Fakta a mýty o nohou diabetika

„Tak, mami, a tyhle boty letí rovnou do koše, nebudeme o tom diskutovat, elegance neelegance! Prostě si dál nebudeš ničit nohy. Víš, co dnes říkala podiatrická sestřička – že tu ránu na palci máš přesně z téhle úzké špičky!“

Fakta a mýty o nohou diabetika

Všichni víme, že syndrom diabetické nohy, zvlášť v pokročilejších stadiích, není příliš radostná diagnóza. Přesto se najdou i pozitivní zprávy. Nejnovější je ta, že podle údajů VZP se v Čechách ukazuje od roku 2010 jednoznačný trend ke snižování počtu zejména vysokých amputací dolních končetin. Podiatrie je v ČR kvalitní. Tento fakt ocenil i Výbor České diabetologické společnosti a na luhačovických 54. Dia- betologických dnech udělil „mimořádné ocenění za systematickou činnost v oblasti zlepšování podiatrické péče“ její české zakladatelce, prof. MUDr. Alexandře Jirkovské, CSc., z „kolébky“ české podiatrie v IKEM. Nejlepší by pochopitelně bylo, kdyby nebyly nutné vůbec žádné amputace. Zaměřme se tedy na preventivní péči o vlastní nohy, jelikož lepší je vzniku rány předejít, než ji pak komplikovaně léčit. Podívejme se na některá „fakta a mýty“ z podiatrických ambulancí.

NA PODIATRII SE JIM NELÍBÍ MOJE BOTY „DO ŠPIČKY“

Jednoznačný fakt. Obuv, u které je přední část více či méně zúžená do špičky, vede ke stlačování prstů ze stran. Prsty se na sebe mačkají a při dlouhodobém nošení takových bot se začínají i deformovat. Vznikají halu- xy neboli vbočené palce, prsty získávají kladívkový tvar a více se otlačují seshora i na bříškách. A to nemluvíme o faktu, že při neuropatické a/nebo hůře prokrvené noze vznikají mezi prsty snadno puchýře a z nich pak i obtížně se hojící otlakové rány.

U MOŘE A NA PLÁŽI JEN NABOSO

Pokud zastáváte názor, že na pláži za všech okolností jen bez bot, mohli byste se jako diabetik s neuropatií se zlou potázat. Na naší podiatrii v Ústřední vojenské nemocnici v Praze jsme léčili rány chodidel po spálení horkým pískem u nejednoho pacienta. A to nejen pískem – v ambulanci máme i diabetiky, kteří si vytvořili popáleniny o radiátor nebo o horkou vodu ve vaně. V tu chvíli je nic nepálilo, ale následující den při pohledu na vlastní nohy „splakali nad výdělkem“ a spěchali k lékaři.

PRÝ NEMÁM NOSIT VLOŽKY DO BOT SE „SRDÍČKY“

Fakt je ten, že zdravotníci v diabetologických podiatrických ambulancích doporučují zejména diabetikům s neuropatií vložky do bot právě bez oněch vyvýšených středových „srdíček“. Proč? Protože u diabetika s necitlivostí nohou hrozí, že si nohu o jakékoliv nerovnosti v botě otlačí, schází mu totiž varující pocit bolesti. A opatrnosti není nikdy nazbyt, zvlášť u diabetických nohou.

NEUROPATII MAJÍ JEN DLOUHOLETÍ DIABETICI

Co myslíte, mýtus, nebo fakt? Typická diabetická neuropatie postihující tlustá nervová vlákna opravdu většinou nastává až po více letech ne zcela dobře kompenzované cukrovky. Nejčastěji se projevuje sníženou citlivostí až úplnou necitlivostí nohou, pacienti mívají i tzv. parestezie – falešné pocity brnění, pálení nohou apod. Jenže neuropatie je zrádná. Kromě tlustých nervových vláken může totiž postih- nout i ta tenká, která vedou v lidském těle zejména pocity bolesti. Tento typ neuropatie se objevuje typicky i u nových diabetiků a dokonce již u prediabetiků.

MÁM OPRAVDU ZAČÍT CHODIT NA PEDIKÚRU?

Pro mnoho podiatrických pacientů doporučený fakt. Zkušená pedikérka vám v řadě případů dokáže ošetřit nehty lépe, navíc obrousí i nánosy otlaků – tzv. hyperkeratózy. Vždy je ale potřeba najít si kvalitní odbornou pedikúru a hlásit hned ze začátku, že jste diabetik. Pokud si s vyhledáním vhodné pedikérky nevíte rady a ani nemáte v okolí někoho, kdo má vlastní dobrou zkušenost, zeptejte se na kontakt na pedikúru v lékařské podiatrické ambulanci (seznam na www.diab.cz, podiatrická sekce). Případně můžete prozkoumat seznam poskytovatelů pedikúry na internetových stránkách www.podiatrie.cz, které patří České podiatrické společnosti z.s. (společnost sdružujícící zejména protetiky, pedikérky, podology, fyzioterapeuty atd.).

ČÍM DRAŽŠÍ KRÉM NA NOHY SI KOUPÍM, TÍM UDĚLÁM LÉPE

Jedním z nepříjemných projevů diabetické neuropatie je i porucha pocení a tím pádem suchá kůže dolních končetin. Na takové kůži daleko snáze vznikají různé praskliny pat apod. Proto doporučujeme našim pacientům nohy denně pro- mazávat (mimo meziprstí, kde se rády drží plísně), to je fakt. Mýtus je ale ten, že čím dražší, tím lepší. Vhodnou hydrataci dodají vysušené pokožce i krémy s obsahem zvlhčující urey, které nestojí „majlant“. A jsou situace, kdy i obyčejné neslané sádlo může dobře posloužit.

As. MUDr. Jarmila Jirkovská

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x