Experimentální léčba umožňuje stabilizovat glykemie
Vědci z Amsterodamu se zabývají novou experimentální léčbou, která má podle všeho velmi příznivé účinky na diabetiky 2. typu. Zvyšuje citlivost na inzulin a stabilizuje hladinu krevního cukru.
Zatím byla léčba za pomoci experimentu provedena na 50 dobrovolnících. Samotný léčebný proces trvá asi hodinu, ale jeho výsledky jsou překvapivě dlouhodobé. Léčba zahrnuje umístění balónku s teplou vodou dovnitř do tenkého střeva – tato voda má vliv na stěny střeva a díky ní ve střevě doroste nová sliznice. Vypadá to, že právě tento proces pomáhá zlepšit hladinu glykemie u diabetiků 2. typu.
Během studie si vědci ověřili, že ještě rok od provedení této operace vykazovalo 90% pacientů velmi uspokojivé glykemie. Pacientům se tedy výrazně zvýšila citlivost těla na inzulin. Profesor Jacques Bergman z výzkumného týmu k experimentální léčbě uvedl: „Díky této průlomové léčbě můžeme být schopni zamezit užívání inzulinu u diabetiků 2. typu. Účastníci experimentu již jeden den po operaci zaznamenali velmi uspokojivé glykémie, a to dokonce bez změny jejich původní tělesné hmotnosti.“ Vědci budou s léčbou pokračovat a budou se snažit zjistit, zda se zákrok bude muset po určitém časovém intervalu opakovat, nebo zda je dostatečná pouze jedna operace.
Zdroj: www.diabetes.co.uk
345
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný