Ernest Hemingway jako slavný spisovatel, dobrodruh i diabetik! Osudným mu byl zřejmě alkohol a také deprese

Ernest Hemingway jako slavný spisovatel, dobrodruh i diabetik! Osudným mu byl zřejmě alkohol a také deprese
Ernest Hemingway je jedním z nejznámějších spisovatelů na světě. Zdroj: Shutterstock

Slavný americký spisovatel Ernest Hemingway neměl na růžích ustláno. Přežil například antrax, malárii, zápal plic, úplavici, hepatitidu, pády letadel, protržené ledviny i slezinu, frakturu lebky a mnoho dalšího. Nakonec zemřel svou vlastní rukou. Usmrtila jej kulka z jeho osobní zbraně. Pojďte se společně s námi vydat za historií dobrodruha a diabetika, jehož knihy dobývají svět.

Hemingway je považován za čelního představitele tzv. ztracené generace. Už jen ten název sám o sobě napovídá, že jeho život nebyl nikdy jednoduchý a potýkal se na své životní i profesní cestě s mnoha problémy. Přesto získal v roce 1953 Pulitzerovu cenu za literaturu. Byl mistrem krátkých forem v próze a v literatuře se i on sám stal pojmem, stejně tak jako jeho úsporný styl psaní.

Královna Alžběta II. se těšila během života dobrému zdraví. Diabetes ji míjel. Z čeho se skládal její jídelníček?

Královna Alžběta II. se dožila úctyhodných 96 let. Na trůn nyní usedl její syn Charles, nově král Karel III. Veřejnost ovšem čekala, zda náhodou ...

Hemingway trpěl duševními problémy

Slavný spisovatel se narodil v Oak Park ve státě Illinois v červenci 1899. Vyrostl v rodině lékaře, jeho matka byla zbožná a chtěla z něj vychovat slušného člověka. V dětství hrál na violoncello a také boxoval. Jeho život, a také styl psaní, byl ovlivněn válečnými událostmi. Poté, co získal základní vzdělání, se stal reportérem v Kansas City Star. Když vypukla první světová válka, vstoupil do italské armády jako dobrovolník ambulantních sborů Červeného kříže. Jako první americký voják zde byl zraněn, odvezen do Milána a několikrát operován.

Během španělské občanské války pracoval Hemingway jako reportér a v té druhé světové zase jako dopisovatel.

O Hemingwayovi se říkalo, že byl přehnaně arogantní a sebevědomí mu nechybělo. Možná právě proto se těšil oblibě celého světa, bylo na něm zkrátka něco neskutečně fascinujícího. Za „tvrdou slupkou“ se ale skrývaly problémy. Bojoval totiž se svou psychikou, pitím alkoholu a také s cukrovkou.

Za závislostí na alkoholu mohla být dle všeho sebevražda jeho otce. Zabil se, když bylo Hemingwayovi pouhých 29 let. Slavný spisovatel za to vinil po zbytek života svou matku.

Studie zkoumala, jakým výzvám čelí rodiče dítěte s diabetem 1. typu: Přiznali strach, zoufalství, výčitky i pocity osamělosti

V Norsku na Fakultě zdravotnických a sociálních věd na univerzitě v Bergenu zkoumali psychiku rodičů dětí předškolního věku, kterým byl ...

Diabetes měli v rodině

Diabetikem nebyl jen Ernest, ale také jeho otec a bratr. Nemoc se u něj měla rozvinout během zahraničního působení, nebyla ale jedinou. Měl trpět také vysokým krevním tlakem a anémií (chudokrevností). V jeho zdravotní dokumentaci jsou také záznamy o malárii, zápalech plic, rakovině kůže nebo působení antraxu. Údajně přežil i dva pády letadla. Všechny své životní zážitky zpracoval do svých románů.

Hemingwaye proslavil román Sbohem armádo, který se stal světovým bestsellerem. Dílo bylo ovlivněno nejen válkou, ale i jeho osobními zážitky. Mezi další patří Stařec a moře, Komu zvoní hrana, Pohyblivý svátek nebo I slunce vychází. Za svá díla získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu. Jeho knihy se vyznačují jedinečným vypravěčským rukopisem, filozofickým přesahem, úvahami nad světem i unikátní lidskostí.

Nakonec spáchal sebevraždu

Dodnes se spekuluje o tom, že alkoholové dýchánky a depresivní stavy (zřejmě důsledek Hemingwayova působení v armádě) mohly vést k jeho sebevraždě. Tu dle dostupných informací spáchal vlastní zbraní v roce 1961. Slavný spisovatel tak zemřel v pouhých 61 letech. Dopis na rozloučenou či vysvětlenou však po sobě nezanechal.

Hemingway se snažil své deprese léčit na klinice pomocí elektrošoků. Trpěl totiž tím, že jeho literární díla už nedosahovala takové kvality jako v minulosti.

Smrt spisovatele byla občas prezentována jako nehoda při čištění hlavně. To ale někteří rozporují pro jeho zkušenosti v armádě. Takovou chybu by prý nikdy neudělal. Pravdu se ale už nikdy nedozvíme. Faktem ovšem zůstává, že Hemingway žije i přes fyzický skon dál – ve svých knihách, které čte celý svět!

Zdroj: Wikipedia, Aktualne, Databazeknih

15607

Diskuze k článku