Euroklíč je praktickým pomocníkem. Dokáže zpříjemnit život nejen diabetikům

Euroklíč je praktickým pomocníkem. Dokáže zpříjemnit život nejen diabetikům
Zdroj: Shutterstock

Úspěšný mezinárodní projekt, který již více než dvacet let pomáhá zdravotně znevýhodněným lidem, dostal výstižný název Euroklíč. Je to speciálně upravený klíč, který funguje v Evropské unii a místy i v USA. S touto pomůckou se už nemusíte bát, že nestihnete dojít včas na toaletu, a výšlap do schodů bude bez potíží.

Klíč využijete na většině veřejně přístupných míst. Hledejte modré logo s označením „Eurokey“.

Pasuje všude jako (euro)klíč do (euro)zámku

Nápad založit univerzální vstupní systém pro znevýhodněné skupiny obyvatel vznikl v roce 1986 v Německu a postupně dospěl až do současné globální podoby. Autorem této revoluční myšlenky je technik Martin Dederichs. Klíč je navržen tak, aby byl použitelný pro všechna místa opatřená kompatibilním eurozámkem. Jsou to především bezbariérové toalety, výtahy či schodišťové plošiny. Toto zabezpečení je ochranou proti zneužití lidmi bez zdravotního postižení a proti záměrnému poškození.

vozík

Zejména lidem na vozíku se může vlastnění Euroklíče vyplatit. | zdroj: Shutterstock

Potřebujete klíč na toaletu? Děkuji, už ne

Zakladatel M. Dederichs uvádí na serveru Eurokeycz.com inspirativní příběh, který ho na nápad Euroklíče přivedl: „Jednou v noci jsem zastavil u čerpací stanice a po chvíli si všiml starší dámy na invalidním vozíku. Vypadala bezradně. Opakovaně se snažila otevřít toaletu pro vozíčkáře, ale ta byla nedobytně uzamčená. Se zoufalým výrazem vzhlížela směrem k obleženému pokladnímu pultu a snažila se upoutat pozornost. Bezvýsledně. Až po několika nekonečných minutách se dočkala pozornosti. Na otázku, zda potřebuje klíč od toalety, však krátce a s trpkým úsměvem odpověděla: „Děkuji, už ne.“ Prožitou noční scénu jsem pojal jako výzvu. Osobní výzvu mně jako technikovi, abych pomohl lidem se zdravotním postižením. Tu noc se v mé hlavě zrodila myšlenka Euroklíče.“

Mladá maminka vychovává dvouletého syna s diabetem: „Svou cestu sdílím s ostatními, je to moje terapie. Nikdo pro mě není větší hrdina, než můj syn.“

Frázi, že zdraví je nejdůležitější, oceníte nejvíce právě ve chvíli, když máte dítě. Pro Terezu jsou sociální sítě terapie, jak se s diagnózou ...

Hodí se na benzince i v divadle

Počet míst s eurozámkem se neustále zvyšuje – můžete se s ním setkat na toaletách a u výtahů v obchodních centrech, na benzinkách, na nádražích či letištích, v metru, na úřadech, ve školách, v nemocnicích, v kulturních institucích a památkách, ve sportovních a volnočasových zařízeních či na jiných veřejných místech. Je proto rozumné vlastnit svůj Euroklíč a mít jej neustále k dispozici, nikdy nevíte, kdy a kde se vám bude hodit.

Získání Euroklíče je snadné

O Euroklíč si může požádat každý člověk se zdravotním postižením, držitel průkazu TP, ZTP, ZTP/P, diabetik, onkologický pacient, člověk trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, nespecifickými střevními záněty (Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou) a močovými dysfunkcemi, který má bydliště v České republice. K vyzvednutí Euroklíče je potřeba pouze občanský průkaz, platný průkaz TP, ZTP či ZTP/P, případně průkaz diabetika. Je také možné předložit k nahlédnutí lékařskou zprávu dokládající výše uvedené onemocnění či čestné prohlášení o typu postižení či choroby. Seniorům a osobám krátkodobě zdravotně indisponovaným jsou Euroklíče půjčovány jednorázově přímo ve veřejně přístupných budovách, například u obsluhy, na recepci nebo na vrátnici.

Distribuční místa Euroklíče v jednotlivých krajích jsou uvedena na webových stránkách Euroklíče (www.eurokeycz.com).
Příklady, kde si můžete Euroklíč vyzvednout:
⦁ Národní rada osob se zdravotním postižením ČR
⦁ Svaz tělesně postižených v České republice
⦁ některé městské úřady nebo vybrané úřady práce

Euroklíč využijete i s malými dětmi a chytrým mobilem

Prostřednictvím Sítě pro rodinu jsou Euroklíče dlouhodobě zapůjčovány také rodičům dětí do tří let. Majitelé smartphonů uvítají aplikaci Euroklíčenka, pomocí které lze mimo jiné najít nejbližší bezbariérovou toaletu osazenou eurozámkem. Pořiďte si svůj Euroklíč, naplánujte si výlety a cestujte po krásách Evropy bez omezení!

Autor: Ing. Daniela Pečínková, foto: Shutterstock
Zdroj: eurokeycz.com, Sitprorodinu.cz, Mpsv.cz, nrzp.cz, svaztp.cz

599