
Uvolňující masáž potřebuje čas od času každý. Co ale diabetik? Může si ji dopřát?
Počasí je věčným tématem ve společnosti. Možná je to proto, že je pro lidi jakýmsi barometrem nálady. Slunce vždy rozjasní mysl a šero či deštivo pak může podporovat chmury. Tohle bývá stejné u všech. Když se však zaměříme na extrémní teploty, měli by se mít zejména diabetici na pozoru. Velké horko nebo tuhé mrazy jim nemusí zrovna svědčit. Naskýtá se tedy otázka, jak se přizpůsobit?
Krásné slunečné léto nebo kouzelnou a mrazivou zimu se spoustou sněhu miluje snad každý. V zápalu emocí ale můžete snadno zapomenout na to, jak se zachovat, pokud už je toho na vás až příliš. Zábava a veselí jsou jedna věc, ovšem ochrana zdraví by měla být vždy na prvním místě a zejména tehdy, když se léčíte s cukrovkou.
Léto přímo vybízí k tomu pobývat u vody, chodit na dlouhé romantické procházky nebo posedávat na zahradě s přáteli. Ovšem počasí vám může nachystat velmi nemilé překvapení v podobě extrémně vysokých teplot, jimž je potřeba uzpůsobit denní režim. Diabetici jsou například mnohem více ohroženi časnou dehydratací oproti zdravým lidem. Nebezpečně může kolísat i hladina glykémie, což snadno způsobí malátnost, únavu nebo nevolnost. Jak byste se měli chovat v horkých letních dnech?
„Vlivem dehydratace v horkém dni existuje u diabetika vysoké riziko rozvoje hyperglykémie. Je to dané tím, že ledviny filtrují mnohem menší množství krve. Přebytečná glukóza se tak hromadí v těle, jelikož neodchází močí pryč,“ říká endokrinoložka z Mayo Clinic v Arizoně, Lori Roust.
Cestování může být velmi příjemné a odpočinkové i s diabetem. Je však zapotřebí pečlivé přípravy. Každý občas potřebuje změnu prostředí a ani ...
Není divu, že lidé v zimních měsících hromadně odjíždějí na hory za dobrodružstvím a hromadou sněhu. Běloskvoucí krajina protkaná slunečními paprsky je vskutku okouzlující! Ovšem takové horské prostředí je i velmi zrádné. Teploty v horských oblastech totiž nezřídka kdy padají hluboko pod nulu a představují pro diabetika mnoho nebezpečí. Jak si počínat?
S extrémními teplotami se můžete jakožto diabetik potkat samozřejmě i v jakékoliv exotické destinaci, kde se k vysokým teplotám přidá i zvýšená vlhkost vzduchu. V tu ránu si můžete připadat jako v sauně. Jestliže se necítíte komfortně, pobývejte primárně ve stínu a v klimatizovaných prostorách. Na slunce nevycházejte uprostřed dne, kdy má největší intenzitu. Samozřejmostí je opět pravidelná hydratace, cvičení ideálně ve vnitřních prostorách a soustavné měření hladiny cukru v krvi. Pokud vše potřebné dodržíte, můžete si svou krásnou dovolenou užít do sytosti bez jakýchkoliv karambolů.
Zdroj: Everydayhealth.com, Healthline.com
1537