestou ke snížení nadváhy nebo k opětovnému navrácení fyzické kondice, ale také rehabilitačním procesem nebo prevencí civilizačních chorob. Jeho obrovskou výhodou je, že se dá provádět za jakéhokoliv počasí v průběhu celého roku.
560
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný